שתף קטע נבחר

קץ לתעלומה: נמצא המלך ריצ'רד ה-III

במסיבת עיתונאים מותחת, שריתקה את כלי התקשורת בבריטניה, הכריזו מדענים מאוניברסיטת לסטר כי השלד הגבנוני שנמצא לפני חודשים שייך "מעבר לכל ספק סביר" למלך ריצ'רד השלישי, שנפל ב-1485, ומקום קבורתו לא נודע

כלי התקשורת בבריטניה עקבו בדריכות וחבורת המדענים ניצלה היטב את רגעי התהילה שלה כשהכריזה על ממצא היסטורי שריתק את הממלכה במשך חודשים. במסיבת עיתונאים שנערכה היום (יום ב') הכריזו החוקרים מאוניברסיטת לסטר כי ניתן לקבוע "מעבר לכל ספק סביר" שהשלד שהם בוחנים מאז ספטמבר שייך למלך ריצ'רד השלישי, שמלך בבריטניה במאה ה-15 לפני שנפל בקרב עם המורד שהיה למלך הנרי השביעי.

 

עוד חדשות מהעולם :

גרמניה חידשה חקירת טבח נאצי במלחה"ע ה-2

האופוזיציה בסוריה: כמעט 5,000 הרוגים בינואר

מנהל הבולשוי יצא מאשפוז: "יודע מי תקף וסולח"

קלינטון, סיכום ביניים. סלבריטי, אבל לא קיסינג'ר

 

הגולגולת שהציגו הארכיאולוגים. נפגעה מחפץ בעל להב (צילום: AP) (צילום: AP)
הגולגולת שהציגו הארכיאולוגים. נפגעה מחפץ בעל להב(צילום: AP)
 

באקל מראה תמונה של השלד, לפני ההצהרה (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
באקל מראה תמונה של השלד, לפני ההצהרה(צילום: Gettyimages)

 

החוקרת ג'ו אפלבי מסבירה על הגולגולת שנמצאה (צילום: AP) (צילום: AP)
החוקרת ג'ו אפלבי מסבירה על הגולגולת שנמצאה(צילום: AP)

 

תשואות וקריאות נשמעו בקהל לאחר שראש צוות הארכיאולוגים, ריצ'רד באקלי, עלה לבמה והכריז כי לפי דעתו האקדמית, "מעבר לכל ספק סביר, האיש ששרידיו התגלו ב-12 בספטמבר הוא אכן המלך ריצ'רד השלישי, האחרון מבית פלנטג'נט שמלך על אנגליה". לבאקלי קדמו שורה של עמיתיו למחקר שהסבירו את "הראיות המשכנעות ביותר" שהביאו אותם למסקנה ההיסטורית.  

 

ריצ'רד השלישי זכור בעיקר בשל דמותו במחזה פרי עטו של ויליאם שייקספיר, שם הוא מתואר כמורד גבנוני שהשאיר אחריו שובל של גופות בדרכו לכתר. בין הנרצחים היו גם שני אחייניו הצעירים.

 

דמותו ההיסטורית של ריצ'רד השלישי עודנה חידה. בעיני רבים הוא נבל אך אחרים מחשיבים אותו לגיבור. הוא מלך בבריטניה שנתיים בלבד, בין 1483 ל-1485, בתקופת המאבק על הכתר בין שני בתי אצולה שנודע כ"מלחמות השושנים". במהלך מלוכתו הקצרה הוא העביר רפורמות ליברליות, בהן הסרת המגבלות על ספרים והדפסה. שלטונו בא לקצו כשהוא נהרג בקרב עם צבאו של הנרי טודור שקרא עליו תיגר. הוא התיישב על כס המלוכה כמלך הנרי השביעי.

 

דיוקנו של ריצ'רד השלישי. נבל בעיני רבים, גיבור בעיני אחרים (צילום: AP) (צילום: AP)
דיוקנו של ריצ'רד השלישי. נבל בעיני רבים, גיבור בעיני אחרים(צילום: AP)

 

במשך מאות שנים לא נודע מקום קבורתו של ריצ'רד. על פי התיעוד הידוע, הוא נקבר בידי נזירים פרנציסקניים בכנסייתם בלסטר שמצפון ללונדון. הכנסייה נסגרה ופורקה לאחר שהמלך הנרי השמיני ביטל את המנזרים ב-1538, ומיקומה נשכח.

 

בספטמבר האחרון מצאו ארכיאולוגים שחיפשו אחר ריצ'רד שלד של גבר מבוגר שנראה כי נפל בקרב.

 חץ מתכת נמצא בין חוליות הגב והגולגולת ספגה מכה מכלי בעל להב. השלד גם נראה כשייך לאדם שסבל מעקמת – תיאור העולה בקנה אחד עם מראהו של ריצ'רד הגיבן.

 

מאז הגילוי ערכו חוקרי האוניברסיטה בדיקות מדעיות כדי לקבוע את גילו של השלד. הם גם השוו דגימות DNA מהשלד עם אלו של נגר מלונדון שזוהה כצאצא דור 17 של אחותו הגדולה של המלך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים