שתף קטע נבחר

האמנית יוצרת מדפי גמרא, הרבנות מאיימת

6,000 ש"ח הוא מחיר יצירת האמנות הזולה ביותר שיצרה אמנית מדפי גמרא עתיקים. להפגנות המחאה מצטרפת הרבנות שמאיימת לעצור את התצוגה, ו"למנוע הישנות מקרים מעין אלה". הרב מצגר: "לא יעלה על הדעת שדבר כזה יתקיים בישראל"

הרבנות הראשית לישראל מוחה נגד גלריה לאמנות בתל אביב, המציגה יצירות שנעשה בהן שימוש בדפי גמרא מקוריים תוך "חילול הקודש". הרב הראשי לישראל, יונה מצגר, הביע תקווה כי יהיה מי שירכוש פריטים אלה באלפי שקלים – רק כדי להביאם לגניזה.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - בפייסבוק של ynet, וכל מה שיהודי - כאן

 

 

רדיו "קול חי" חשף כי בגלריה, שברחוב דיזנגוף בתל אביב, מוצגות עשרות יצירות שכאלו, המעוצבות – בין היתר – מדפי גמרא עתיקים שהוכנסו לשפופרות זכוכית והודבקו על תמונות קנבס. הן מכונות "GMARA", והזולה שבהן נמכרת בכ-6,000 ש"ח.

 

"יש אנשים שעוברים ברחוב, רואים את היצירות, נכנסים לגלריה וצועקים עלי". אחת מהיצירות של אלס (צילום: דבורה גינזבורג ) (צילום: דבורה גינזבורג )
"יש אנשים שעוברים ברחוב, רואים את היצירות, נכנסים לגלריה וצועקים עלי". אחת מהיצירות של אלס(צילום: דבורה גינזבורג )

 

לצידן מוצגים פריטי אומנות סטנדרטיים, שחלקם עלולים להיתפס כ"לא צנועים" ולפגוע אף הם ברגשות דתיים - ובמיוחד כשהם סמוכים כל כך לדפים מספרי קודש.

 

הפגנות מחוץ לגלריה

האמנית, אישה צרפתייה המכנה עצמה "אלס", סיפרה לעיתונאית "קול חי" דבורה גינזבורג, כי הדפים נלקחו מגמרא עתיקה שנקנתה מסוחר אמנות בצפת. "אני מסורתית, ולפני שנתיים, כשציירתי את יציאת בני ישראל ממצרים, באה לי ההשראה להוסיף את דפי הגמרא שנראו לי כסמל יהודי", הסבירה. "בהמשך שילבתי את הדפים גם ביצירות אחרות שלי".

 

פריטי אמנות "לא צנועים" לצד דפי הגמרא (צילום: דבורה גינזבורג ) (צילום: דבורה גינזבורג )
פריטי אמנות "לא צנועים" לצד דפי הגמרא(צילום: דבורה גינזבורג )

 

 

ל-ynet הוסיפה כי שאלה רב, וזה אמר לה שדפים שלא מופיע בהם שם ה' אינם צריכים גניזה גם אם הם מהגמרא, "ולכן מותר לה להשתמש בהם ביצירות האמנות בצורה מכובדת".

 

האמנית סיפרה עוד כי היא נתקלת מדי פעם במחאות על השימוש שעשתה בהם, אך היא איננה בטוחה כי הדבר אסור: "יש אנשים

שעוברים ברחוב, רואים את היצירות, נכנסים לגלריה וצועקים עלי. הם אומרים לי שאסור להשתמש ככה בכתבי הקודש. אני אומרת להם בתגובה 'לך לשאול את הרב שלך'. לא מזמן הגיעו שתי נשים שהפגינו מחוץ לגלריה נגד היצירות".

 

הרב הראשי הרב יונה מצגר הגדיר את התופעה "קטסטרופה", ואמר: "מדובר בביזוי כתבי הקודש שחייבים בגניזה. אני מקווה שאנשים יראי שמיים לא ירכשו את המוצגים לצרכי אמנות, אלא על מנת להביא אותם למתקני גניזה ראויים. לא יעלה על הדעת שדבר כזה יתקיים בארץ ישראל".

 

מהרבנות הראשית נמסר בתגובה: "בשם היומרה לתרבותיות, מבזה זו המתקראת אמנית את אוצרות התרבות הקדושים לעמה. הרבנות הראשית מביעה שאט נפש מהתצוגה, ותבחן את הכלים העומדים לרשותה הן כדי לעצור את התצוגה, והן כדי למנוע הישנות מקרים מעין אלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דבורה גינזבורג
"GMARA". היצירה הכי זולה - 6,000 ש"ח
צילום: דבורה גינזבורג
"לא יעלה על הדעת". הרב מצגר
צילום: דובר צה"ל
מומלצים