שתף קטע נבחר

אושר בכנסת: גט תוך 45 יום - או סנקציות

"חוק הסנקציות" - שקובע סד זמנים למתן גט - אושר בכנסת בקריאה שנייה ושלישית. יוזם החוק, ח"כ שנלר: "על חברה דמוקרטית ונאורה לשחרר נשים וגברים מסרבנות גט"

הכנסת אישרה אמש (יום ב') בקריאה שנייה ושלישית את "חוק הסנקציות" של חברי הכנסת עתניאל שנלר (קדימה) וזבולון אורלב (הבית היהודי – מפד"ל החדשה), לפיו בתי הדין הרבניים יחויבו להטיל הגבלות על סרבני גט ולהגביר את הלחץ עליהם - עד שיסכימו לגרש את נשותיהם.

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

החוק שאושר מצמצם את שיקול דעתם של הדיינים בכל הנוגע להטלת עיצומים על בעלים שאינם מקיימים פסקי דין גירושין, וקובע כי הדיונים בנושא זה יערכו בחלוף פרק זמן קבוע מהחלטת בית הדין בכל תיק.

 

לפי החוק, מעתה ייקבע מועד ל"סידור גט" תוך 45 ימים מיום מתן פסק הדין. אם לא יינתן הגט במועד זה, יתקיים דיון מתן צו הגבלה (הטלת "סנקציות") כלפי הבעל תוך 45 ימים נוספים. גם בהמשך יערוך בית הדין דיון מעקב תוך 90 יום, שבו ייבחן הצורך בשינוי הצו או בהחמרתו, וכן הלאה - עד לקיום פסק הדין ומתן הגט.

 

כמו כן נקבע כי אם הוגש ערעור על הסנקציות, לא יעוכב ביצוען, אלא מטעמים מסוימים שעליהם יוחלט.

 

סרבנות גט = כלא

יוזם החוק, ח"כ שנלר: "משמעותה של סרבנות גט היא כליאתן של נשים ואובדן החופש מלהקים משפחתן

מחדש. על חברה דמוקרטית ונאורה לשחרר נשים וגברים מסרבנות הגט. כעת שוב הוכח שהומאניזם, דמוקרטיה ושוויון אינם סותרים את ההלכה היהודית"

 

מנכ"לית ארגון "מבוי סתום" למען מסורבות גט, עו"ד בתיה כהנא דרור, שהייתה שותפה לניסוח החוק: "התיקון מהווה ציון דרך חשוב במאבק למען זכויות נשים בישראל ולמען קירוב השוויון בין המינים בענייני נישואים וגרושים. הוא עשוי לצמצם - ואף למנוע - את ההתעללות והסחטנות המתמשכת כלפי נשים, ולשים קץ לסחבת של בתי הדין הרבניים בהליכי גירושין".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפעם זה ייגמר מהר...
צילום: shutterstock
מומלצים