שתף קטע נבחר

התדר של ימימה לא מפסיק לשדר

היא החלה ללמוד אצל ימימה לפני 20 שנה, ומאז התקרבה אל הדת והפכה למורה לחשיבה הכרתית בעצמה. עידית שלו - מלכת "שיטת ימימה" - מספרת על האישיות המיוחדת של מורתה, על התלות במחברות - ועל החיטוט הפנימי הבלתי פוסק

ימימה קיבלה את תורתה מלמעלה, מעידה עידית שלו. "כל הזמן היא אמרה: זה לא שלי", היא מספרת. "זה לא משהו שהיא אחזה בו. היא הייתה בתדר של קליטה, של דיבור, של משהו שהיא מכתיבה לנו, ואז היא הייתה שואלת: מה אמרתי? תקריאו לי".

 

 << כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו  >>

 

מאות תלמידים למדו אצל ימימה אביטל את השיטה שלה, המכונה גם "לימוד חשיבה הכרתית". השיעורים נערכו בקבוצות נפרדות לנשים ולגברים, וחומר הלימוד הועבר בעיקר על ידי הכְתבה. כיום, 14 שנים לאחר מותה, ממשיכים חלק מתלמידיה להעביר את תורתה הלאה, בסיוען של המחברות שבהן כתבו את החומר מפיה של ימימה

 

גם המחברות של עידית שלו, שהחלה ללמוד אצל ימימה לפני כ-20 שנה והפכה למורה מבוקשת של השיטה בעצמה, מלוות אותה עד היום. "לקחתי את המחברות לכל מקום. לא זזתי בלעדיהן, משהו אפילו תלותי כזה. המחברת הייתה איתי ברכב, כל הזמן הייתי קוראת. אלו מחברות חיים, וזה הולך איתי לכל מקום". היא מספרת לשרון רוטר.

 

מפה חדשה

את הלימוד ממשילה שלֵו ליצירת מפה חדשה, המאפשרת הסתכלות מחודשת על המערכת האישית. "ככל שמוכר לי יותר, אז יש לי בחירות יותר מפותחות", היא מסבירה.  

 

אך שלֵו גם מזהירה מפני דקדקנות שעלולה להתלוות אל הניסיון להשתנות "אז עשיתי בסדר? לא עשיתי בסדר? הייתי צריך להקשיב ככה?' ואז בא משהו שהוא כל כך חשוב בלימוד, וזה שהכל נעשה עם המון רכות, ועם המון המתנה, ועם המון גמישות. אתה לומד רק דרך מה שאתה שוגה, ויש שמחה מהטעות כי זה הלימוד שלך, וכולנו שם".

 

נקודת אמת

ימימה שנולדה במרוקו, הייתה אישה דתייה ונצר למשפחת מקובלים, אך תורתה איננה מיועדת רק לשומרי מצוות, ורבים מתלמידיה היו ועודם חילונים. עם זאת, רבים אחרים - ובהם עידית שלו - התקרבו אל הדת במקביל או כחלק מלימוד השיטה.

 

"עיקר היהדות זה 'אהבת לרעך כמוך'. אי אפשר להתכחש לזה שיש גישות ביהדות שאומרות שכל המצוות כולן ניתנו על מנת שנגיע לדרגה נכונה של 'ואהבת לרעך כמוך", אומרת שלו.

 

"אתה כל הזמן בודק מי אתה באמת, מה הרצונות שלך באמת, מה המחשבות שלך באמת. אתה לומד לעשות איזשהו סדר חדש בתוך זה. אחת מהאמיתות שלנו זה שכעם ישראל אנחנו יהודים. לא משנה כמה מצוות יש לנו ברפרטואר היומי - אנחנו יהודים, וזאת נקודת אמת שנחשפת בלימוד".

 

גאולה דרך האינטרנט

חלק מ"שיעורי ימימה" מעבירה שלו דרך האינטרנט. "מה שאותי הכי מרגש בשיעורים האינטראקטיביים,

זה שבלי שום מאמץ - לא של דלק, ולא של בייביסיטר - אתה יושב ומקבל שפע, זה נראה לי איכות של גאולה".

 

אך מיד היא מבהירה כי ודאי שהלימוד דורש מאמץ מסוים. "אתה חייב ללמוד כלי בשביל לקבל אור. אתה לא יכול סתם לקבל שפע בלי שעשית משהו, אבל המאמץ הוא ענייני סביב זה שתבואי לשיעור, תעשי את העבודה בבית, תביאי תוצאות, ואז תקבלי עוד", היא אומרת. "גם אני יורדת למטה בתוך הבית שלי, אני גם לא צריכה לנסוע לאיזה שהוא מקום - ועולם שלם מתרחש".

 

ynet ו"אורות - טלוויזיה יהודית" מזמינים אתכם למפגש עם מי שכמצוות מורתה, בסופו של דבר, שואפת להיות פועלת פשוטה.

 

 

  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורות
עידית שלו
צילום: אורות
צילום: אורות
שרון רוטר
צילום: אורות
מומלצים