שתף קטע נבחר

תקנון הפאות: לא ארוך, לא פזור, לא "טבעי"

רבו של כפר חב"ד ומחשובי רבני החסידות, הוציא תקנון צניעות לפאות בעקבות "פירצה הולכת ומתגברת". בין הכללים: אורך הפאה יגיע רק עד הכתפיים, הפאה תהיה אסופה ולא פזורה - ופאה הדומה לשיער טבעי לא תחשב כ"כיסוי ראש"

פאה ארוכה זו לא פאה: רב כפר חב"ד, מרדכי שמואל אשכנזי, פוסק כי לנשים נשואות אסור לחבוש פאות ששיערן מתארך עד למטה מן הכתפיים, ובנוסף עליהן להקפיד כי הוא לא יהיה פזור. במכתב למחנכות ביישובו קרא הרב להטמיע את העניין בקרב תלמידות העומדות לפני נישואיהן, והסביר: פאה הדומה לשיער טבעי אינה נחשבת כ"כיסוי ראש".

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו  >>

 

 

הרב אשכנזי הוא מחברי בית הדין של רבני חב"ד, הנחשב כיום לסמכות ההלכתית בחסידות זו. בפנייה להנהלת מכללת "בית רבקה", ממוסדות החינוך המרכזיים בחב"ד, טען כי קיימת "פירצה ההולכת ומתגברת" בנוגע לצורת הפאות של נשים נשואות, וקרא לתיקון. מכתבו פורסם באתר "שטורעם". לקריאת התקנון המלא - לחצו כאן .

 

פאה ארוכה: הכשלה בהרהורי עבירה

"רבנים ובראשם כבוד קדושת אדוננו מורנו ורבנו (הרבי מלובביץ', ק"נ) העדיפו את כיסוי ראש האישה בפאה ולא במטפחת, היות והפאה מכסה את על שיער הראש וגם מה שבצדדים", הקדים הרב אשכנזי, "(אך) מובן שכך הוא כאשר על ידי הפאה ניכר שהיא כיסוי זר ולא השיער הטבעי".

 

מסקנתו היא כי "הפאות הארוכות והפזורות – ועל אחת כמה וכמה כשהן עשויות משיער טבעי שמטרתן להידמות לשיער

האישה – אין בהן את ההיתר של כיסוי ראש על ידי פאה".

 

כדי להדגיש את חומרת הדברים הוסיף כי "הדבר קשור לאיסורים חמורים של גילוי ראש של אישה נשואה ואיסורים הקשורים בהכשלת הרהורי עבירה דאורייתא (מהתורה) ודרבנן (מדברי חכמים) – גם בבנות לא נשואות".

 

לצוות החינוכי של "בית רבקה" קורא רב כפר חב"ד "לעמוד על כך בכל תוקף, ולחנך למה שקבעו רבנים, אשר אורך הפאה יגיע אך ורק עד הכתפיים וכן שהפאה תהיה אסופה ולא פזורה". כן קבע כי "גם שיער הבנות הלא נשואות לא יהיה ארוך מדי כנ"ל ולא פזור".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"פירצה הולכת ומתגברת"
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים