שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  ברוך מתיר אסורים: אין דבש בכלא ההודי

  לאחר שנתפס בהודו עם 5 ק"ג חשיש, הועבר רונן דבש אל הכלא במומבאי. בתוך המציאות הקודרת, התקרב אל האל ובילה את רוב זמנו בקריאת תהילים והזוהר. לאחר שנה וחצי מאחורי הסורגים, זכה בתואר האיש הראשון שנמלט מהכלא "ארתור רואוד"

  רונן דבש היה כבר נשוי ואב לילדה, כשנתפס בשדה התעופה במומבאי, עם מזוודה ובה חמישה קילוגרם חשיש. בארץ עבד דבש כמפיק מסיבות וכמייבא בגדים מהודו, וכשיצא לעוד נסיעה מני רבות לתת היבשת האסייתית, לא ידע כי זאת תהיה לו הפעם האחרונה.

   

  כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

  כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו

   

   

  לאחר שנעצר, הועבר לכלא "ארתור רואוד", הנחשב לאחד מבתי הכלא הצפופים בעולם. לדבריו, גזר הדין הצפוי לעבירה מהסוג שביצע, היה בין עשר ל-20 שנות מאסר. "הכלא שם במומבאי זה לא כלא שאנחנו יכולים לדמיין פה בארץ, אי אפשר לשרוד. העוצמה של הגעגועים שהיו לי לצופיה, הבת שלי, לאשתי ולהורים, השכיחו ממני אפילו את המציאות שלי שם", מספר דבש.

   

  כל הזמן להיות עם ספר פתוח

  בכלא התחזק דבש בתהליך החזרה בתשובה, שהחל בו כבר כמה שנים קודם לכן. "בלילה הייתי קורא בזוהר, וביום את כל התהילים. כל הזמן להיות עם הספר פתוח, כי ברגע שהייתי סוגר את הספר ורואה את המציאות שאני נמצא בה, זה ישר היה מחלחל לי ללב, העצבות והדיכאון", הוא מספר. "העיניים שלי כבר היו יבשות מרוב בכי, לילות שלמים של בכי וצעקה לה': 'כבר תוציא אותי מהמקום הזה', באמת, חרטה הכי גדולה בעולם על המעשה שעשיתי".

    

   אחרי כשנה וחצי, בעודו ממתין למשפט, חלה דבש במלריה. "במרפאה של הכלא נכנסתי להתפנות בשירותים, בתוך השירותים ראיתי שיש חלון", הוא מספר. "אני תופס את הסורגים האלה ורוצה לבדוק כמה הם חזקים, ובתנועה הראשונה שאני עושה, ככה כלפי חוץ, הם נתלשים לי החוצה ונפתחים".

   

  לאחר שנמלט מבית הכלא, מיהר להגיע לבית חב"ד בעיר, שם השליחים, בני הזוג הולצברג, סייעו לו במתן כסף ובגדים. משם המשיך לצפון הודו, ואחר כך גם לנפאל. "שבוע של בריחה מטורפת, שבאותו זמן התמונות שלי מפורסמות בכל העיתונים בהודו". לדברי דבש, הוא היה האדם הראשון שברח מהכלא, מאז נבנה ב-1927.

   

  כשהגיע לארץ, זכה דבש לראות את בתו השנייה, שנולדה במהלך שהותו בכלא. "אני לא תיארתי לעצמי, שבמידה ונתפסים בהודו, אז נכנסים למסע כזה של עשרות שנים וייסורים כאלה. בזכות התפילה זכיתי לצאת משם ולחזור חזרה הביתה, לאשתי ולילדות שלי", הוא אומר.

   

  ynet ו"אורות - טלוויזיה יהודית" מזמינים אתכם לצפות בסיפור הבריחה מהודו של רונן דבש.

   

    סבא-רבא-רבא: הרב עובדיה דור 5

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "ברגע שהייתי סוגר את הספר, ישר היו מחלחלים לי ללב, העצבות והדיכאון", רונן דבש
  צילום: קובי קואנקס
  מומלצים