שתף קטע נבחר

היום: מתחדש גיוס האברכים לשירות האזרחי

לאחר הפוגה של חמישה חודשים עם פקיעת חוק טל, וכחודש לאחר החלטת הממשלה השנויה במחלוקת לחידוש הגיוס - יצטרפו היום עשרות אברכים לשירות האזרחי, כתחליף לשירות הצבאי. הצפי עד אוגוסט: גיוס 1,300 מתנדבים חרדים

ממשיכים להתגייס - עדיין לא לצה"ל: עשרות תלמידי ישיבה ואברכים יצטרפו היום (א') למערך השירות הלאומי-אזרחי, ויתנדבו בו כתחליף לשירות צבאי - זאת על אף שחוק טל שאִפשר את המסלול, פקע כבר באוגוסט שעבר.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו

 

 

בתום חמישה חודשים של הקפאה, אישרה הממשלה למנהלת השירות לחדש את הגיוס גם ללא חקיקה, על מנת לשמר את המערכת - והיום זה יקרה. לאחר שקיבלו אישור מצה"ל להמיר את שירות החובה מצבאי לאזרחי, יגיעו בצהריים עשרות חרדים למשרדי המנהלת בירושלים, ויצטרפו למערך המתנדבים באופן רשמי. מדובר בצעירים בני 26 ומעלה ללא ילדים, או בני 22 עם ילד אחד או יותר, שיבחרו בין שירות של 40 שעות שבועיות למשך שנה, לבין 20 שעות (חצי משרה) לשנתיים.

 

במהלך יום הגיוס יקבלו המצטרפים החדשים הכוונה לשירות בנושאי נהלים, מסלולי התנדבות, חובות וזכויות ועוד, וישתתפו בו גם שר המדע והטכנולוגיה דניאל הרשקוביץ, הממונה על השירות האזרחי-לאומי, ומנכ"ל המנהלת המפעילה אותו, שר-שלום ג'רבי. השניים ישוחחו עם המתנדבים החרדים ויברכו אותם.

 

למרות הביקורת, על אף פקיעת חוק טל

במהלך שספג ביקורת קשה במערכת הפוליטית, אישרה הממשלה לפני כחודש את הצעת משרד הביטחון ומשרד המדע והטכנולוגיה להפעיל "שירות לאומי משמר", שימנע פגיעה באמון החרדים במערכת או מחסור במתנדבים. המשמעות: כ-1,300 צעירים חרדים נוספים יתגייסו עד לאוגוסט 2013 (אלא אם יאושר עד אז חוק חדש בנושא) – כנגד המשתחררים מהשירות בתקופה זו.

 

בממשלה אמרו כי ההחלטה היא "גשר" ו"פתרון זמני" עד להסדרת העניין בחקיקה. את נחיצותה הסבירו בצורך ליצור רצף בשירות הלאומי על מנת לשמר את המערכת המפעילה אותו, את מנגנוניה ואת אמון הציבור החרדי ומנהיגיו שהושגו בעמל רב במשך שנים.

 

עוד נכתב, שקיים חשש כי דחיית ההחלטה תגרום לפגיעה ממשית בשירות. לשם כך נקבע, בין היתר, כי מרבית

ההטבות הכלכליות למשרתים (דמי כלכלה, הנחות ארנונה ועוד) יישמרו, ולאחר שחרורם הם יזכו למענק כספי בגובה זהה לזה של המשתחררים מצה"ל. עם זאת, הם לא ייהנו עוד מהטבות אחרות המיועדות ליוצאי צבא, שכן חוק קליטת חיילים משוחררים עצמו כבר אינו חל עליהם.

 

בחוות הדעת המשפטית לקראת ההחלטה בממשלה, נכתב כי לשר הביטחון יש סמכות לפטור את המתנדבים משירות צבאי, על אף פקיעת חוק טל – כולל בתקופת בחירות, וכי מדובר ב"אינטרס ציבורי חשוב". במשרד הביטחון הדגישו כי הדבר נעשה במקביל לגיוס הולך וגדל בפרויקטים כמו שח"ר והנח"ל החרדי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים