שתף קטע נבחר

הרשת קרסה: תקלה ארצית נרחבת בפלאפון

לקוחות פלאפון ברחבי הארץ פנו למערכת ynet ודיווחו על קושי לקבל ולהוציא שיחות ברשת הסלולרית. טרם ברורה הסיבה לתקלה, שפוגעת גם בלקוחות רמי לוי תקשורת וחלק מלקוחות הוט מובייל. הערכות: נפלו שני בסיסי נתונים. פלאפון: "מהנדסי החברה וכן אריקסון ו-HP חוקרים את הנושא"

אין קליטה ברשת פלאפון בכל רחבי הארץ: מאות לקוחות פלאפון מדווחים על תקלות בהוצאה ובקבלה של שיחות והודעות SMS ברשת פלאפון, רמי לוי והוט מובייל. נראה שהתקלה רחבת היקף משום שהתלונות מגיעות מכל רחבי הארץ. טרם ברורה הסיבה לתקלה, שהחלה ב-19:00.

 

 

לפי גורמים בשוק זו תקלה רשתית - ככל הנראה, נפלו לחברה שני HLR (בסיסי נתונים), שאחד מהם משמש כגיבוי. נפילה כזאת משמעה שהרשת לא מזהה את מספרי הטלפון הנייד ואת פרטי המשתמשים בה. עם זאת, בחברה לא שידרגו לאחרונה את המערכות כך שייתכן שזו

 

כיוון שאלו לא שעות העומס החברה תוכל להוריד את הרשת ולהעלותה מחדש שוב בהדרגה, כפי שעשו בחברת סלקום ב-2010 בעת התקלה הגדולה. שעות העומס ברשתות הסלולר הן ב-9:00-6:00. אחרי זה יש שימוש גבוה אבל סטאטי ברשת עד 19:00 ואז ירידה בשימוש. מהנדסי החברה מקווים שהתקלה תתוקן עד הבוקר. הרשת של פלאפון, נבנתה על-ידי אריקסון.

 

רשתות רמי לוי והוט מובייל רוכבות על תשתית הסלולר של פלאפון וזו הסיבה שהתקלה פוגעת גם במנויים של חברות אלה, אם כי לא בכל מנויי הוט מובייל: החברה כיסתה כבר 70% ממרכז הארץ באנטנות משלה. לפלאפון, רמי לוי והוט מובייל יש יחד למעלה מ-3 מיליון מנויים. 

 

גם אנשי משרד התקשורת מנותקים

מאז 19:00, מי שמנסה להתקשר ללקוחות חברות אלה - לא מצליח ליצור שיחה. "אני אפילו לא מגיע לצליל כלשהו, השיחה פשוט לא מתחברת לרשת", אמר ל-ynet אחד הלקוחות, תושב גבעתיים.

 

לקוחה אחרת, תושבת ת"א סיפרה: "חוויתי קשיים כבר בשעה 18:00. החל מהשעה 19:00 לא הצלחתי להוציא שיחות. עכשיו, 20:00, אין שום אפשרות לדבר ויש גם בעיה בגלישה. חברים אמרו לי שהודעות SMS שנשלחות אלי מגיעות לכאורה ליעדן אבל לא קיבלתי שום הודעה מאז שהחלה התקלה".

 

אייל כתב ל-ynet: "כל שיחה שאני יוזם קורסת עוד לפני שהיא מתחברת". לקוחות אחרים ממרכז הארץ, נצרת וי-ם, כתבו ל-ynet ש הם לא מצליחים להוציא לחבריהם שבפלאפון, הוט מובייל ורמי לוי תקשורת. עידן מקריית אתא סיפר: "אני עברתי לאורנג' אבל אני לא יכול להתקשר לחברי שמחזיקים במנוי בפלאפון ולא חברה שלי שמנויה בחברה".

 

גם אנשי משרד התקשורת, שמנויים בחברת פלאפון, לא מצליחים להוציא ולקבל שיחות.

 

"בשירות הלקוחות אמרו: 'תוציאי ותכניסי את הבטריה'"

פלאפון לא יידעה את לקוחותיה על התקלה, ברגע שזו קרתה. שירות הלקוחות של החברה - לא פועל - השיחה מתנתקת כשמתקשרים לשירות. באתר האינטרנט של החברה - אין הודעה על התקלה. גם בעמוד הפייסבוק של החברה - אין כל הודעה.

 

ענבל, לקוחה מת"א שהגיעה לנציג שירות לקוחות בצ'אט, באתר החברה, מספרת שהוא אמר לה "להוציא ולהכניס את הבטריה כדי לפתור את הבעיה". זה היה ב-19:15 ויתכן שהמוקדים של פלאפון עדיין לא היו מודעים לתקלה. בינתיים, כך היא טוענת, האינטרנט הסלולרי חזר לעבוד.

 

הרשתות הסלולריות סובלות מדי פעם מתקלות, שפוגעות בחלק מהלקוחות ונמשכות פרק זמן קצר - בין שעה למספר שעות בודדות. התקלה הגדולה ביותר שידעו לקוחות חברה סלולרית בישראל היתה זו של סלקום, בדצמבר 2010. במשך כחצי יממה, לקוחות סלקום נותרו ללא תקשורת בשל מה שתואר כ"תקלה בליבת המערכת". מקור התקלה, שתוארה כ"תקלה הקשה ביותר מאז הוקמה החברה", כך לפי מנכ"ל סלקום דאז עמוס שפירא, לא פוענח עד עצם היום הזה.

 

מפלאפון נמסר בתגובה: "חברת פלאפון מודיעה על שיבושים ברשת משעה 19:05 אשר משפיעים על הוצאה וקבלת שיחות וסמסים. הגלישה פועלת כסידרה כולל אפליקציות כדוגמת וואטס אפ. הנושא נחקר כעת על ידי מהנדסי החברה וכן על ידי אריקסון ו-HP. אנו נעדכן מיד עם תום השיבושים". 

 

המידע הראשוני לידיעה הגיע באמצעות הדואר האדום


פורסם לראשונה 03/02/2013 20:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
פלאפון. "אפשר להשתמש בווטסאפ"
צילום: מוטי קמחי
מומלצים