שתף קטע נבחר

בדרך לפסילה? שימוע לעמותות החרדיות בחריש

לאחר שמשרד המשפטים המליץ לפסול את הצעות העמותות החרדיות במכרזים על חריש והעביר ההחלטה למינהל מקרקעי ישראל, ל-ynet נודע כי מחר יזומנו העמותות לשימוע חריג בטרם ייפסלו. לפי הערכות, עמותות חילוניות יתפסו את מקום החרדיות. במקביל משווק המינהל שכונת קוטג'ים בחריש

כחודש לאחר שהוחלט לעכב את פרסום תוצאות המכרזים לבניית דירות בעיר החרדית חריש , לאחר שקבוצות חילוניות התלוננו כי הקבוצות החרדיות שניגשו למכרז התנהלו כקרטל, מסתמן כי המכרזים ייפסלו. ל-ynet נודע כי מחר (ד') תערוך ועדת המכרזים של מינהל מקרקעי ישראל שימוע לפני החלטתה לפסול 13 עמותות חרדיות שהתמודדו במכרז.

 

חריש - כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן :

 

מדובר במכרז ענק לשיווק של 4,634 יחידות דיור בבנייה רוויה בעיר (על פי חוק תכנון ובנייה ככל הנראה ייבנו 5,100 יחידות דיור). הסיבה לעיכוב פרסום תוצאות המכרז היא פניית העמותה החילונית "חריש הירוקה" למשרד המשפטים נגד התנהלות של 13 עמותות חרדיות שתיאמו, לכאורה, את הצעותיהן - ובכך הפרו את כללי המכרז התקין.

 

חריש הוא יישוב בן פחות מ-2,000 תושבים הממוקם בוואדי ערה, מזרחית לחדרה בצמוד למחלף ברקאי בכביש 6. המקום המוזנח עלה לכותרות בחודשים האחרונים בשל תוכניות להרחבת היישוב עם למעלה מ-10,000 יחידות מגורים. תוכניות הבנייה החדשה הותאמו לאוכלוסייה החרדית ומחירי הדירות צפויים להיות נמוכים במיוחד (בין 400-650 אלף שקל לדירת 4 חדרים).

 

ההזדמנות הנדל"נית, שכוונה בעיקר לציבור החרדי, עוררה את קצפן של קבוצות חילוניות ומסורתיות שרצו גם הן לקחת חלק בחגיגה. ואכן, במכרז שנסגר ב-11 בנובמבר השנה הוגשו הצעות גם מקבוצות רכישה חילוניות ומקבוצות רכישה דתיות לאומיות.

 

עוד באותו יום בו נסגר המכרז, היה ידוע (אם כי לא באופן מוחלט) מי צפוי להיות הזוכה במכרזים. המציעים דיווחו על מחירי הקרקע שרשמו בהצעותיהם, ולפי הערכות היה נראה כי הקבוצה החילונית "חריש הירוקה" נותרה מחוץ לרשימת הזוכים.

 

כנס המכירות לשיווק דירות בחריש שנערך לפני כחודש (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
כנס המכירות לשיווק דירות בחריש שנערך לפני כחודש(צילום: מוטי קמחי)

 

סאגה משפטית ארוכה

מכאן החלה הסאגה המשפטית שעיכבה את התוצאות. מספר ימים לאחר סגירת המכרז, פנתה "חריש הירוקה", באמצעות עו"ד יואב זהבי, ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לפסול את המכרזים לאור תיאום ההצעות, לכאורה של העמותות החרדיות שנקראו "ועד הדיור החרדי המאוחד".

 

משרד המשפטים העביר את ההחלטה להכרעת ועדת המכרזים של מינהל מקרקעי ישראל. עצם העברה להחלטה, לפי מומחים, מעידה כי היועץ סבור שיש טעם בבקשה לפסילת המכרז. מחר יגיע בא כוחו של ועד הדיור החרדי, עו"ד צבי אגמון, למשרדי ועדת המכרזים וינסה לשכנע כי התנהלות העמותות החרדיות הייתה תקינה. על פי ההערכות, הדברים יגיעו לפתחו של בית המשפט נגד החלטת ועדת המכרזים, הן בפסילת העמותות החרדיות והן באי פסילתן.

 

"השימוע הוא הליך שמצביע על כך שוועדת המכרזים מצאה קושי בהצעות העמותות החרדיות", מסביר ל-ynet עו"ד ירון שביט, מומחה לדיני מכרזים. לדבריו, "בטרם יוצאת הוועדה בהחלטה לפסילה בעניינן, העמותות יקבלו את הזכות להתבטא. זה כשלעצמו מצביע שיש בעיה ואם הוועדה לא תישמע דברים יוצאי דופן - ההצעות יפסלו".

 

מבחינת ההשלכות על המכרזים בעיר מסביר עו"ד שביט כי "דרך המלך היא לקדם את ההצעות הבאות בתור. מצד שני, ישנה אפשרות לפסול את החלקים הרלבנטיים במכרז ולקיימו מחדש. אפשרות זאת קיימת כאשר ההצעות הבאות בתור אינן ריאליות מבחינה כלכלית והדברים צריכים להיות מגובים בהערכות שמאיות. סכומים של 1,000-2,000 שקל מההצעה הזוכה הם לא סיבה לקיים מכרז חוזר".

 

יצוין כי השיווק התקוע של כ-5,100 יחידות הדיור בחריש הוא רק מחצית מיחידות הדיור שישווקו בקרוב. באחרונה שיווק מינהל מקרקעי ישראל כ-80 צמודי קרקע ביישוב. אמנם אלו יקרים יותר מהדירות בבנייה רוויה, אך גם כאן מדובר במחירים אטרקטיביים. מחירו של צמוד קרקע טורי (רביעייה) היושב על 200 מ"ר קרקע בקבוצות הרכישה עומד על החל מ-800 אלף שקל. מחירו של דו משפחתי גדול יותר על שטח של 325 מ"ר מגיע ל-1.35 מיליון שקל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חריש. בקרוב תשווק גם שכונת קוטג'ים
צילום: Lowshot.com
מומלצים