שתף קטע נבחר

דירות, עסקים ומלונות: שוק הכרמל ישופץ ב-2014

אחרי דיונים של כ-4 שנים, משכו ועד סוחרי שוק הכרמל את התנגדותם מהתוכנית של עיריית ת"א-יפו לשפץ את השוק הפופולרי ליד רחוב אלנבי בעיר. בתוכנית: קירוי השוק, הקמת מלונות ומגורים וחניה תת-קרקעית שתכלול כ-1,000 מקומות. הסוחרים: "העירייה באה לקראתנו, מקווים שתעמוד בזמנים"

מעט יותר משנה לאחר שאישרה הוועדה המחוזית מחוז תל-אביב את התוכנית לשיפוץ שוק הכרמל הפופולרי בעיר ללא הפסקה, הגיעו היום (ד') עיריית תל-אביב-יפו והוועדה המקומית לתכנון ולבנייה להסכמות בנושא עם ועד סוחרי שוק הכרמל. האחרונים משכו את התנגדותם - ואפשרו את המשך קידום התוכנית לשיקום ולחידוש השוק. בשלב הבא ייערך דיון בהתנגדויות בוועדה המחוזית ומתן תוקף לתוכנית, כאשר הצפי להתחלת שיפוץ השוק הוא ב-2014.

 

עוד על שוק הכרמל בערוץ הכלכלה :

 

במסגרת התוכנית, שאושרה כבר להפקדה על ידי הוועדה המקומית תל-אביב בשנת 2009, רחוב הכרמל ישנה את ייעודו לשוק וכן ישוקמו שוק הכרמל, שוק הבשר והשוק המערבי (שוק עזה). לדברי העירייה, "חידוש השוק ותוספת שטחי מגורים, עסקים ומלונאות, יחזירו לשוק ולאזור כולו את הקסם והאטרקטיביות שאפיינו אותו בשנים קודמות. כמו כן, יאפשר השיקום את שיפור איכות החיים, התחדשות עירונית ושיפור הממשק בין השוק למגורים".

 

תוכנית שיפוץ השוק תכלול קירוי לשוק, מערך תשתיות בתת-הקרקע והקמת מרכז לוגיסטי (מינהלת שוק, אזור פריקה וטעינה, מרכז לטיפול בפסולת ושירותים) שיטפל במטרדים הנובעים מתפעול השוק. בוועדה המקומית מבטיחים אף לספק פתרון חניה תת-קרקעי בן 4 קומות מתחת לשטחים הציבוריים: במתחם הלוגיסטי המיועד לפריקה ותפעול, במגרש הציבורי ובמסוף התחבורה הציבורית. החניון יכלול כ-1,000 מקומות חניה.

 

כמו כן, מבהירים כי התוכנית תכלול "חיזוק הרקמה העירונית על ידי בינוי המאפשר שימושים מעורבים של מגורים, משרדים ומלונאות עם קומה מסחרית בדופן השוק וסביבו, ויצירת רצף אורבני בין רחוב אלנבי לבין רחוב יצחק אלחנן על ידי דופן מסחרית פעילה ותוספת מגורים".

 

הדמיה של שיפוץ שוק הכרמל (צילום: באדיבות משרד אדריכלים אקלסרוד גרובמן) (צילום: באדיבות משרד אדריכלים אקלסרוד גרובמן)
הדמיה של שיפוץ שוק הכרמל(צילום: באדיבות משרד אדריכלים אקלסרוד גרובמן)

 

הסוחרים: "השיפוץ יועיל לנו"

התוכנית נהגתה על ידי מחלקת תכנון מרכז במנהל ההנדסה ומשרד אקסלרוד גרובמן אדריכלים. במסגרת התכנון נעשה הליך שיתוף ציבור עם הסוחרים והתושבים שנמשך כ-4.5 שנים. במהלך שנים אלה נערכו עשרות מפגשים וסיורים בהם לקחו חלק תושבים וסוחרים. את ביצוע הפרויקט תלווה ועדת היגוי עירונית, בשיתוף ועד סוחרי השוק.

 

"עיריית תל-אביב באה לקראתנו, ויהיה פה מהפך. אני רק מקווה שהיא תעמוד בזמנים", אמר ל-ynet רפי מזרחי, יו"ר ועד סוחרי שוק הכרמל. לדבריו, "היום משכנו את ההתנגדויות ואנחנו הולכים לקראת שיתוף. שנים רבות הדוכנים היו ארעיים ולסוחרים לא היו זכויות. כעת כל בעל דוכן יהיה בעל זכויות ויוכל להיות רשום ברשויות ולקחת משכנתא - מה שלא היה 50 שנה. השיפוץ הזה ישנה את התדמית של השוק, כי בצורה שלו כיום, ביום גשום כמו היום, אי אפשר לעבוד".

 

שמעון פדלון, חבר בוועד סוחרי שוק הכרמל, הוסיף בשיחה עם ynet כי "הגענו להסכמות ואנחנו מרוצים מהעירייה, שהלכה לקראת התושבים". לדבריו, "יש בשוק הרבה אנשים קשיי יום שהשיקום הזה יועיל להם. לקח לנו הרבה שנים לחתום על ההסכם, היו קשיים גם מול העירייה וגם בינינו לבין עצמנו - אבל הסתדרנו".

 

"זהו צעד היסטורי לקראת הסדרה תכנונית של האזור ולהפיכת שוק הכרמל לשוק מודרני ואטרקטיבי", אמר היום רון חולדאי, ראש עיריית תל-אביב-יפו. לדבריו, "לאחר שיפוץ וחידוש שוק התקווה ושוק הפשפשים בשנים האחרונות, גם שוק הכרמל יזכה לחידוש פניו, לטובת המבקרים והתושבים, וכחלק מהחזון העירוני לפיתוח ולטיפוח המרחב הציבורי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שוק הכרמל. "ביום גשום כמו היום אי אפשר לעבוד"
צילום: עמית מלכא
מומלצים