שתף קטע נבחר

בצעד חריג: בג"ץ התערב בהחלטת ביה"ד הגדול

למעלה מעשור מעגן סרבן הגט את אשתו. אך לאחרונה דרשו הדיינים - ובהם הרב עמאר - כי האשה תדחה את תביעת הנזיקין שהגישה נגדו, או שישוחרר. הרקע: מאבק בין בית הדין הרבני, לאזרחי. בצעד חריג התערב בג"ץ בהחלטת בית הדין הרבני

מרוץ הסמכויות בין בתי המשפט האזרחיים לבתי הדין הרבניים, שובר שיאים חדשים: בג"ץ עיכב בצו ביניים ביצוע החלטה של נשיא בית הדין הרבני הגדול, הרב הראשי שלמה עמאר, לפיה מאסרו של סרבן גט יותנה בדחיית תביעת נזיקין שהגישה נגדו אשתו. בצעד חריג ביותר התערב בית המשפט בהחלטת בית הדין, וקבע כי האיש יישאר בכלא בכל מקרה - לפחות עד לדיון בעתירה שהגישה האישה נגד הדיינים.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו  >>

 

 

מדובר באדם המסרב לגרש את אשתו כבר למעלה מ-10 שנים, למרות פסקי דין של ערכאות שונות בבתי הדין הרבניים כי

עליו לעשות כן. הדיינים הגדירו את המקרה "קשה", הטילו עליו את כל הסנקציות האפשריות בחוק - ואף שלחו אותו לכלא. לאחרונה, כשתמה תקופת מאסרו, דרשה האישה את הארכתה בחצי שנה. בית הדין הרבני הגדול נענה לבקשה, אך התנה זאת בדחיית תביעת הנזיקין שהוגשה לבית הדין האזרחי לענייני משפחה.

 

האיש נשאר בינתיים בכלא וכבר החל לרצות את תקופת המאסר הנוספת, אך הדיינים - הרב שלמה עמאר, הרב ציון בוארון והרב אליעזר איגרא - קבעו כי אם עד היום (ה') אשתו לא תציג מסמכים המוכיחים כי חזרה בה מתביעתה - הוא ישוחרר לאלתר. האישה מחקה את תביעת הנזיקין, אך הבהירה לדיינים כי היא איננה מסכימה לדחותה (דבר שימנע ממנה להגישה שוב בעתיד), משום שבעלה מהתל בה והפר הבטחות קודמות לגרשה, אך בית הדין עמד על כך שהתביעה תידחה כעת.

 

האישה הביעה נכונות לדחותה מיד לאחר מעשה הגירושין, ואף הציעה להפקיד את בקשת הדחייה כך שתיכנס לתוקף מיד לאחר קבלת הגט - אך הדיינים דחו גם הצעה זו.

 

"דרישת בית הדין הזויה"

ארגון "מבוי סתום", המלווה את האישה בתיק זה מאז שנת 2006, עתר לבג"ץ נגד החלטת בית הדין הגדול, שהוא ערכאת השיפוט והערעור הרבניים העליונה, המקבילה לבית המשפט העליון. בעתירה שהגישו (בשיתוף עם נעמת, מרכז תמורה, ויצ"ו וקולך) טענה עו"ד הדס גרוסמן, כי העותרת נפלה קורבן למאבק הסמכויות שמנהלים הדיינים מול בתי המשפט האזרחיים, ומסיבה זו הם דורשים ממנה לדחות תביעה שהגישה בבית הדין למשפחה, כתנאי לקבלת גט.

 

לדברי מנכ"לית "מבוי סתום", עו"ד בתיה כהנא-דרור, טענתם של הדיינים, לפיה בגירושין תחת לחץ של תביעת נזיקין יש חשש ל"גט מעושה", שאינו כשר, היא מופרכת, משום שעל האיש כבר הוטלו שלל סנקציות אחרות – קשות לא פחות – למרות חשש זה.

 

"הדרישה שהתביעה תידחה היא הזויה", אמרה, וביקשה מבג"ץ צו ביניים דחוף שיימנע את שחרור הסרבן מהכלא.

שופט העליון עוזי פוגלמן נענה לבקשה, והתערב באופן חריג בפסיקת הדיינים. אתמול הוא פרסם "צו ארעי" שמבטל את הצורך בדחיית עתירת האישה, וקבע: "החלטת בית הדין הרבני הגדול שהורתה על המשך מאסרו (של הבעל)... לתקופה של שישה חודשים... תעמוד אפוא בעינה עד להחלטה אחרת – גם מבלי שיתקיים התנאי האמור".

 

עו"ד כהנא-דרור בירכה על החלטת בג"ץ, ואמרה: "אנו שמחות שהצלחנו לעצור החלטה לא מוסרית ולא חוקתית של בית הדין הרבני הגדול לשחרר סרבן גט ממאסרו, שכל מטרתה היהן ניהול מלחמת סמכויות בין הערכאות על גבן של הנשים מסורבות הגט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבג"ץ הפך את החלטתו
צילום: יואב זיתון
"בקשת הדיינים מופרכת". עו"ד בתיה כהנא-דרור
מומלצים