שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  נשיא תוניסיה בראיון ראשון: "נהגתי כמו כל אבא"

  זין אל-עבדין בן עלי שובר את השתיקה שעליה שמר מאז ברח מארצו וטוען כי התכוון לחזור אליה מיד, אך המטוס המריא בלעדיו. "עליתי בלי התרופות שלי ובלי המשקפיים שלי", אמר וטען כי הכסף שנמצא בביתו הוטמן שם לאחר שעזב

  נשיא תוניסיה לשעבר, זין אל-עבדין בן עלי, מתראיין לראשונה מאז שברח מארצו וטוען כי לא התכוון לנטוש את תוניסיה. בן עלי, ששלטונו הופל במהפכת היסמין ועזב את תוניסיה ב-14 בינואר 2011, אמר לאתר החדשות 'תוניסיה סיקרה' בצרפתית כי הוא עזב לאחר ששוכנע כי חייו וחיי משפחתו בסכנה וכי אין אפשרות לערוב לביטחונם. "נהגתי כפי שהיה נוהג כל אב משפחה", אמר וטען כי הוא התכוון לחזור.

   

  האביב שהכזיב: שנתיים למהפכה בתוניסיה

  צפו: למכירה, יד שנייה מרודן - למבורגיני ונעלי יוקרה

   

  "חובתי הייתה להישאר ולהתמודד עם הקונספירציות השונות. עליתי בסופו של דבר על המטוס בלי התרופות שלי ובלי המשקפיים שלי, במחשבה שהחזרה מיידית. בניגוד למה שנאמר, מעולם לא הייתה לי כוונה להגיע לצרפת. היססתי בין שתי מדינות ערביות אחיות, סעודיה ואלג'יריה. בסופו של דבר הונחיתי לארצו של הנביא עליו השלום (סעודיה). שעה לאחר שהגענו, נפרדתי ממשפחתי שהשארתי בידיים טובות ונשארתי בשדה התעופה. הייתה שעת לילה מאוחרת וחיכיתי שהמטוס יתדלק ושאנשי הצוות ינוחו קצת לפני שנחזור לתוניס. בלי להגיד לי דבר המטוס המריא בלעדיי בזמן שחיכיתי".

   

  בן עלי ואשתו לילה. ברחו לסעודיה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  בן עלי ואשתו לילה. ברחו לסעודיה(צילום: AFP)

  התושבים מפגינים לאחר הפלתו של בן עלי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  התושבים מפגינים לאחר הפלתו של בן עלי(צילום: AFP)

   

  השליט התוניסאי לשעבר גם דחה את הטענות כי הורה לשרי הפנים וההגנה לירות אש חיה על המפגינים: "אני נשבע בפני אללה ובפני העם התוניסאי כי לא הוריתי לירות על המפגינים. אני משוכנע כי שר הפנים ושר ההגנה שלי חפים מההאשמות

  שמיוחסות להם". בן עלי גם הבהיר: "אני מוכן להגיב על כל ההאשמות המיוחסות אליי בפני בית משפט עצמאי". הוא אמר כי הורה לכוחות להשתמש בנשק במקרים של "הגנה עצמית חוקית", לנוכח דיווחים על תקיפות נגד תחנות משטרה ומטות של המשמר הלאומי על ידי "טרוריסטים".

   

  בן עלי נשאל לגבי כסף זר ומקומי שנמצא בביתו וענה: "חרף אכזריותו של הסיפור הזה הוא כאב לי פחות ממותם של צעירים שמתו לשווא ושהיו כמו ילדיי". הוא טען כי למעשה היו במקום דברים אחרים – חפצים אישיים של משפחתו, תצלומים, שטרי בעלות ומזכרות מאמו. "כל אלה הוסרו והוחלפו בשטרות כסף שאני לא יודע מניין הגיעו".

   

  מכונית יוקרה שהשאיר אחריו הרודן ושהוצגה למכירה פומבית (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  מכונית יוקרה שהשאיר אחריו הרודן ושהוצגה למכירה פומבית(צילום: AFP)

   

  בן עלי אף סיפר כי לפני שעזב לסעודיה, הוא התכוון לנאום בפני העם התוניסאי את נאומו הרביעי, שהיה אמור לכלול החלטות חשובות, אך אותו נאום לא יצא לפועל. הוא סיפר כי המקורבים אליו הציעו לו ללבוש מדי צבא באותו נאום מתוקף היותו המפקד העליון של הצבא.

   

  בן עלי גם הפנה אצבע מאשימה באותו ראיון ביחס למי שאחראי למהומות בארצו: "התכוונתי ליידע את העם

  כי המדינה נמצאת בסכנה וכי חוליות טרור הגיעו מאירופה ושחלקן נתפסו על ידינו, כי חוליות טרור רדומות התעוררו וכי נבגדנו על ידי מדינה ערבית שהייתה עבורנו אחות, ועל ידי עוד מדינה מערבית". בן עלי אמר כי התכוון להכריז על הקמת ממשלת אחדות לאומית בראשות שר החוץ בזמנו, כמאל מרג'אן, ובהשתתפות כמה מפלגות ואישים איסלאמיים, שתכהן כשנה אחת ותכין את הבחירות לפרלמנט.

   

  בן עלי גם סיפר כי הוא תכנן להכריז על פרישתו לגמלאות במהלך הבחירות המדוברות ולהתרחק סופית מהחיים הפוליטיים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בן עלי. "בלי להגיד לי דבר המטוס המריא בלעדיי בזמן שחיכיתי"
  צילום: AFP
  מומלצים