שתף קטע נבחר

ביתר עילית: משמרות הצניעות נגד הסמארטפונים

מחזיק בסמארטפון? לא תצטרף למניין, ילדיך יסולקו ממוסדות החינוך - ואברכים ממונים ידאגו שלא תיכנס לבית הכנסת. כל זה קורה בביתר עילית, שם הקים "איחוד הקהילות" את משמרת הצניעות הראשונה ל"מלחמת קודש" למיגור המכשירים החכמים

הרבנים החרדים הבכירים נתנו את הטון במאבק נגד הסמארטפון והאינטרנט , ובשטח יש מי שמתרגמים אותו למעשה: "משמרת צניעות" חדשה הפועלת בביתר עילית, מגייסת מתנדבים שתפקידם לסלק מבתי הכנסת כל מתפלל המחזיק ב"מכשיר הטמא", ולדווח עליו למוסדות החינוך בעיר כדי שירחיקו את ילדיו.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו

 

 

תחת הכותרת "הצלת הדורות", פרסם "איחוד הקהילות לטוהר המחנה" מודעה ברחבי העיר: "הוחלט בעצת הרבנים שליט"א לקים 'ועד פעולה' לצאת למערכה אדירה ולהילחם בכל תוקף נגד פירצה זו בכל אופן שהוא".

 


"לדווח לכל הבתי חינוך בעירנו על הורים שמחזיקים בזה, לבל ילמדו ילדיהם עם ילדינו"

 

המארגנים מפרטים את השלבים הראשונים בפעולה: "להעמיד בכל בית כנסת ובית מדרש של כל קהילה וקהילה 'ממונים' שיהיו אחראים לגשת לכל אחד ואחד שמכניס טומאה זו בבית הכנסת, ולדרוש ממנו בכל תוקף שיעזוב את המקום".

 

הם מציינים גם את הברור מאליו, מבחינתם: לא לאפשר לאדם כזה לעלות לתורה או לשמש שליח ציבור - אפילו לא ביום השנה לפטירת הוריו. משימה נוספת שנוטל על עצמו ועד הפעולה היא "לדווח לכל התלמודי תורה של ילדי התשב"ר (תינוקות של בית רבן) והבתי חינוך של בנות ישראל בעירנו, על הורים שמחזיקים בזה, לבל ילמדו ילדיהם עם ילדינו, ובכלל זה להודיע בשער בת רבים על המוסדות שלא משתפים פעולה בניגוד לדעת כל גדולי ישראל".

 

"בכוח הרבים נצליח למגר את התופעה"

במודעה הוכרז עוד כי "דרושים אברכים נמרצים מכל העדות והחוגים, המוכנים להתנדב ולעסוק בזה לשם שמים - שלא

על מנת לקבל פרס". החזון: "בכוח הרבים נצליח למגר את התופעה".

 

באיחוד הקהילות הבהירו כי האיסור להחזיק בטלפונים חכמים ולגלוש באינטרנט איננו חומרה הלכתית, כי אם "יסוד היסודות של קדושת כלל ישראל". הם הזכירו התבטאויות חריפות ביותר של בכירי הרבנים החרדים נגד התופעה, וקבעו כי מדובר ב"מלחמת קודש".

 

"המערכה האדירה", כהגדרתם, נפתחה לאחר ש"לדאבוננו פשה הנגע בתוך מחננו של מכשירי הטומאה (כגון אייפון בלעקבר"י ודומיהם)... עד כדי כך שמחזיקי מכשירים הללו אינם מתביישים לבוא בקהל ה', ולא עוד אלא שמוציאים את זה בריש גלי בשטיבלאך (בתי כנסת) ובשאר מקומות ציבוריים, ללא פוצה פה ומצפצף".

 

לא במכות, רק בחרמות

ב"קו החשיפות" החרדי פורסמה הקלטה (ניתן להאזין לחלקה למטה), שביצע העיתונאי צביקה גרוניך עם נציג ועד הפעולה, תוך שהוא מציג את עצמו כאברך השוקל להתנדב בו. מגייס המתנדבים סיפר כי הוא וחבריו קיבלו פניות רבות בנושא, ובכל קהילה בביתר עילית כבר יש אדם שממלא את התפקיד.

 

כשנשאל האם המיזם נתמך על ידי הרבנים הבכירים, השיב: "כל גדולי ישראל". לדבריו, חתימותיהם לא מופיעות על המודעה מכיוון שמדובר רק ב"מערכה עירונית". הנציג לא ידע להשיב האם הרב חיים קנייבסקי, לדוגמה, מוּדע לפעולה זו, אך בנוגע למאבק בתופעה באופן כללי אמר כי "הרבה אנשים שמעו את זה ממנו מכלי ראשון".

 

ה"אברך" אמר כי הוא חושש להתנדב למיזם מחשש שמדובר במעשים פליליים, ונענה: "אתה לא רב עם אף אחד, אתה

לא צריך לבייש אף אחד. פשוט מסדרים את זה על ידי המוסדות חינוך בדרכים הכי יפים שיכול להיות... אומרים לאבא, שולחים מכתב, 'מכיוון שלידיעתנו יש לך מספר טרף, על כן הילד ייפלט על פי הוראת גדולי ישראל".

 

"ואם הוא לא ירצה לצאת - מה אני עושה? לתת לו מכות?" שאל גרוניך. "לא לא לא, חס ושלום", הבהיר נציג הוועד. לדבריו, אם אדם כזה לא יקבל עלייה לתורה (אפילו לא תמורת תרומה לבית הכנסת), לא ישמש אף פעם כשליח ציבור ולא יצטרף למניין – זה כבר יעשה את העבודה. "לא מרביצים לאף אחד... (אבל) בן אדם שפסול לעדות לא יכול לקבל את הדברים האלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מה ייעשה ל"מכשיר הטמא"?
צילום: shutterstock
מומלצים