שתף קטע נבחר

שמתי ברז למרצה: כדאי להעתיק במבחנים?

תקופת הבחינות במוסדות להשכלה גבוהה בפתח, ולא חסרים סטודנטים אשר זוממים להקפיץ בכמה נקודות את הציון שלהם באמצעות מעשים מפוקפקים. האם זה משתלם או לא? בדקנו

עונת המבחנים בפתח ובחודש הקרוב ילהטטו הסטודנטים בין הספריות, יתקבצו ויחרשו בקבוצות הלימוד וירדפו אחר הסיכומים הטובים ביותר. התקופה הזאת עמוסה במיוחד: מלבד המבחנים, שלעתים כמה מהם מתקיימים באותו השבוע, יש גם עבודות שצריך לכתוב ולהגיש. אין פלא שסטודנטים רבים מחפשים "קיצורי דרך" על מנת להקל עצמם, וסוגיית ההעתקה בבחינות היא לגמרי בבחינת בון טון.

 

כתבות נוספות במדור לימודים :

 

אם בשלב הזה אתם שוקלים להיכנס עם פתקים (או "שליפים" בעגה הצחה) בכיסים או לחילופין להשתמש בסמארטפון, הנה כמה נתונים שיגרמו לכם לחשוב פעמיים: באוניברסיטה העברית העומדו לדין משמעתי בשנה שעברה 40 סטודנטים על רקע העתקות בבחינות או בעבודות אקדמיות. 22 מתוכם הורחקו מהלימודים לתקופות שונות או שנדחה מהם מועד קבלת התואר שלהם.

 

באוניברסיטת בן-גוריון נתפסו בשנת 2012 173 סטודנטים בגין העתקות במבחנים או במטלות להגשה, וקיבלו עונשים דומים.

 

כדי לעשות קצת סדר בדברים הנה חמש שאלות נפוצות בנושא העתקות בבחינות או בעבודות אקדמיות שאולי עדיין לא העזתם לשאול. לא לבעלי לב חלש.

 

1. מה נחשבת העתקה בבחינה או בעבודה אקדמית?

 

בכל המוסדות האקדמיים, בזמן הבחינה הבוחנים מנחים את הסטודנטים להשאיר את הפלאפון בתיק במהלך הבחינה. לכן אם יימצא מכשיר פלאפון בכיס או על השולחן בזמן הבחינה, הבחינה שלכם עלולה להיפסל.

 

כמו כן, אסורים פתקים בכיסים ובהם חומר רלוונטי לבחינה, וכך גם דפי נוסחאות נוספים מעבר להנחיות המרצה. בחוגים מסוימים מתקיימות בחינות עם חומר פתוח ואם חשבתם לחלוק את הספר או הקלסר עם חבר הכיתה, תסתכנו בפסילת הבחינה.

 

בכל הקשור לעבודות אקדמיות, רצוי להישמר מהעתקת חומרים מהאינטרנט ללא ציון סימוכין, כמו גם לחומרים ביביליוגרפיים מהספרות הכתובה. במידה והחלטתם לקנות או להעתיק עבודה, חשוב לציין שגם נושא זה אסור ועלול להביא לפסילת הקורס ואף הרחקה מהלימודים.

 

 (צילום: גלית קוסובסקי) (צילום: גלית קוסובסקי)
(צילום: גלית קוסובסקי)

 

2. מהו ההליך המשמעתי שננקט נגד סטודנטים שנתפסו מעתיקים?

 

ברוב המוסדות האקדמיים נהוג לקיים שימוע בפני ועדת משמעת במקרה של סטודנט שחשוד בהעתקה. באוניברסיטת תל-אביב למשל, קיים בית דין משמעתי בו נשפטים הסטודנטים בגין עבירת משמעת. הדין המשמעתי מתנהל על ידי השופט היושב בדין, פרופ' או ד"ר מהפקולטה למשפטים, כאשר את האוניברסיטה מייצג תובע. ברוב המוסדות יש לסטודנטים אפשרות לייצוג וליווי משפטי בחינם מטעם אגודת הסטודנטים. בחלק גם ניתן להביא לוועדה סנגור חיצוני משלכם.

 

"בכל ועדה שנערכת יש משקיף מטעם אגודת הסטודנטים", מסבירה יערה אופיר, מנהלת הסיוע של אגודת הסטודנטים באוניברסיטת בן-גוריון. "תפקיד המשקיף הוא לוודא שההליך אכן מתבצע באופן תקין וכי לא נפגעות זכויותיו של הסטודנט. מרגע קבלת האישום רכז אקדמיה יוצר קשר טלפוני עם הסטודנט, מתדרך אותו לגבי אופי ההליך, תקנון המשמעת של האוניברסיטה ועונה על שאלות שיש לסטודנט. בזמן הוועדה הנציג נמצא עם הסטודנט ובמידת הצורך עוזר לו לאחר הוועדה להגיש ערעור או בקשה לחנינה". 

 

 

3. מהם העונשים הצפויים לסטודנט שנמצאו אשמים בהעתקה?

 

מעבר לציון אפס בבחינה או בעבודה, העונש על העתקה או על ניסיון העתקה הוא הרחקה לפחות לשנה מהלימודים באוניברסיטה או במכללה, שיכולה להגיע אף להרחקה לצמיתות מחוג הלימודים או מהמוסד עצמו. לעתים נלווית לכך גם משמעות כלכלית, כמו שלילת מלגות או שכר לימוד שכבר שולם.

 

"אני יכול לומר לך שאנחנו פועלים בנחרצות למיגורן של תופעות העתקה או הונאה בעבודה ובבחינה", אומר פרופ' שלמה בידרמן, סגן נשיא לעניינים אקדמיים במכללה האקדמית תל-אביב-יפו. "זה נעשה בין היתר באמצעות הדרישה להטיל על כל סטודנט שיורשע בביצוע עבירת הונאה, העתקה, או החזקה של חומר שאינו מותר לשימוש עונש של פסילת קורס או הרחקה מהלימודים החל מתקופה של סמסטר אחד וכלה בהרחקה לצמיתות".

 

4. האם הכללים תקפים גם לבחינות המרכז הארצי לבחינות והערכה, כמו הפסיכומטרי ובחינת אמי"ר?

 

כמובן שחל איסור על העתקה מכל סוג שהוא בבחינות השונות של המרכז הארצי לבחינות והערכה, לרבות שימוש בדפי עזר, דפי טיוטה וכמובן שימוש בטלפונים ניידים ומחשבונים.

 

מעבר לפסילת הבחינה, צפויים סטודנטים שנתפסו בהעתקה בבחינות אלה לעמוד לדין בבית משפט אזרחי. לפני כשלוש שנים נידונה אולגה טורובסקי, סטודנטית שהורשעה בניסיון לקבל במרמה ציון גבוה במבחן אמי"ר (לקביעת רמת לימודי האנגלית הנדרשת במוסדות להשכלה גבוהה), לשלושה חודשי מאסר על תנאי וקנס כספי בגובה אלף שקל. טורובסקי שלחה מתחזה להיבחן במקומה, אולם הציון הגבוה עורר את חשדם של אנשי הביטחון במרכז לבחינות ולסוף הודתה כי אכן הייתה זו מתחזה שמילאה את הבחינה במקומה.

 

5. מה עוד אפשר לעשות על מנת להתרחק מוועדת המשמעת?

 

מתברר שמעבר להעתקה בבחינות או במטלות אקדמיות יש מספר עבירות שרצוי להימנע מהן, אם לא תרצו למצוא את עצמכם בוועדת המשמעת של מוסד הלימודים בו אתם לומדים - כמו זיוף מסמכים המוגשים לאוניברסיטה כמו תעודות בגרות, צווי מילואים וציוני פסיכומטרי.

 

באופן כללי, חשדנותם של אנשי הסגל והמנהלה מתגברת במיוחד בתקופת המבחנים, מחשד להעתקות. לכן, מומלץ בתקופה זו להישמע להוראותיהם ולהוראות המשגיחים.


פורסם לראשונה 19/01/2013 12:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלית קוסובסקי
שליפים? חשבו שנית
צילום: גלית קוסובסקי
מומלצים