שתף קטע נבחר

יו"ר רבני צהר: אתמודד על תפקיד הרב הראשי

הקרב על אופיה של הרבנות הראשית עולה מדרגה עם הודעתו של הרב דוד סתיו, יו"ר רבני "צהר", על הצטרפותו למירוץ. הוא הזהיר כי בעוד עשור "נתחלק על-כרחנו לשני עמים, ואין לך חורבן גדול מהדבר הזה". המטרה: רבנות ידידותית

עכשיו זה רשמי: יו"ר ארגון רבני "צהר", הרב דוד סתיו , הודיע כי יתמודד לתפקיד הרב הראשי לישראל בבחירות שיתקיימו באביב. בסרטון שפרסם באתר "יוטיוב" הסביר סתיו את החלטתו ברצון להפוך את מוסד הרבנות ל"ידידותי", ובכך לחבר את הציבור הכללי ליהדותו.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו

 

 

לדברי הרב סתיו, ב-17 שנות פעילותו ב"צהר", ובעיקר במיזם הנישואין של הארגון, הבין כי עם ישראל נמצא בסכנה קיומית: "יותר ויותר ישראלים צעירים, יקרים ואהובים, אמרו לנו שבלי 'צהר' הם היו בוחרים, חלילה, לוותר כליל על חופה וקידושין, ובמקום זאת הם היו מתחתנים בקפריסין, או אצל עורך-דין. למה? בגלל הרתיעה מהיחס והזלזול, בגלל הפחד מהליך הגירושין ברבנות, ובעיקר בגלל שאין כבר הבנה לצורך".

 

 

"בואו נחשוב מה זה אומר על הילדים שנולדים לזוגות אלה", אמר סתיו. "כשהם ירצו להתחתן, האם נוכל להכיר בהם כיהודים ללא כתובה של אמא וללא חיבור לשרשרת הדורות? חלילה נגיע למצב שבו הם יידחו". הוא הזהיר כי בעוד עשור או שניים "נתחלק על-כרחנו לשני עמים: האחד יהודי-דתי, והשני ישראלי-גוי... אין לך חורבן גדול ומשמעותי מהדבר הזה".

 

יו"ר "צהר" אמר כי מטרתו היא ליישם את "תוכנית ג' אלול" לחיזוק הרבנות הראשית, אותה פרסם הארגון לפני כחמישה חודשים - מתוכה. כן הדגיש כי מועמדותו איננה נגד החרדים, אלא חיבור החברה הישראלית כולה לבורא עולם. "מה שעשינו ב'צהר' במשך 17 שנה, הלכה למעשה - אנחנו מבקשים להפוך לנחלת העם כולו והמדינה".

 

מחזיר עטרה ליושנה?

הרב סתיו הוסיף כי בעיניי רבים יש "בירוקרטיה וניכור של הממסד הדתי" והוא מציע "יהדות במאור פנים ורוויית משמעות אישית". את חזונו סיכם כ"רבנות ראשית שתשמש זרקור, מגדלור מוסרי, של צדק חברתי, אהבת תורה וחסד".

 

את קמפיין הרבנות החלו ב"צהר" לפני כארבעה חודשים, עם מסמך שהוציאו, ובו הם מנסחים ומגדירים מחדש את תפקידה של הרבנות הראשית בעת הזו - על פי תפיסת הציונות הדתית, ובדרכו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק. גם הערב הוסיף והדגיש כי "נדרש כאן שינוי ארגוני ותפיסתי משמעותי כדי להחזיר את הרבנות הראשית לדרכו המקרבת של מייסדה הרב קוק זצ"ל".

 

כדי לבסס את עצמו כמועמד הציוני המוביל, גייס הרב דוד סתיו בחודשים האחרונים מכתבי תמיכה מרבנים בכירים בציונות הדתית, ובהם הרב אהרון ליכטנשטיין, הרב נחום אליעזר רבינוביץ', הרב אביחי רונצקי, הרב שלמה אבינר ואחרים. אבינר חזר בו כעבור כמה ימים, בטענה כי רק לאחר חתימתו נחשף לדברים שפרסם בעבר יו"ר צהר, המוכיחים כי יש לו "עמדות חריגות", אך לא היה בכך כדי לפגוע בפופולאריות שממנה הוא נהנה.

 

חמישה אוחזים

על תפקיד הרב הראשי האשכנזי מתמודדים, מלבד הרב סתיו, גם הרב אליעזר איגרא והרב יעקב שפירא, בקרוב רבני

הציונות הדתית. איגרא, דיין בית הדין הרבני הגדול, נחשב למקורב לרב הראשי המכהן, שלמה עמאר, ושפירא, ראש ישיבת "מרכז הרב", הוא המועדף על החרדים מבין השלושה.

 

השמות החמים באגף החרדי-אשכנזי הם רב העיר מגדל העמק, יצחק דוד גרוסמן, ורבה של מודיעין, דוד לאו, אך ההערכה היא כי רק אחד מהם יתמודד.

 

לפני כחודש נדחו הבחירות לרבנות הראשית בשלושה חודשים, עקב הבחירות לכנסת. בשני העשורים האחרונים שולטים החרדים באופן מובהק על מוקדי הכוח של שרותי הדת במדינה, והביטוי העיקרי לכך הוא מינויים של רבנים ראשיים, רבני ערים ודיינים שרובם המוחלט מזוהים עם הקו החרדי. בחודשים האחרונים חלה תפנית מסוימת, כאשר ש"ס, שהייתה בעלת ברית פוליטית מוצהרת עם "יהדות התורה" בנושא, זנחה את השותפות והחלה לרקום עסקאות עם הציונות הדתית.


פורסם לראשונה 10/01/2013 02:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ראובן קפוצ'ינסקי
הרב דוד סתיו
צילום: ראובן קפוצ'ינסקי
מומלצים