שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שפעת חזירים: האם עדיין ניתן להתחסן?

  אחרי כמעט שלוש שנים של שקט, נראה כי שוב יש בישראל התפרצות של שפעת חזירים - והיא אף גובה קורבנות. האם אכן מדובר במחלה מסוכנת יותר משפעת רגילה, מדוע היא גורמת למוות, מיהן קבוצות הסיכון ומתי חשוב לפנות למיון? מדריך

  האם ישנה התפרצות נוספת של שפעת החזירים?  שני קורבנות גבתה המחלה בשבועיים האחרונים ושלושה גברים מאושפזים במצב אנוש בבתי החולים - והחשש של הרופאים כי אכן מדובר שוב במגיפה, בדומה לזו של 2009, גובר. איך מזהים כי מדובר בשפעת חזירים ולא בשפעת רגילה ומתי חייבים לפנות למיון, גם אם בתי החולים קוראים לחולים שלא להגיע לשם? כל התשובות. 

   

  התפרצות שפעת החזירים בשבועיים האחרונים:

  טרגדיה בפ"ת: ילד בן 3 מת משפעת חזירים

  טרגדיה בסורוקה: בת 28 מתה משפעת החזירים

  שניים מאושפזים במצב אנוש בשל שפעת החזירים

   

  מה ההבדל בין שפעת רגילה לשפעת חזירים?

  השפעת היא מחלה הנגרמת על ידי וירוסים ממשפחת אורתומיקסו, ובהם אינפלואנזה B, A ו-C. לאחר ההדבקה בווירוס השפעת משתכפל הנגיף בתוך שבוע, אז פורצים הסימפטומים ביום אחד. אלה כוללים כמעט תמיד חום גבוה, כאב ראש עז, כאבי שרירים ועייפות. תסמינים אחרים כמו נזלת, כאב גרון, או תחושה של לחץ בחזה שכיחים פחות בשפעת.

    

  שפעת החזירים נגרמת על ידי וירוס H1N1, המכיל מקטעים גנטיים של שפעת חזירים,

  שפעת עופות ושפעת אנושית. על פי ההשערה, חזירים נדבקו בנגיפים אנושיים ונגיפי עופות, והחלפת מקטעים גנטיים הביאה ליצירת נגיף חדש כמעט לחלוטין.

   

  התסמינים הראשונים של שפעת החזירים הם לרוב תחלואה נשימתית קשה המלווה בחום. בדומה לשפעת חורף רגילה, הנגיף גורם לכאבי שרירים, עייפות, חולשה וכאבי ראש עזים. במקרים נדירים ביותר, שלא תועדו בארצות מערביות, עלול הנגיף לגרום לדלקות גם באיברים נוספים בגוף.

   

  איך נדבקים בשפעת החזירים?

  מדובר בנגיף שפעת המדבק, בדומה לשאר נגיפי השפעת, באמצעות רסיסי רוק או הפרשות אף. הנגיף עשוי לעבור בשיעול, התעטשות או מגע ישיר עם אדם חולה או חזיר חולה.

   

  איך מאבחנים את שפעת החזירים?

  האבחון הראשוני מתבצע אצל הרופא בקופת חולים ומתבסס על התסמינים מהם סובל החולה: חשיפה לחולה אחר, לאיזור נגוע או לאדם נגוע בנגיף, בשילוב חום מעל 38 ואחד מתסמיני השפעת האחרים, ביניהם שיעול, כאבי שרירים, חולשה ועייפות, כאב ראש עז.

   

  האבחון הסופי מתבצע על ידי נטילת משטח מהאף ומהלוע: אחות מעבירה מקלון סטרילי דרך הנחיריים ודרך הלוע ומכניסה אותו למיכל סגור המועבר למעבדה המרכזית לנגיפים בתל השומר. התוצאה מתקבלת לרוב תוך כיממה.

    

  למה היא תוקפת דווקא בחורף?

  כמו במקרים של שפעת רגילה, גם שפעת החזירים תוקפת בעיקר בחורף לא בגלל הקור, שאינו משפיע כלל על מהלך המחלה, אלא משום שאנשים מצטופפים בחדרים שאינם מאווררים. כדי למזער את סיכויי ההדבקה כדאי להקפיד להתעטש אל המרפק ולא אל כף היד. בנוסף, מומלץ לחטא את הידיים, הצעצועים והידיות, גם לאחר היציאה מהשירותים וגם לאחר התעטשות.

    

  מה יותר מסוכן, שפעת רגילה או שפעת החזירים?

  שתי המחלות מסוכנות ושתיהן אף גבו קורבנות רבים ברחבי העולם.

   

  מדוע הנגיף גורם למוות?

  ברוב המכריע של המקרים, מדובר בסיבוך של דלקת ריאות. בלא איבחון וטיפול מוקדם עלולה דלקת הריאות להסתבך עד לאי ספיקה נשימתית. לזיהום זה עלולים להתלוות גם זיהומים נלווים הדורשים לא רק טיפול ב"טמיפלו" – התרופה היחידה כנגד נגיף H1N1 ושאר נגיפי השפעת, אלא גם טיפול אנטיביוטי, הנדרש לעתים באמצעות עירוי.

   

  קיימים דיווחים בספרות הרפואית על כך שהווירוס עלול לגרום לסיבוכים נוספים, נדירים יותר, ובהם דלקת של שרירי הלב, דלקת ברקמת המוח (אנצפליטיס), זיהום מפושט בדם, פרכוסים, דלקות שרירים ומצב של הלם ספטי בו מתרחשת נפילת לחץ דם ופגיעה רב מערכתית בכל רקמות הגוף.

   

  נחשפתי לאדם שאובחן בשפעת החזירים. מה עליי לעשות?

  לפנות לרופא בקופת החולים. הרופא יתשאל אותך וישלח לבדיקות אצל האחות. במקרה הצורך ואם אתה סובל מסימני המחלה, תחל בטיפול ב"טמיפלו", על פי שיקול הרופא המטפל, ותתבקש להישאר בבידוד בביתך.

   

  האם מותר לאכול בשר חזיר או שיש חשש להדבקה?

  אלה שאינם שומרי כשרות יכולים להירגע: שפעת החזירים איננה מועברת במזון ולכן אין מניעה מלצרוך בשר חזיר או מוצרים אחרים מחזירים. נגיף שפעת החזירים מושמד בטמפרטורה של 70 מעלות צלזיוס.

   

  מיהן קבוצות הסיכון לתמותה מהשפעת?  

  ארגון הבריאות העולמי ומשרד הבריאות קבעו שאוכלוסיות הסיכון הן תינוקות וילדים עד גיל חמש ומבוגרים מעל גיל 65. הסיבה לכך היא שמרבית מקרי התמותה משפעת נמצאו בגילאים אלה. עם זאת, בשבועות האחרונים אושפזו במצב קשה צעירים בשנות ה-20 וה-30 לחייהם. כך שלמעשה כיום כולם בסיכון ולא ניתן לצפות מתי תהפוך המחלה לקטלנית. לכן מומלץ לכולם להתחסן, מגיל חצי שנה ואילך.

   

  קיבלתי חיסון בשנה שעברה, האם עדיין צריך להתחסן?

  כן. החיסונים מביאים להתחסנות שנמשכת כשנה בלבד. לכן, בין אם קיבלתם בשנה שעברה חיסון לשפעת, חיסון לשפעת חזירים או את שניהם - יש להתחסן מדי שנה מחדש.

   

  תוך כמה זמן מתחיל לפעול החיסון?

  הדבר משתנה מאדם לאדם. לרוב מתחיל החיסון להשפיע בטווח של מספר ימים עד תוך שלושה שבועות.

   

  האם החיסון מכיל את החומר המשמר "תימרוסל", שנחשב מזיק?

  לא. חיסוני השפעת אינם מכילים לא תימרוסל ולא חומרים משמרים אחרים.

   

  אנחנו כבר בינואר והחורף כמעט נגמר. מה הטעם להתחסן?

  דווקא הימים הקרובים הם זמן חשוב מאוד להתחסן, שכן אלה שיתחסנו כעת יהיו מוגנים בפני השפעת גם בתחילת החורף הבא, משום שהחיסון מגן למשך כשנה. פרט לכך פועל נגיף שפעת החזירים גם בקיץ ולכן החיסון חשוב גם עכשיו, ויפה שעה אחת קודם.

   

  בתי החולים מבקשים לא להגיע אליהם. מתי בכל זאת לפנות למיון?  

  כל מקרה של הידרדרות דורש פניה לרופא, ובמיוחד אם מופיעים הסימנים הבאים: 

  חום ממושך ורצוף מעל חמישה ימים.

   

  חום משולב בפריחה נקודתית אדומה ("פורפורה") שאינה מתבהרת או שאינה נעלמת במגע או מתיחה של העור

   

  קוצר נשימה ניכר המתבטא בהבלטה של הצלעות, כיחלון של השפתיים, הבלטה של הנחיריים בכל נשימה או נשימות מוגברות - מעל 20 בילד ומבוגר ומעל 40 בתינוק.

   

  חשד להתייבשות המתבטא במיעוט במתן שתן או אי מתן שתן יותר משמונה שעות או הקאות מרובות בכל נסיון שתייה.

   

  שינוי במצב ההכרה: בלבול, אי שקט ניכר הנמשך מספר שעות, ישנוניות וחוסר תגובה לסביבה, איבוד הכרה

   

  איך אפשר למנוע את הסיכון להידבקות?

  אווררו את הבית. התכנסות במקומות סגורים ולא מאווררים היא אחת הסיבות המרכזיות להדבקה המשמעותית בעונת החורף. הקפידו גם על טמפרטורה של 22 עד 24 מעלות בחדר ולא יותר. טמפרטורה גבוהה יותר מגבירה את התרבות הנגיפים והחיידקים.

   

  הקפידו להתעטש ולהשתעל אל המרפק ולא אל כף היד. מספיקים רסיסים בודדים של רוק כדי להדביק אדם בנגיפים.

   

  חטאו את הידיים הצעצועים, הידיות, המקלדות, עכברי המחשב ואפילו הסמרטפונים. הנגיפים עוברים בקלות רבה מאלה אליכם.

   

  התחסנו לשפעת, מדי שנה. אם טרם חוסנתם כדאי שתדעו כי נותרו כאלפיים מנות חיסון בקופות החולים כללית, מאוחדת ולאומית. ניתן להשיג את החיסון גם בבתי מרקחת פרטיים בייבוא אישי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חיסון לשפעת חזירים. יעיל לשנה
  צילום: AFP
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים