שתף קטע נבחר

יהודים, הצילו את אלוהים מהרבנים הראשיים

בימי השלטון הטורקי גבה החכם באשי את המסים עבור הפחה החמדן. כיום זורם הכסף מאוצר הממלכה - אל היכלי הרבנים הראשיים. כדי להציל את אלוהים ואת היהדות מידי הרבנות, יש לסגור אותה. מי שיש לו "רק שאלה" לרב - שישלם לו

משרת הפרזנטור הראשי של אלוהים מתפנה בקרוב, ומשחקי הכס בעיצומם. ישנם רק שני כסאות והמוני צדיקים המחוללים סביבם. לכל מגזר הצדיקים שלו. לכולם הדרת פנים פלורצנטית, זקנו של כל מועמד סודר אצל מיטב המעצבים, כל אחד מהם ניחן בקרייבינג מטורף לכוח ולשררה. הדילים והתככים בעיצומם, כולם חושקים בתואר "הרועה", שיעמוד בראש עדרי המאמינים הגועים באחו הציוני.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו

 

 

אבל מי בכלל צריך רבנים ראשיים? לעתים נדמה שעיקר עיסוקם במלחמות חצר קטנוניות, העולות הון למשלם המסים הישראלי, ובאופן כללי הם גם מתלבשים די מזעזע.

 

לבטל - ולא משנה צבע הכיפה

מדובר בתואר שמלכתחילה נולד בחטא; בתפקיד ה"חכם באשי" שהנהיגו העותמאנים, בעיקר משום שהרב הנבחר גבה

את המסים עבור הפחה הטורקי החמדן. מאז השתנו הדברים. העותמאנים הסתלקו בחזרה לאנטליה. אפילו הבריטים, אלה שקצו בסיכסוכי העסקנים היהודים ומינו להם רב ראשי נוסף אשכנזי, קיפלו את הדגל ולקחו אתם את הקלאסה בחזרה ללונדון. אותנו הם השאירו עם נימוסיה של מירי רגב, ועם זוג רבנים הזקוקים בדחיפות למעט ענווה ולסטייליסט.

 

גם הכסף אינו זורם עוד מהרב הראשי אל אוצר הממלכה, אלא להיפך. הוא ביצע פניית פרסה חריפה, וכעת הוא שופע אל היכלי הרבנים ואחשדרפניהם. הרבנות שבראשה הם עומדים, מהווה בסך הכל קונגלומרט פיאודלי שובניסטי, שבו הג'וב ניתן לצמית תמורת שבועת נאמנות פוליטית. מכשיר לייצור הכנסה לסוכני המכירות של אלוהים, אשר אינם מיצרים דבר מעבר לעסקנות פוליטית.

 

אז ב"בית היהודי" למשל, מעוניינים ברב ראשי "המחובר לחיים הישראליים המודרניים". התרשמותי היא שההתחברות הטובה ביותר לחיים מודרניים שכאלה, היא נטישתם של מוסדות ארכאיים מתקופתם של ג'זאר פחה וסולימאן המכוער. כדי להציל את אלוהים ואת היהדות מידי הרבנות, יש לסגור אותה וכלל לא לחדש את תפקיד הרבנים הראשיים. אף אין צורך ברב חדש החובש כיפה בצבע אחר, ליברלי ונאור ככל שמאפשרים לו אזיקי הדת.

 

לבחור את בדחן העיירה

לא רק הרבנים והרבנות הראשית מיותרים בעיניי, גם כלל הפירמידה שהשתרשה תחתם ראויה לעקירה ולהפרטה. לא על

המדינה לתקצב את שירותי הדת, אלא על המשתמשים בשירותים אלו. מי שיש לו "רק שאלה" לרב – שישלם לו. אדרבה, יגייסו המשרתים בקודש תורמים, או מנויים בדמי חבר שנתיים שיממנו את פעילותם לפי צרכיהם. מדוע לא יבצעו כהני הדת בדיקת שווי אמיתית, באמצעות אג"חי מקוואות והנפקת כשרויות בבורסה?

 

אם כבר בנמצא עודפי תקציב, עדיף להעבירם לא אל הרב הראשי, אלא אל המדען הראשי. מדען ספרדי או אשכנזי, אין זה משנה. המדע הוא אותו המדע בזמושץ ובקזבלנקה. אך במידה ויש עניין דווקא בדמות יהודית בעל ניחוח ארכאי, הייתי מציע לפתוח מכרז לתפקיד מועיל הרבה יותר: בדחן העיירה. כאן אין זה חשוב אם יבחר להיות סרוג או חרדי, אבוריג'יני או קומאנצ'י. הפסדו היחיד של הציבור יהיה, שבדחן שכזה, משעשע ככל שיהיה, לעולם לא יוכל להתעלות על הפארסה המתנהלת סביב משחקי הכס הרבני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מי צריך רב ראשי?
צילום: קובי נחשוני
מומלצים