שתף קטע נבחר

63%: השתלבות חרדים בעבודה חשובה מגיוסם

איך משלבים את החרדים בחברה הישראלית? תשכחו מכור ההיתוך הצבאי. מרבית הציבור מעדיף את שילובם בשוק התעסוקה, על פני גיוסם לצבא. מהסקר עולה כי לשם כך מוכן הציבור הישראלי אף להפנות תקציבים בדומה להשקעה בחינוך

הפוליטיקאים מדברים על נשיאה של החרדים בנטל הביטחוני, אבל נראה כי הגדלת שיעור התעסוקה במגזר דחופה יותר. סקר חדש מלמד כי השתלבות החרדים בשוק העבודה חשובה לציבור יותר מגיוסם לצבא, ועל הממשלה להקצות תקציבים ייחודיים למטרה זו.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו

 

 

הסקר נערך על ידי מכון רפי סמית, לקראת ועידה שיקיימו מחר (יום ג') פורום ההייטק החרדי וקרן ההון-סיכון הירושלמית JVP, והשתתפו בו 500 מרואיינים - מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל (טעות הדגימה המירבית – 4.5%).

 

בחלק הראשון בסקר הוצגו לנשאלים שתי אפשרויות לשילוב חרדים בחברה הישראלית, והם נדרשו לבחור אחת מהן כחשובה ביותר. 53% (63% מבעלי הדעה) בחרו ביציאתם לשוק העבודה, ו-31% בלבד (37%) בגיוסם לצבא. 16% הנותרים לא השיבו.

 

ניתוח התוצאות מלמד כי בקרב החילונים והמסורתיים יש נטייה ברורה לנושא התעסוקה (56% ו-53% בהתאמה). גם אצל הדתיים והחרדים הייתה זו התשובה הנפוצה ביותר (49% ו-43%), אך יחד עם זאת נמצא במגזרים אלה שיעור גבוה ביותר של חסרי דעה (35% ו-44%). פילוח לפי השקפת עולם פוליטית העלה כי אין הבדלים בעניין זה בין אנשי ימין, אנשי מרכז ואנשי שמאל, וכולם מבכרים את השתלבות החרדים בעבודה על פני גיוסם לצבא.

 

להפנות תקציבים לתעסוקת חרדים

בשאלה השנייה בסקר הוצגה קביעה: "כמו שיש בתקציב המדינה כסף לחינוך, בריאות ורווחה, כך המדינה צריכה להשקיע כספים לעידוד ההשתלבות של החרדים בשוק העבודה". 63% מבעלי הדעה אמרו כי הם מסכימים לה (25% - "מאוד מסכים" ו-38% - "די מסכים"), ו-37% מתנגדים (24% - "לא מסכים" ו-13% - "לא כל כך מסכים").

 

בנושא זה יש תמימות דיעים חוצת מחנות פוליטיים ודתיים, ואף בקרב אלה המעדיפים את גיוס החרדים לצבא על פני

השתלבותם בעבודה, נמצא רוב (56%) בעד הקצאת תקציבים למטרה השנייה.

 

ועידת ההיי-טק החרדית תעמוד בסימן יזמות טכנולוגית במגזר, תביא לידי ביטוי סיפורי הצלחה של יזמים חרדים, תדון בחסמים ובקשיים (ותציע הפתרונות) - ותציג תוכניות עבודה ממשלתיות ודרכים לגיוס הון.

 

אראל מרגלית, מייסד קרן JVP השותפה לוועידה, התייחס לממצאי הסקר: "הגיע הזמן לברית עבודה עם החרדים. שילובם בתעשיות המתקדמות יאפשר לישראל לקפוץ מדרגה כלכלית, ולהפוך אותה לאחד המוקדים הגדולים בעולם של תכנות. ההשקעה שלנו כישראלים בהכשרה ובתעסוקה של חרדים תשתלם בגדול לכלכלה הישראלית. זהו אתגר חשוב הניצב בפתחנו, וצריך לממש אותו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אופיר בן נתן
גייסו אותם לשירות התעסוקה
צילום: אופיר בן נתן
צילום: ירון ברנר
אראל מרגלית
צילום: ירון ברנר
מומלצים