שתף קטע נבחר

נשות הכותל למפכ"ל: שהשוטרים ישמרו נגיעה

לאחר שהתעמתו עם המשטרה יוצאות נשות הכותל בדרישה למפכ"ל "להימנע ממגע פיזי בין שוטרים-גברים למתפללות". הנשים: "מדובר בחציית קו אדום, הפוגע במתפללות מבחינה דתית". גורם במשטרה: "נמשיך לאכוף את החלטת בג"ץ"

בלי ידיים בבקשה: "נשות הכותל" דורשות ממשטרת ישראל להימנע ממגע פיזי בין שוטרים לחברות הקבוצה, בכל מקרה שבו נדרשת התערבותם באירועי התפילה שהן מקיימות. במכתב למפכ"ל המשטרה ולשר לבטחון הפנים הסבירה היו"ר, ענת הופמן, כי הדבר פוגע ברגשות הדתיים של המתפללות - חלקן אורתודוכסיות.

 

 << כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו  >>

 

 

הופמן פנתה בעניין לרב-ניצב יוחנן דנינו (עם העתק לשר יצחק אהרונוביץ'), זאת לקראת התפילה החודשית שיקיימו "נשות הכותל" ביום שני הקרוב, ראש חודש אדר. הפעם מדובר באירוע משמעותי יותר מהרגיל, משום שתשתתף בו גם קבוצה גדולה של תומכות שאינן נמנות עם המתפללות הקבועות.

 

"לאור ריבוי המקרים בשנה האחרונה, שבהם שוטרים גברים אחזו פיזית במתפללות והובילו אותן בכוח לתחנת המשטרה - אני פונה אליך בבקשה דחופה להנחות את מפקד משטרת ירושלים, כי יפעל לתדרך את הכוחות בשטח הכותל להימנע ממגע פיזי בין שוטרים-גברים למתפללות", כתבה יו"ר "נשות הכותל", וטענה כי "מדובר בחציית קו אדום, הפוגע במתפללות מבחינה דתית והלכתית".

 

"לשמור על כבוד המתפללות ואמונתן"

הופמן הוסיפה כי לדעתה אין צורך בהפעלת כוח ובמגע פיזי כדי לעצור את חברות הקבוצה - שכן בדרך כלל הן

משתפות פעולה עם השוטרים ואינן מתנגדות. "במקרה ונוצר הצורך, אבקש כי תנחה את הכוחות בשטח לפעול באמצעות שוטרות, זאת על מנת לשמור על כבוד המתפללות ואמונתן", כתבה.

 

יו"ר "נשות הכותל" ענת הופמן, אמרה ל-ynet כי להבנתה בג"צ מתיר התעטפות של נשים בטליתות ברחבת הכותל המערבי, אך המשטרה מאמצת פרשנות מחמירה של רב הכותל לפסיקת בית המשפט, ולפיה הדבר אסור, ולכן עוצרת או מעכבת כמעט מדי חודש מתפללות הנוהגות כן. לדבריה, התנהגות הקבוצה במקום אינה לשם פרובוקציה, ותוכיח זאת העובדה כי לא הוגש כתב אישום אף לא נגד אחת מעשרות הנשים שעוכבו שם בשנים האחרונות בחשד לעבירה זו.

 

גורם בכיר במשטרת ירושלים אמר ל-ynet בתגובה: "מוטב שנשות הכותל יתרכזו בשמירה על החוק על פי פסיקת בג"ץ, ולא בשיוכם המגדרי של אוכפי החוק ברחבת הכותל המערבי". הגורם הבהיר כי "המשטרה תמשיך לאכוף את החלטת בג"ץ, כל עוד לא התקבלה כל החלטה אחרת".

 

הכותל בדרך לשינוי?

לאחרונה פנה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ליו"ר הסוכנות, נתן שרנסקי, בניסיון לגבש הסכם שיביא לקץ המחלוקת בנוגע לצביון הדתי של הכותל המערבי, מתוך שאיפה כי כל יהודי יוכל לבקר ולהתפלל בו על פי אמונתו. זאת לאחר שמנהיגי קהילות וראשי ארגונים מחו בחריפות בפני נתניהו ושרנסקי לאחר מעצרן של כמה חברות בארגון "נשות הכותל", עקב רצונן להתפלל ברחבת הנשים עם טלית.

 

ראשי הארגונים טענו כי המדיניות הנוכחית מדירה אותם מאחד המקומות המקודשים לעם היהודי, ובכך

למעשה מתייחסת

אל רוב העם כ"יהודים סוג ב". הם הזהירו את ראש הממשלה ויו"ר הסוכנות, כי הדבר עלול להביא לפגיעה בתמיכה שלה זוכה מדינת ישראל מיהדות התפוצות - ואלה החליטו לפעול לשינוי.

 

את משימת התיווך בין הצדדים הטיל נתניהו על שרנסקי, המצוי בקשר ישיר - הן עם מנהיגי הקהילות היהודיות בעולם (בעיקר הרפורמים והקונסרבטיבים שבהם), הן עם הציבור החרדי בארץ והן עם הממשלה. יו"ר הסוכנות חותר להסכם שעיקריו שדרוג אתר "קשת רוביזון", שבו - על פי פסיקת בג"צ - מותר לנשים להתפלל כרצונן, וביטול חלק מההגבלות עליהן ברחבת הכותל עצמה.

 

לפני כחודש הגישו התנועה הרפורמית, ארגוני נשים ותנועות פלורליסטיות שונות עתירה לבג"ץ, בדרישה לפירוק הקרן למורשת הכותל, והפקעת ניהול האתר מידיו של רב הכותל. הם טענו כי "דרישות ההפרדה והצניעות בכותל הפכו את הרחבה לאתר תפילה חרדי".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דורשות רק שוטרות
באדיבות התנועה המסורתית
מומלצים