שתף קטע נבחר

לונדון: ילדים עברו התעללות. הרבנים השתיקו

במשך שנים עברו ילדים בקהילה החרדית בלונדון התעללות מינית, אך נאסר עליהם להתלונן בפני הרשויות. מי שבכל זאת חיפש סיוע, נוּדה. תחקיר ערוץ 4 הבריטי שיעלה הערב מתעד את שיטות ההשתקה, ויהדות אנגליה חוששת מהסקנדל

הקהילה החרדית בלונדון סוערת: לאחר תחקיר של שנה, יעלה הערב (ד') ערוץ 4 הבריטי תחקיר על השתקת פרשיות התעללות מינית בילדים, שאירעו לכאורה בקהילה החרדית של לונדון במהלך שנים.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו >>

 

 

בתחקיר ייחשפו שיטות ההשתקה שבהן נקטו מנהיגי הקהילה החרדית המקומית. רבנים בכירים הורו לקורבנות תקיפה מינית ולהורים מקרב הקהילה שילדיהם הותקפו, שלא לדווח על כך לרשויות הרווחה או למשטרה. במרכז התחקיר עומד, לדברי הערוץ, איש הקהילה החרדית, שהחליט לחשוף כיצד פועלת השיטה במקרים של התעללות מינית בילדים.

 

"לא לדווח. זו מסירה"

בפרומו מתועדת שיחה במצלמה נסתרת בין ראש התאחדות קהילות החרדים בלונדון, הרב משה חיים אפרים פדווא - לקורבן תקיפה מינית, על פי עדותו, ובה מורה הרב לקורבן שלא לפנות למשטרה.

 

 

"באתי אליך כדי להיות כנה בנוגע לעניין עדין", אומר הבחור. "מישהו עשה לי דברים רעים שהייתי צעיר יותר. מישהו שאתה עשוי להכיר התעלל בי מינית כשהייתי ילד, ואני מחפש את עצתך כדי לדעת מה לעשות. אני חושב שזה משהו ששמעת עליו בעבר".

 

בתגובה לדברים עונה לו הרב: "אני חושב שאני יודע על מי אנחנו מדברים. אנחנו מתמודדים עם זה". כשהצעיר שואל כיצד בדיוק מתמודדת הקהילה, משיב לו הרב: "האיש תחת שליטה", ועם זאת מודה כי הוא אינו מעורב יותר בטיפול בפדופיל, לכאורה.

 

בהמשך שואל הצעיר האם לפנות למשטרה והגיש תלונה כנגד האדם שהתעלל בו מינית. הרב נחרץ: הוא מניד בראשו לשלילה מספר פעמים, ואומר לא. כשהצעיר שואל מדוע - משיב הרב בעברית: "זו מסירה".

 

המתלוננים ספגו קריאות גנאי יריקות ואפילו נידוי

התשובה שקיבל הצעיר נחשבת לתירוץ החרדי המקובל להגנה על פדופילים מבית; הגנה שכיום, לפחות בישראל, הולכת ונשחקת. האיסור המקורי של "מסירה" (דין מוֹסר) מתייחס לאיסור ההלכתי לדווח על יהודי שמבצע עבירה בפני השלטונות הגויים (ערכאות). אלא שהמונח הורחב גם בישראל כעילה להשתקת מקרי פדופיליה ואי דיווח על מתעללים בקהילה לרשויות, מאחר והן אינן דנות על פי חוקי התורה.

 

הקורבן מציין בפני הרב פדווא כי מדובר בנושא חשוב, אך הרב נחרץ מאוד. "לא משטרה, לא משטרה בטוח". הצעיר שאינו מוותר, שואל את הרב כיצד הוא יכול להבטיח לעצמו שאותו פדופיל לא יחזור ויתקוף ילדים בקהילה. הרב עונה: "גם המשטרה לא יכולה להבטיח לך", ופוסק "משטרה זה לא פתרון". גם בנוגע לאפשרות שמשהו אחר יתלונן במשטרה ממשיך הרב בשלו, ומפציר בקורבן שלא לעשות דבר.

 

הצעיר האנונימי שמופיע בקלטת אינו לבד. מהתחקיר עולה כי במקרים מסוימים שבהם העזו אנשים מתוך הקהילה לפנות ולבקש סעד מהשלטונות, הם ספגו הטרדות על ידי חבריהם לקהילה, קריאות גנאי יריקות ואפילו נידוי. בערוץ מציינים עוד כי במסגרת החשוד לכאורה בפדופיליה, ממשיך לעבוד כל העת עם ילדים, וזאת על אף התלונות מצד קורבנותיו.

 

הכל נסגר בקהילה

הפרומו ששוחרר עם החומר המרשיע, הפך לשיחת היום בקהילה היהודית שבלונדון. יהודי המדינה כולה החוששים מסקנדל נוסף אחרי שרק לאחרונה נחשף שם מקרה של רב חרדי שניהל קשרים לא נאותים עם נשים בקהילה. הבלוגר חיים שאולזון, חושף כי בתגובה לתחקיר מיהר הרב פדווא להתייחס להאשמות, והנפיק מכתב רשמי שבו הוא מצהיר כי "באופנים מסוימים" יש מקום בכל זאת לפנות אל הרשויות.

 

בפתיח מכתבו פונה הרב אל ההורים בדברים הבאים: "הורים ומוסדות החינוך בקהילתנו מקדישים את עצמם להעמיד ולחנך נשמות טהורות, ולגדלם ולשמרם בקדושה וטהרה ומצליחים מאוד בזה. שמירת ילדינו החמודים והגנתם מכל היזק והתעללות, הוא כמובן דבר הכרחי".

 

 

"ומפני זה", ממשיך הרב, "עלינו להתחשב עם כל טענה של התעללות חס ושלום כדבר חמור מאוד. וצריכים לידע איך לדון בזה כראוי ולגדור גדרים ולמנוע אפשרות כאלה, ולתת הסיוע הנכון לכל מי שהתעללו נגדם".

 

בהמשך מפרט הרב פדווא בזהירות את משנתו, המאוששת את טענות הערוץ הבריטי והקלטת אודות נוהל "טיפול עצמאי" המקובל בקהילה. הרב "מזכיר" לחברי קהילתו כי קיים אצלם ועד פנימי שמתפקידו לטפל במקרים האלה. "יש מטעם התהק"אח ועד מיוחד לדון במקרים של התעללות בילדינו. חברי הוועד הם רבנים ומחנכים וחברי הקהילה, מהם התחנכו באופני הטיפול הנכון בזה.

 

"הרבנות מכירה שיש אופנים מסוימים שבהם נכון ונצרך הוא להתקשר עם הסאשעל סערווייסעס (כך במקור שירותים הסוציאליים) ו/או הפאליציי (המשטרה). הוועד יתייעץ עם הרבנות לקבוע דרך נכונה בכל מקרה. הוועד ישתדל לעזור בעצה וסיוע של מומחים לעזור לילדים או למשפחות שסבלו מהתעללות ר"ל".

 

במילים אחרות, מי שיחליט על פנייה למשטרה, אם תהיה כזו - יהיה הועד, בהתייעצות עם הרבנות, ולא ההורה עצמו.

 

מצפים להתערבות הרשויות

העילה לפרסום המכתב בעיתוי הנוכחי נחשפת מיד בהמשך, כשהרב שוטח בפני חברי הקהילה את חששו מפני תוכנית

התחקירים של ערוץ 4: "לדאבוננו, נעשה פראגראם (תוכנית) שעומדים לפרסם על טעלעוויזשאהן (טלוויזיה) בעניין התעללות בילדינו בקהילתנו, אשר בה טוענים שגם אחר שנודע מעשיהם של המתעללים, יש להם אפשרות להמשיך במעשיהם ח"ו. הוועד לשמירת הילדים וקביעת שיטה נכונה לשמירת ילדים בקהילתנו, יעזור בע"ה להשתיק דברי המערערים בטענתם שהתאחדות הקהילה, איננה ממלאת חובתה בעניין זה".

 

הרב חותם את המכתב בבקשה מחברי הקהילה לפנות אל הוועד הקהילתי בכל מקרה של "חשש לשמירתו של הילד", מצרף את מספר הטלפון של חברי הועד - ומקנח בחתימת ידו.

 

גורמים בקהילה החרדית בלונדון, מעריכים כי העדות המרשיעה שבקלטת כבר נמצאת בידי הרשויות, ונראה כי עם פרסום התחקיר המלא יפתחו כוחות האכיפה המקומיים בחקירה משלהם על נסיבות המקרה. לדברי שאולזון, הרב פדווא, גיבור הקלטת, כבר הצטייד בעורכי דין.

 

<< האם ניתן לגייס את החרדים בכפייה? אתם מוזמנים להצביע, ולהביע דעה >>

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים