שתף קטע נבחר

העומס בבתי החולים: 'אנשים מקללים את האחיות'

המסדרונות במחלקות הפנימיות כבר מלאים, חדר הישיבות הוסב לקליטת חולים, והאחיות מדווחות על אנשים שמאיימים. מנהל חדר מיון בוולפסון: "התחננתי לאמבולנסים שלא ייצאו לשטח". רק בחיפה דווח על הקלה בעומס החולים

במרבית בתי החולים ברחבי הארץ נמשך העומס הכבד עקב תחלואת החורף: בלניאדו שבנתניה דווח הבוקר (יום ב') על 150 אחוזי תפוסה, בכרמל בחיפה - 130 אחוז. בוולפסון בחולון שערוך לקלוט 300 פונים ביממה, נענו ליותר מ-500 פניות, ואנשי הצוות דיווחו על איומים ששיגרו לעברם הפונים נוכח הצפיפות והעומס.

 

רק בריאות - דיווחים נוספים ב-ynet:

עומסים בבתי חולים רבים בארץ: "אל תגיעו למיון"

מאושפז תקף באגרוף אחות בסורוקה

 

אסתי רבין (35), אחות בחדר המיון בוולפסון, סיפרה: "אנחנו חשופות ללחץ ולתסכול של המטופל ואנחנו הראשונות שמקבלות אותו אחרי שכבר עבר טרטורים". לתחושתה, בית החולים נמצא בשיא של קבלת חולים: "ימים קשים עוברים עלינו. יש אלימות מילולית ואיומים בנוסף לקושי עצמו. אנשים מקללים אותנו בלי הרף, מאיימים שאם לא יקבלו טיפול מיידי גם משטרה לא תעצור אותם".

 

ד"ר רפאל גבריאלי, רופא בחדר המיון, מתח ביקורת על התנהלות הרופאים בקופות החולים: "אני מקבל פה מטופלים שנשלחו על ידי רופאים מומחים כדי לקבל טיפול מרופאים מתמחים במיון. הם מתנערים מאחריות וזו שערורייה".

 

מנהל חדר המיון, פרופ' ז'אק אשרוב, סיפר כי התקשר לאמבולנסים והתחנן בפניהם שלא יעזבו את בית החולים: "במקום להביא עוד חולים מהרחוב נאלצתי לבקש שיישארו איתנו. הייתי צריך את האלונקות שלהם לטובת חולים אחרים". לדבריו, העומס נמשך כבר כחודש. "אנחנו נאלצים להושיב מטופלים על כיסאות ואלונקות ובכל פינה אפשרית. אפילו עשינו מחדר הישיבות מין מרפאה", אמר. 

 

וולפסון, חולון. "זקוקים לאלונקות" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
וולפסון, חולון. "זקוקים לאלונקות"(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)
 

במחלקות הפנימיות של לניאדו בנתניה נרשמה תפוסה של 150%, אולם בבית החולים ביקשו להדגיש כי אם חולה שפעת חש בהחמרה במצבו, קשיי נשימה, חום גבוה או כל תחושה חריגה המחמירה את מחלתו - עליו להגיע בדחיפות לבית החולים לקבלת סיוע רפואי. "על אף העומס בבית החולים, הבריאות היא מעל לכול. צוות בית החולים ייתן מענה לכל חולה".

 

העומס בברזילי שבאשקלון לא פחת ב-24 השעות האחרונות, "במחלקות בית החולים יש בממוצע 60 חולים בכל מחלקה, שמיועדת ל-38 חולים בלבד. הבוקר הודיעו שלושה רופאים שלא יגיעו כי הם בעצמם חולים", סיפר ד"ר רון לובל, סגן מנהל בית החולים.

 

 

וולפסון, חולון. "מקללים אותנו" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
וולפסון, חולון. "מקללים אותנו"(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 

לדבריו, הפתרון המיידי לבעיית העומס הוא לבקש מהציבור שמלבד מקרים דחופים - ינסה לפתור את בעיותיו הרפואיות בקופות החולים, "אך מובן שלטווח הארוך צריכים לבנות ולפתח עוד מחלקות ולגייס בהתאם אנשי צוות נוספים. אנחנו הרי לא נוכל לעולם לסגור את כניסת האמבולנסים לחדר המיון. נמשיך לטפל בחולים שמגיעים אלינו, אבל העומס גורם לכך שאנשים ממתינים כאן המון שעות. 'הזקנה במסדרון' זה כבר לא פתגם אלא מציאות שאנחנו רואים בכל בתי החולים בארץ, לצערי גם בימי הקיץ ולא רק בתקופת שיא התחלואה".

 

אהובה המר מאושפזת במסדרון מחלקה פנימית א' בברזילי משלשום. "מה דעתכם על החדר שלי? איך הווילונות? איך הכביסה של השכן שלי, ומה דעתכם על הארון שלי, שנמצא פה איתי על המיטה?", תהתה. "קשה מאוד לנוח ולהבריא בצורה כזו, אבל זה המצב, אנחנו נתמודד איתו", אמרה.

 

ג'נט סממה משדרות, שמשגיחה על אמה המאושפזת במסדרון במחלקה פנימית ב', הוסיפה: "הצוות פה עושה מעל ומעבר. כמו שזה קשה לחולים, גם לצוות הרפואי לא קל לעבוד ככה, אבל זה המצב. מי שצריך לפתור אותו זו הממשלה".

 

להבדיל מבית חולים כרמל בחיפה, ברמב"ם ובני ציון בעיר נמסר על הקלה בעומס החולים. גם בבית החולים פוריה בטבריה פחתו במעט העומסים מאז אתמול. מיה צבן, דוברת בית החולים: "יש שינוי לטובה מאז אתמול, יש קצת פחות תפוסה, ואין מיטות במסדרון". בבית החולים גליל מערבי בנהריה עלתה התפוסה לקראת הצהריים, אך במחלקות הפנימיות צופים כי מספר החולים צפוי לרדת מ-120% לכ-100%.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד, שירי הדר, נרי ברנר, מאור בוכניק ורענן בן צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
מסדרון בבי"ח ברזילי
צילום: רועי עידן
פרופ' אשרוב. "התחננתי לאמבולנסים"
צילום: ירון ברנר
מומלצים