שתף קטע נבחר

הרב בצרי: השלג - סמל למחילה על חטאי העם

"המקובלים מתענים ומתפללים שיירד שלג", אומר הרב בצרי, ובמיוחד בתקופה זו של השנה. השלג מסמל את כפרת עוונותיהם של עם ישראל לאחר הצומות - וגם מאפשר "גלגולי שלג", תיקון בייסורים שמטרתו לכפר על עבירות, בעיקר בתחום המיני

שלג בהרי המרכז הוא חגיגה לירושלמים - אבל לא רק להם. רבנים הבקיאים ב"תורת הסוד" אומרים כי על פי הקבלה יש לפתיתים הלבנים משמעות מיוחדת, והם מעין בשורה משמים לעם ישראל כי נמחלו עוונותיהם. בנוסף, הם מעניקים למקובלים הזדמנות נדירה למדי לערוך "גלגולי שלג" - פעולה דתית-סגפנית שהיא בבחינת "ייסורים מכפרים".

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו

 

 

הרב יצחק בצרי, בנו של המקובל הרב דוד בצרי, מסר בשם אביו כי השלג שהחל לרדת היום (ד') בישראל, ובכלל זה בהרי הצפון ובמרכז - הוא "סימן טוב שנשלח מבורא העולם". הוא הסביר כי הצבע האדום מסמל את העבירות, ואילו הלבן את הכפרה עליהן, על פי דברי הנביא ישעיהו: "אם יהיו חטאיכם כשנים - כשלג ילבינו, אם יאדימו כתולע – כצמר יהיו".

 

גלגולי שלג - הזדמנות ל"תיקון"

הרב בצרי הוסיף כי עיתוי ירידת השלג מעצים עוד יותר את העניין. בשבוע שעבר שבו קראו בבתי הכנסת את פרשת שמות, החלו "ימי השובבי"ם" (ראשי התיבות של פרשיות השבועות הקרובים – שמות, וארא, בא, בשלח, יתרו ומשפטים), שבהם – על פי הקבלה - נהוג להתענות פעמיים בשבוע (ימי שני וחמישי) למשך חודש וחצי, כדי לזכות בכפרת עוונות.

 

"לאחר תחילת תקופת הצומות, מחכים לשלג" (צילום: חגי פרץ) (צילום: חגי פרץ)
"לאחר תחילת תקופת הצומות, מחכים לשלג"(צילום: חגי פרץ)

 

"המקובלים מתענים ומתפללים שיירד שלג, כי זה הסימן שהעוונות של עם ישראל נמחלים ונמחקים", הסביר בצרי את גודל הבשורה. "כמו בבית המקדש, כאשר הכהן הגדול היה נכנס לקודש הקודשים ומתפלל שיימחלו חטאי עם ישראל, הסימן למחילה היה חוט השני שהיה הופך ללבן. כך גם המקובלים, לאחר תחילת תקופת הצומות, מחכים לשלג, מאחר שהדבר מהווה סימן שה' מוחל על עוונות העם".

 

סיבה נוספת להתרגשות היא ההזדמנות שטומן בחובו מזג האוויר למקובלים לעשות "גלגולי שלג". מדובר ב"תיקון" שנעשה על ידי ייסורי הגוף, במטרה לכפר על עבירות הדת, בעיקר בתחום המיני, ולמנוע את ההשפעה הרוחנית שיש להן על בני האדם.

 

"ימי שלג הם ימי חג למקובלים", ציטט הרב יצחק בצרי בעניין זה את דברי המקובל הירושלמי, הרב סלמן מוצפי. הגלגולים -

תשעה במספר - נעשים בעירום, ובגלל הסכנה שבדבר, נוהגים אותם רק "יחידי סגולה" שידועים בציבור כצדיקים מיוחדים. לאדם מן המניין המתעקש בשל חטאיו לקחת חלק גם בחגיגה זו, ולא רק בבניית בובות, מומלץ לאסוף מעט שלג בידיו ו"למרוח" אותו באזורים שונים בגוף כזרועות הידיים והפנים.

 

הבוקר החל לרדת שלג בצפון רמת הגולן, הרי הגליל וקריית ארבע. בירושלים נערכים לשלג שיחל לרדת בעיר כבר לפני הצהריים. העירייה הודיעה שהלימודים בכל בתי הספר והגנים בעיר יחלו כסדרם, אולם הם יסתיימו בשעה 12:00. עוד על מזג האוויר - כאן .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
המקובלים שמחים. הרב דוד בצרי
צילום: אלכס קולומויסקי
השלג - כפרת עוונות
צילום: שפי מור
מומלצים