שתף קטע נבחר

דבש באמת עוזר? כל הדרכים להקל על שיעול לילי

הוא הולך לישון, אבל לא מצליח להירדם או מתעורר מספר רב של פעמים בלילה. הסיבה: שיעול לילי, אחת התופעות הכי נפוצות אצל ילדים בחורף. מה יכול להקל, מדוע תרופות נגד שיעול דווקא לא מומלצות ומתי צריך לחשוד בדלקת ריאות? מחלות ילדים - סדרת כתבות חדשה בשיתוף איגוד רופאי הילדים

החורף כבר כאן ואיתו שלל מחלות שמביא איתו הגשם. אחת התופעות הכי שכיחות, וגם הכי מדאיגות, שילדים סובלים ממנה בעונה הקרה היא השיעול הלילי. כיצד ניתן לדעת אם מדובר בשיעול תמים שאינו דורש טיפול רפואי או, אולי, בדלקת ריאות? יחד עם ד"ר צחי גרוסמן, מזכ"ל האיגוד לרפואת ילדים, בדקנו מהו שיעול לילי, כיצד ניתן לטפל בו - ומתי חשוב לגשת לטיפול רפואי.

 

עוד על מחלות ילדים בערוץ הורים :

עסו זאת בעצמכם: עיסוי לתינוקות מצוננים

מתי להאמין (או לא) לילד שאומר שהוא חולה

12 כללים שיגנו על הילדים מפני מחלות החורף  

 

שיעול לילי יכול להיות חלק משיעול יומי, כלומר חלק ממחלה, כשהמחלות השכיחות ביותר אלו מחלות של הצטננות ודלקת בדרכי הנשימה העליונות. הוא נפוץ בעונה זו במיוחד, ולעתים אף מצביע על קבוצה אחרת של מחלות שיעוליות, מחלות הגורמות לרגישות בדרכי הנשימה כמו אסתמה וברונכיט ומאופיינות בשיעול לילי.

 

עבור הרופאים לתיאור ההורה את השיעול יש מרכיב דומיננטי באבחנה. אם הורים מצביעים על כך שהשיעול הוא בעיקר בשעות הלילה זה מפנה את תשומת לב הרופא לקבוצה השנייה של המחלות הגורמות לשיעול, מה שמצריך התייחסות מעט שונה. 

 

מתי שיעול לילי דורש בדיקת רופא?

כשההורה רואה שהשיעול מתרחש בעיקר בלילה ומלווה בקוצר נשימה - חשוב ללכת לבדיקת רופא. קוצר נשימה קורה בקבוצת המחלות הגורמת לרגישות בדרכי הנשימה, ולרוב לא בהצטננות רגילה. חשוב גם לשים לב לסוג הנשימה של הילדים. אם רואים שבית החזה נע במהירות והילד מתאמץ בנשמה - זה דורש פנייה לרופא. הדבר חשוב עוד יותר כאשר מדובר בתינוקות, כיוון שזוהי תופעה שמאוד מייחדת אסתמה בתינוקות.

 

דבר חשוב נוסף הוא חום של לפחות 38.5. אמנם חום יכול להיות גם בהצטננות רגילה, אבל חום ושיעול זו נורת אזהרה. 

 

כיצד יש לטפל בשיעול לילי?

נתחיל בכך שהמטרה היא להקל על השיעול. כיום ישנו מגוון רחב של תרופות שמיועדות לכך, אך חשוב לדעת שמבחינה מדעית לרוב התרופות שנמצאות בשימוש יש מעט מאוד מחקרים שתומכים ביעילותן. לכך חשוב להוסיף את העובדה שיש עדויות רבות מהעולם כי שימוש מופרז

או במינונים לא נכונים הביא לנזקים, תופעות לוואי ואפילו לתמותה.

 

לכן כל אותם תכשירים להקלה על שיעול הוגבלו לשימוש במדינות שונות בעולם, בעיקר בארצות הברית, שם הן לא ניתנות מתחת לגיל ארבע. בבריטניה הן לא ניתנות מתחת לגיל שש. בארץ יש קצת בלגן בנושא, בגלל שלא נצפו בעיות הנובעות מתופעות לוואי, ולכן יש יותר גמישות בנושא וההגבלה היא לשימוש בילדים מגיל שנה ומעלה, כשעד גיל שש זה במרשם ומעליו ניתן לרכוש אותן באופן חופשי.

 

מתי צריך לחשוש מפני דלקת ריאות?

כאשר יש שילוב של כמה דברים, לא רק השיעול: חום גבוה, קוצר נשימה והמראה של הילד. ילד עם דלקת ריאות נראה חולה, וזה משהו שהורה מזהה. הוא יהיה חלש, אפטי, לא יאכל, מה שרבים מגדירים כ"סמרטוט". אלו ילדים שההורים רואים שמשהו מאוד לא נעים קורה להם, מעבר לשיעול ולחום. במקרה כזה נחשוד שאולי חיידק התיישב בדרכי הנשימה וגורם לדלקת ריאות. ההתייחסות במקרה כזה היא, כמובן, שונה, ולעתים צריך אנטיביוטיקה, צילום או אפילו להגיע למיון. ילד כזה "עלה דרגה" אחת מעבר למה שדיברנו עליו עד עכשיו.

  

האם אתה ממליץ על שימוש ב"תרופות סבתא"?

לגבי רוב תרופות הסבתא אין מאחוריהן מחקר שמראה כי יעילותן מוכחת, מלבד בדבר אחד: הדבש.

לאחרונה נערך מחקר שהוכיח את יעילות הדבר בהקלה על שיעול לילי, וזה מאוד משמח שיש פתרון מהטבע שהוכח מחקרית ובטוח לשימוש. את הדבש אפשר לתת אפילו בכפית לפני השינה, ולא צריך להכין במיוחד תה או שלל תערובות.

 

מה שחשוב להדגיש הוא שלילדים מתחת לגיל שנה אסור לתת דבש בכלל, ולכן זה אינו פתרון עבורם.

 

מה, אם כן, ניתן לעשות בילדים מתחת לגיל שנה?

ישנם, לצערי, פתרונות לא רבים. ישנן תרופות בשם מוקוליט ומוקומד, שתיהן מהחומר קרבוציסטאין, שמותרות לשימוש במרשם רופא. אלו תרופות שעובדות עם מנגנון שונה מכל התרופות שיש עליהן הגבלות. הרכיב הפעיל הוא אחר ונחשב בטוח לשימוש מתחת לגיל שנה.

 

אתה ממליץ על שימוש במכשירי אדים?

נעשה שימוש ניכר במכשירי האדים כיוון שהם נחשבים כמסיייעים לדרכי הנשימה העליונות. חשוב רק להזכיר את ההמלצות החדשות של משרד הבריאות בנושא, בעקבות החשש ממחלת הלגיונרים, שקובעות כי ניתן להשתמש במכשירי אדים - אך חובה להקפיד על ניקיון המכשיר. ההמלצות קובעות כי צריך לשטוף את המכשיר אחת לשבוע ולהחליף את המים בכל שימוש. 

 

נקודה נוספת שיש להתייחס אליה בנושא היא שאין מחקרים שקובעים כי המכשירים הללו אכן מקילים על השיעול.

למרות זאת, חשוב לציין כי יש ניסיון מצטבר של הורים שגורסים שיש הקלה ושיפור - וזה חשוב לא פחות. 

 

עדיף מכשיר אדים חמים או קרים?

ישנם הרבה מאוד מיתוסים בנושא - אבל אין מסקנה ברורה. אני אישית ממליץ על אדים קרים, אל יש כאלה שטוענים שלנזלת, למשל, טוב יותר חמים.

   

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
שיעול לילי. להורה יש מרכיב דומיננטי באבחנה
צילום: shutterstock
מומלצים