שתף קטע נבחר

"אי אפשר להשאיר את מעמד הביניים ללא פתרון"

יו"ר דיסקונט, יוסי בכר, סבור כי אף שכולם מחפשים פתרונות לשוק הדיור, "מה שהיה הוא שיהיה". לדבריו, הבעיה היא בעודף ההיצע ולא בביקוש, אך הממשלה לא עושה דבר: "זה כמו שתהיה לי בעיה בלב - ואלך לרופא עור כדי לקבל טיפול"

"אי אפשר להשאיר את מעמד הביניים ללא פתרונות, כאשר מעמדות אחרים מקבלים פתרונות. כל הזמן מחפשים פתרונות לשוק הדיור, אבל להערכתי לא יהיה שינוי - מה שהיה הוא מה שיהיה". כך אמר הערב (ב') יו"ר בנק דיסקונט, ד"ר יוסי בכר, בוועידת הנדלן של מרכז הבנייה הישראלי.

 

כותרות אחרונות מוועידת הנדל"ן בים המלח:

 

לדברי בכר, כולם יודעים שצריך לבדוק את נושאי הביקוש וההיצע - וכיום יש עודף ביקוש מצטבר על פני זמן לדירות למגורים. "הבעיה היא בצד ההיצע, וכל הניסיונות לטפל בה דרך צד הביקוש - סופם להיכשל", אמר בכר. "הממשלה לא עושה דבר, בנק ישראל עומד בצד ומנסה באמצעים שלו לטפל בבעיה - אבל לא מטפלים בבעיה איפה שהיא נמצאת. זה כמו שתהיה לי בעיה בלב - ואלך לרופא עור כדי לקבל טיפול".

 

בכר הוסיף כי גם הבירוקרטיה הסבוכה במדינת ישראל מקשה על פריצת דרך בשוק הדיור. "הממשלה שולטת בהיצע הקרקעות וביכולת לצמצם את הבירוקרטיה - היא רק צריכה לרצות. במנהיגות נכונה הדברים נעשו" הבהיר, ובכך מתח ביקורת על התנהלות הממשלה ערב בחירות.

 

מחירי הדיור מזנקים - בגלל שכר העובדים הזרים

בוועידה, שנערכה במלון מרידיאן בים המלח, ניסו למצוא את הסיבות לזינוק במחירי הדיור. בפאנל בנושא מימון עלויות בענף הבנייה, שהנחה כתב "כלכליסט" אריאל נוי, אמר רונן גינזבורג, מנכ"ל דניה סיבוס, כי "מחירי הדירות עלו בשנתיים האחרונות בקצב מטורף וגם דרישות הדיירים מטורפות - הם פותחים קבוצות בפייסבוק ובטוויטר ומתאגדים יחד כדי לדרוש מהקבלנים יותר, מה שמוביל לזינוק במחירים".

 

עם זאת, הבהיר גינזבורג כי הגורם העיקרי, לשיטתו, לעלייה החדה במחירי הדיור בשנים האחרונות הוא שכר העבודה לעובדים זרים. "הפתרון היחיד להורדת מחירי הדיור זה להביא עובדים זרים נוספים לישראל", אמר גינזבורג. "העובדים המקומיים אינם מוכשרים בעבודות רטובות ולכן העובדים הזרים הם נכס".

 

לדבריו, "כיום עובד זר מסין מרוויח 20 אלף שקל בחודש בגלל שהביקוש גובר על ההיצע. זה לא הגיוני. המדינה חייבת להביא כבר מחר 10,000 עובדים זרים נוספים וכך יירד שכר העבודה ב-40% - מה שיוביל לצניחה של 10% במחירי הדיור".

 

איציק מויאל, יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והעץ, לא הסכים עם גינזבורג. "אף שיש צורך בעובדים זרים לעבודות רטובות בארץ - זה לא יפתור את הבעיה", אמר. "מה שהמדינה צריכה לעשות זה להוריד את המסים ואז יירדו מחירי הדירות". לדבריו, "הממשלה אמרה שהישראלים לא מוכנים לעבוד בענף הבניין. זה לא נכון - זה האינטרס שלה בגלל המסים שהיא גובה על הבאת העובדים הזרים לישראל".

 

מיכל כספי, מנהלת אגף תשתיות ונדל"ן בבנק דיסקונט, התייחסה למגבלות שהטיל באחרונה בנק ישראל על הבנקים. "אנחנו לא מרגישים האטה", הבהירה כספי, "מי שיספוג את המגבלות הן בעיקר קבוצות הרכישה". בהמשך הוסיפה כי היא ששוק הנדל"ן בישראל מתנהל בזהירות: "אני רואה שכולם זהירים - היזמים, קוני הדירות וגם הבנקים. כיום שוק הנדל"ן הצטמצם והתחלות הבנייה ירדו, מחירי העבודה והקרקעות גדלו והבנקים איבדו אשראי". עם זאת, הוסיפה כי רוב הבנקים לא רואים את פרויקטי הנדל"ן כמסוכנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יוסי בכר
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים