שתף קטע נבחר

רבנים בכירים: תומכים ביו"ר צהר לרבנות הראשית

בצהר מתכוננים לקרב על הרבנות מול החרדים, וחושפים היום מכתבי תמיכה של שלושה מבכירי הרבנים בקשת הציונות הדתית: הרב אהרון ליכטנשטיין, הרב שלמה אבינר והרב אביחי רונצקי - במועמדותו של הרב דוד סתיו למשרת הרב הראשי

אחרי שנים של יחסים מתוחים עם הרבנות הראשית , נראה כי רבני צהר נערכים לכיבושה. הבוקר (ו') הם מציגים את תמיכתם של כמה רבנים בולטים מקצוות שונים של קשת הציונות הדתית, במועמדותו המסתמנת של יו"ר הארגון, הרב דוד סתיו, לתפקיד הרב הראשי. ההערכה היא כי ב"צהר" מכינים את הקרקע לקראת הכרזה רשמית של סתיו, כבר בזמן הקרוב, כי יתמודד בבחירות לרבנות, שיתקיימו ב-2013.

 

<< רוצים לקבל כרטיסים למופעים שווים? היכנסו לתחרות "משפחה מדליקה"!  >>

 

 

במכתב שפרסם ראש ישיבת הר-עציון, הרב ד"ר אהרון ליכטנשטיין, הוא שיבח את יו"ר "צהר": "אני רואה, מתוך היכרות אישית עמוקה ומגוונת ועבודה משותפת בכמה מגזרים ולטובת כמה ציבורים, את הרב דוד סתיו כראוי להתמודד בהצלחה עם דרישות המשרה הרמה הזאת לטובת הציבור כולו".

 

תמיכה חוצת קצוות בציונות הדתית

הרב שלמה אבינר, ראש ישיבת "עטרת ירושלים" ומרבני היישוב בית אל, הגדיר את סתיו "תלמיד חכם אמיתי וגדול בתורה", ש"הוכיח את עצמו במפעלים גדולים שעשה למען התורה והאומה". לדבריו, הוא "יודע להתהלך עם רוחו של כל אחד, לאומי דתי או חרדי, חילוני ומסורתי, שזהו צורך שעה חיוני השייך לחזון הגדול של הרבנות הראשית - שתהיה של כל האומה כולה".

 

הרב אביחי רונצקי, לשעבר הרב הראשי לצה"ל, כתב: "הרב דוד עומד בראש ארגון צהר, שידוע בפעולותיו הרבות אצל המוני עם ישראל בקירוב הרבים לתורת ישראל. אני סמוך ובטוח בעזרת ה' שהרב דוד, בנועם הליכותיו, ישכיל ליצור מציאות חדשה בעמנו - של כבוד התורה וחיבתה, ומתוך כך רצון להכירה ולקיימה".

 

רבני הדרג הבכיר בציונות הדתית טרם הביעו תמיכה פומבית ברב סתיו לתפקיד זה, ובולטים בכך במיוחד - נשיא "צהר" הרב יעקב אריאל, וחבר נשיאות הארגון הרב חיים דרוקמן. ההערכה היא כי הם שואפים להצגת מועמד דתי-לאומי יחיד המוסכם על הזרמים השונים בציבור זה (כפי שנעשה בבחירות לרבנות ירושלים), ועד שתיפול הכרעה יימנעו מכל התבטאות בנושא.

 

ואולם בצהר מבטיחים שמכתבי הרבנים ליכטנשטיין, אבינר ורונצקי הם "קצה הקרחון מבחינת התמיכה לה זוכה הרב סתיו מכל גווני הקשת בחברה הישראלית". בארגון אומרים כי בין התומכים ברב סתיו ישנם גם רבנים חרדים, אנשי עסקים בכירים וראשי מפלגות, שהבחירות הקרובות לרבנות הראשית הן בעיניהם "קריטיות להמשך קיום הזהות היהודית של מדינת ישראל".

 

רוצים מהפך ברבנות

את קמפיין הרבנות החלו ב"צהר" לפני כארבעה חודשים, עם מסמך שהוציאו, ובו הם מנסחים ומגדירים מחדש את תפקידה של הרבנות הראשית בעת הזו - על פי תפיסת הציונות הדתית, ובדרכו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק.

 

הרב דוד סתיו, רבה של שהם, אמר אז "המציאות היום כואבת. זו מציאות שבה יותר ויותר זוגות נישאים בחו"ל, בתי עסק

מעדיפים לוותר על תעודת כשרות, וקשיים מיותרים מוערמים על גרים. המשך מצב זה יביא להפרדת הדת מהמדינה דה פקטו. אנו צריכים להתעורר ולתקן וליישם, כי רק רבנות ראשית חזקה, משפיעה ורלוונטית תוכל למלא את חזונו של הרב קוק, כשהקים אותה".

 

לפני כשבוע נדחו הבחירות לרבנות הראשית בשלושה חודשים, עקב הבחירות לכנסת. בשני העשורים האחרונים שולטים החרדים באופן מובהק על מוקדי הכוח של שרותי הדת במדינה, והביטוי העיקרי לכך הוא מינויים של רבנים ראשיים, רבני ערים ודיינים שרובם המוחלט מזוהים עם הקו החרדי. בחודשים האחרונים חלה תפנית מסוימת, כאשר ש"ס, שהייתה בעלת ברית פוליטית מוצהרת עם "יהדות התורה" בנושא, זנחה את השותפות והחלה לרקום עסקאות עם הציונות הדתית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בלטו בקרב על הנישואין
צילום: גבי מנשה
"זה צורך השעה". הרב שלמה אבינר
צילום: אורות
הרב דוד סתיו
צילום: גבי מנשה
"צהר"
מומלצים