שתף קטע נבחר

חרדים זה אף פעם לא טוב

אם החרדים יהיו בצבא - יתלוננו שהם ג'ובניקים, או שהם לא בסיירת, או שהם לא משאירים מקום בסיירת לאחרים. בעבודה יתרגזו על כך שהם מחשיכים את המשרד עם השחור שלהם. שטייניץ צפה 'נורמליזיציה' קרובה עם החרדים. אופטימיסט

שר האוצר של מדינת ישראל שיחרר שלשום את המשפט הבא: "אם הגידול בתעסוקת חרדים יימשך, נגיע לנורמליזציה בתוך חמש שנים". מזמן לא צחקתי ככה.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

השר שטייניץ, האם אתה באמת מאמין בחזון אחרית הימים האוטופי הזה? או שזו רק הגרסה ההזויה יותר לחזון השלום של ביילין?

 

כנראה, שר האוצר, שאינך יודע שחרדים עובדים רק בלמכור צמידי צמר מפוקפקים לפרחות - כפי שאפשר ללמוד ממקור המידע האמין והמדויק ביותר במדינה, "ארץ נהדרת". ונראה שאינך מבין שבנק ישראל מפרסם אגדות,

שלפיהן 45 אחוז מהגברים החרדים עובדים (כלומר כמעט כל חרדי שני). זה הרי סתם בלופים.

 

והרי רק נס יכול להסביר את ה"עובדות" שהנגיד פישר מבלבל לנו את המוח איתם כבר שבוע. איך יכול להיות שחרדי שעזוב את הכולל, יכול לצלוח לימודים אקדמיים, לדלג על חסמים תרבותיים שהופכים אותו למפגע פונדמנטליסטי בכל מקום. פישר כנראה מנסה "לעבוד" על מדינות ה-OECD ועל החילונים.

 

כי עוד חמש שנים, הכותרת הראשית - במקרה הטוב - תהיה "החרדים משתלטים על מקומות התעסוקה במשק", או במקרה הרע "החרדים שוב באים בדרישות: 'תנו גם לנו לעבוד".

 

בסופו של דבר, הטוקבקיסטים כולם מתאחדים תמיד סביב דבר אחד, והוא איך מצד אחד אומרים לחרדים "תלכו לעבוד פרזיטים", ומצד שני בורחים בהיסטריה למראה כל סממן שעלול להוביל את מוישה מבני ברק לעבוד בקובייה שליד.

 

ובמציאות הנוכחית, באמת שקשה לראות את חזונו האופטימי של שר האוצר שטייניץ קורם עור וגידים. אין ולא תהיה "נורמליזציה" עם מי שעצם קיומו מעורר אצל הישראלי המצוי את יצריו החשוכים ביותר.

 

אל תבנו על שינוי

בוא נאמר, השר שטייניץ, שאתה לארג' ובאמת רוצה שינוי. אתה יכול להציע לדוגמה למעסיקים תמריצים והטבות לתעסוקת חרדים כדי להגביר את השילוב. אלא שאז הציבור הישראלי, היפותטית כמובן, יצלוב אותך בכיכר רבין כי אתה "מבזבז" משאבים על אוכלוסייה לא יצרנית. וגם אם תנסה להסביר שהם יהיו יצרנים אם רק יתנו להם, זה לא יעבוד. למי שאני רואה בבית קפה ברוטשילד באחד עשרה בבוקר, אין שום יכולת להבין היגיון מעוות שכזה.

 

אם החרדים יהיו בצבא, יתלוננו שמבזבזים עליהם כסף, או שהם ג'ובניקים, או שהם קרבי אבל לא סיירת, או שהם

בסיירת ולתל אביבים או רמת שרונים לא נשאר.

 

אם הם יהיו בעבודה יגידו שהם מחשיכים את המשרד עם השחור שלהם, וכל הזמן מזמינים טייק-אויי של קיגל. או שהם לא חברותיים כי הם ויתרו על השקת המוצר החדש בפארק המים בשפיים. או שהם סתם לא-שפויים, שמתלבשים לא משהו, ומגדלים יותר מדי ילדים ביחס לתקן הישראלי. והכי גרוע, לא חולמים על חופשה בחו"ל 2.3 פעמים בשנה. או סתם כי הם חרדים - מה זה לא מספיק טוב?

 

אז חבל, שר האוצר, שתתאמץ. וחבל, אולי, שגם החרדים מצדם עושים מאמץ להשתלב "בחוץ" - רק בשביל שמישהו יוכל לנפנף אותם, רק יותר טוב ויותר מדויק. אולי יום יבוא ויהיה פה משהו אחר, שהוא לא אלים ותוקפני, ושלישראלי כלשהו יהיה אכפת באמת מנורמליזציה עם החרדים. או גרוע מכך, מלאפשר לאנשים להתפרנס ואז לצאת להם מהחיים. אולי, אבל אל תבנה על זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אופיר בן נתן
חרדי, אל תשתלט לי על המשרד
צילום: אופיר בן נתן
מומלצים