שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  עצמאי, השקעת בסמארטפון? זו הוצאה מוכרת
  רכשתם מכשיר סלולרי מתקדם עם תכונות של מחשב - ייתכן שאתם זכאים לניכוי של עד 33% במס

  אם אתם עצמאיים ורכשתם מכשיר אייפון או גלקסי, ייתכן ותוכלו לנכות את עלות הרכישה כהוצאה. מכשיר הסמארטפון הוא מחשב לכל דבר ועניין, ולפיכך מעמדו המיסויי אמור להיות כמו מחשב.

   

   

  סמארטפון סטנדרטי עשוי לעלות כ-4,000 שקל, ולפיכך ניכוי העלות כהוצאה עשוי לחסוך ממון רב.

   

  האם ניתן לנכות הוצאות רכישת מחשב?

  בדיני המס קיימת הבחנה מהותית בין הוצאה פירותית (שוטפת) שניתן לנכות מההכנסה בשנת המס, לבין הוצאה הונית, שאינה ניתנת לניכוי כמו הוצאה פירותית, אלא בדרך אחרת כמפורט להלן.

   

  פסקי דין רבים עוסקים באבחנה הזאת. בעיקרון, הוצאה פירותית, היא הוצאה אשר מטרתה הפעלה שוטפת ושגרתית של העסק. מאידך, הוצאה הונית, היא הוצאה אשר מטרתה השבחה והשקעה בעסק עצמו כדי ליצור הכנסות לאורך מספר שנים.

   

  הוצאות לרכישת מחשב נחשבות בעיקרון כהוצאות הוניות. בהתאם לתקנות מס הכנסה אין מכירים בכל ההוצאה הזאת כהוצאה שוטפת בשנת המס. עם זאת, ניתן לנכות אחוז מסוים מהעלות כהוצאת פחת, בכל שנה, כמפורט להלן.

   

  כיצד מנכים הוצאות לרכישת מחשב?

  מחשב הוא נכס הוני, ולכן יש לבחון את ההוראות בדיני המס לעניין ניכוי הוצאות פחת. המונח "פחת" מבטא את הירידה בשוויו של נכס על פני תקופת הבעלות עליו כתוצאה מתהליכי בלאי ושינויים טכנולוגיים.

   

  בעיקרון, ניתן לנכות אחוז מסוים מההוצאה על נכס הוני בכל שנה, בהתאם לשיעורי פחת המתאימים לאותו נכס. במקרים רבים, תקנות מס הכנסה קובעות את שיעורי הפחת. כך לדוגמא, שיעור פחת על מחשבים יהיה 25% על מחשב רגיל או 33% על מחשב אישי.

   

  נניח כי רכשת מחשב אישי בסכום של 3,000 שקל. במקרה זה, לא תוכלו לנכות את כל סכום הרכישה כהוצאה בשנת המס. אולם, ניתן יהיה לנכות סכום של 990 שקל כהוצאה בכל שנה, במשך שלוש שנים.

   

  האם סמארטפון הוא מחשב?

  סמארטפון הוא מחשב בהתאם להגדרות בתקנות הפחת. "מחשב" מוגדר בתקנות כך: "מחשבים או מספר יחידות המשמשות יחד כמחשבים, הפועלים באמצעות מערכת הפעלה מוכרת והנועדים ליישומים שונים". כעת ניישם את ההוראות האלה ביחס לסמארטפון.

   

  לסמארטפונים יש מערכת הפעלה מוכרת, והם נועדים ליישומים שונים כמו מחשב רגיל ואף יותר מזה. באמצעות הסמארטפון גולשים באינטרנט, שולחים דואר אלקטרוני, ומבצעים משימות רבות יותר מאשר במחשב השולחני. רבים משתמשים בסמארטפון שלהם במשך שעות רבות במהלך היום אף יותר מאשר המחשב הרגיל. לרבים, הסמארטפון הוא מחשב אישי לכל דבר ועניין.

   

  מה שיעור הניכוי על סמארטפון?

  אם אתם זכאים לנכות את ההוצאה של עלות רכישת מחשב על פני שלוש שנות מס, הרי שהדין צריך להיות דומה ביחס לעלות רכישת סמארטפון. כמו במחשבים רגילים, שיעור הפחת על סמארטפונים אמור להיות 25% במקרה רגיל או 33% כאשר מדובר בסמארטפון אישי, שזה קיים ברוב המקרים.

   

  המשמעות היא שאם רכשתם סמארטפון לשימוש אישי בעסק בעלות של 4,000 שקל, תוכלו לנכות 1,320 שקל כהוצאה בכל שנה, במשך שלוש שנים.

   

  ד"ר אבי נוב הוא עו"ד לדיני מיסים ומיסוי בינלאומי

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "עצמאי, השקעת בסמארטפון? זו הוצאה מוכרת"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים