שתף קטע נבחר

נתניהו יוזם הקלות לנשים ולרפורמים בכותל

הקרב על הכותל: ארגונים יהודיים חשובים שלחו אזהרה לראש הממשלה כי תמיכתם בישראל נמצאת בסכנה, עקב שליטת החרדים בכותל. בלשכת נתניהו החלו במהלכים שמטרתם ביטול חלק מההגבלות על תפילת נשים ברחבת הכותל

המשבר הבא בין נתניהו לחרדים? ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פנה ליו"ר הסוכנות, נתן שרנסקי, בניסיון לגבש הסכם שיביא לקץ המחלוקת בנוגע לצביון הדתי של הכותל המערבי, מתוך שאיפה כי כל יהודי יוכל לבקר ולהתפלל בו על פי אמונתו. בימים האחרונים ביקש נתניהו משרנסקי, לבחון את הנושא, להידבר עם הגורמים הרלוונטיים - ולהגיש המלצות בעניין לאישור הממשלה לאחר הבחירות. בעוד לשכת נתניהו מנסה להפחית מחשיבותו של המהלך, בעיתונות האמריקאית הוא מוצג על ידי אנשיו של ראש הממשלה כמשמעותי.

 

כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - בפייסבוק של ynet, וכל מה שיהודי - כאן

 

 

בשנים האחרונות הפך הכותל המערבי למוקד של סכסוך בין חילונים לחרדים ובין האורתודוכסים השמרנים לרפורמים והקונסרבטיבים - עד כדי מתיחות של ממש בין קהילות יהודיות בתפוצות, למדינת ישראל. הרקע לכך הוא הטענה כי זו הפקידה את סמכויות ניהול האתר הקדוש בידי הרב החרדי של המקומות הקדושים, שמואל רבינוביץ', המשליט בו נורמות חרדיות ונוהג בכפייה דתית כלפי המתפללים - בחסות החוק.

 

מרגישים "יהודים סוג ב"

אחד השיאים נרשם לפני כחודשיים, כאשר יו"ר קבוצת "נשות הכותל", ענת הופמן, נעצרה בעיצומה של תפילת ראש חודש החגיגית, בטענה כי הפרה את פסיקת בג"צ האוסרת על נשים להתעטף בטלית ולקרוא בתורה ברחבת הכותל – וזאת לנגד עיניהן של מאות נשים אמריקאיות שהיו באותה העת בביקור בארץ, והצטרפו לאירוע התפילה החודשי.

 

יהדות העולם זעמה על מעצרן. נשות הכותל (צילום: דודי ועקנין) (צילום: דודי ועקנין)
יהדות העולם זעמה על מעצרן. נשות הכותל(צילום: דודי ועקנין)

 

היחס והתנאים שלהם זכתה הופמן בעת המעצר במשטרה, וכמובן עצם האיסור המוטל על אישה במדינת היהודים להתפלל בכותל המערבי על פי אמונתה - הכו גלים בתקשורת העולמית, ויהדות התפוצות - שברובה איננה אורתודוכסית - לא נשארה אדישה.

 

מנהיגי קהילות וראשי ארגונים מחו בחריפות בפני נתניהו ושרנסקי על מדיניות זו, שלטענתם מדירה אותם מאחד המקומות המקודשים לעם היהודי, ובכך למעשה מתייחסת אל רוב העם כ"יהודים סוג ב". הם הזהירו את ראש הממשלה ויו"ר הסוכנות, כי הדבר עלול להביא לפגיעה בתמיכה שלה זוכה מדינת ישראל מיהדות התפוצות - ואלה החליטו לפעול לשינוי.

 

שרנסקי: טקסים הועברו מרחבת הכותל

את משימת התיווך בין הצדדים הטיל נתניהו על שרנסקי, המצוי בקשר ישיר - הן עם מנהיגי הקהילות היהודיות בעולם (בעיקר הרפורמים והקונסרבטיבים שבהם), הן עם הציבור החרדי בארץ והן עם הממשלה. יו"ר הסוכנות חותר להסכם שעיקריו שדרוג אתר "קשת רוביזון", שבו - על פי פסיקת בג"צ - מותר לנשים להתפלל כרצונן, וביטול חלק מההגבלות עליהן ברחבת הכותל עצמה.

 

הסוף לשלטון החרדי בכותל המערבי? רב הכותל, שמואל רבינוביץ' (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
הסוף לשלטון החרדי בכותל המערבי? רב הכותל, שמואל רבינוביץ'(צילום: נועם מושקוביץ)

 

ב"ניו-יורק טיימס" הוצג המהלך כמשמעותי, ויועצו הבכיר של ראש הממשלה, רון דרמר, אמר לעיתון כי

נתניהו תופס את הכותל המערבי כאתר קדוש שתפקידו לאחד את העם היהודי בעולם כולו – ויש להבטיח זאת. לדבריו, אחדות זו תתרום רבות גם לחיזוק חוסנה הלאומי של ישראל.

 

שרנסקי סיפר לעיתון כי בשנתיים האחרונות הסוכנות איננה מקיימת טקסים ברחבת הכותל, משום שאנשי המקום אוסרים על גברים ונשים לשבת יחד, והיא סופגת על כך ביקורת חריפה מצד ארגונים יהודיים בחו"ל התורמים לה.

 

כשנשאל האם הוא יכול לדמיין מצב שבו נשים תוכלנה להתעטף בטליתות ולקרוא בתורה בכותל עצמו, ענה שרנסקי כי הוא סבור שניתן להגיע להבנות שיאפשרו לכל אדם לבטא את זיקתו ליהדות, לעם ישראל ולמדינה בדרך שהוא מאמין בה - מבלי לפגוע באחרים. "עכשיו עלי לחלוק את החזון הזה עם הגורמים הרלוונטיים".

 

"הגיע הזמן לשחרר את הכותל"

יו"ר "נשות הכותל", ענת הופמן, בירכה על כך ש"יש הבנה בדרגים הגבוהים ביותר במדינת ישראל כי המצב בכותל, כפי שהוא מתנהל כיום, אינו יכול להמשיך עוד".

 

לדבריה, "הגיע הזמן לשחרר את הכותל מן האחיזה של הקרן למורשת הכותל - גוף שהביא לכך שהתנהלות הכותל היא מדיניות חרדית של הדרת נשים וזרמים שאינם אורתודוכסיים, ששיאה הוא בחודשים האחרונים, כאשר רב הכותל מורה לעצור נשים אשר מתעטפות בטלית ומתפללות בקול רם - כאילו היו פושעות".

 

גם מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב, אמר כי הוא מקדם בברכה כל ניסיון לפתור את המחלוקות בעם היהודי בדרך של הידברות, כאשר התנאי הבסיסי לה הוא כבוד הדדי והכרה בתפיסות עולם מגוונות.

 

"עמידה על עקרונות אלו תוביל להפיכת הכותל למקום בו כל יהודי ויהודייה יכולים להרגיש בבית", אמר, "ולעומת זאת, היעדר כבוד הדדי וחוסר סובלנות יובילו להמשך הסכסוך על אופיו של המקום המקודש לעם היהודי".

 

"הכותל משרת את כלל ישראל"

עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית, אומר כי "רוב יהודי העולם אינם אורתודוכסים. הכותל, כמקום לאומי, צריך לשרת את כלל עם ישראל - ולא קבוצה צרה וקיצונית כמו זו שהשתלטה עליו".

 

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה ליוזמת ראש הממשלה כי "במשך שנים ארוכות הולך הכותל והופך לשטיבל חרדי, וראש הממשלה נתניהו ידע, העלים עין ולא טיפל בבעיה. הפנייה לסוכנות נועדה רק להרוויח זמן ולהסיר את הלחץ, ולו באופן זמני, במציאות פוליטית שבה הרשויות שבות ומתכופפות בפני איומי הקנאים החרדים ולחצי בריונים".

 

לדברי רגב, "אם נתניהו באמת מעוניין לשחרר את הכותל משביו, הוא חייב לבטל את משרת רב הכותל ולהקים רשות לאומית שתנהל את המקום ובה נציגים לכל הזרמים ביהדות, כולל הציבור החילוני, אשר שחרר את הכותל ב-1967, ובחלומותיו הגרועים ביותר לא חשב כי ייפול שבי בידי חרדים קיצונים. על הרשות הזו יהיה לקבוע נהלים אשר יאפשרו לכל חלקי האומה וזרמי היהדות לחוש כי הכותל הוא ביתם".

 

רב הכותל והמקומות הקדושים, שמואל רבינוביץ', סיפר: "שוחח איתי נתן שרנסקי וסוכם בינינו שאין שום

כוונה לסטות מהחלטות בית המשפט העליון ומסדרי התפילה בכותל המערבי. עם זאת ביקש מר שרנסקי לבחון את הנושא, ולשם כך יבקר בכותל בימים הקרובים".

 

במשרד ראש הממשלה מבהירים כי לא מדובר בהקמת ועדה לנושא וכי אין שינויים בסידורי התפילה בכותל. "בעקבות פניות שהגיעו ללשכת ראש הממשלה מיהדות העולם, ביקש ראש הממשלה בנימין נתניהו מיו״ר הסוכנות נתן שרנסקי לבדוק את הנושא ולדווח לו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנסה להפחית מחשיבות המהלך. נתניהו
צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות"
הסוכנות אינה מקיימת עוד טקסים בכותל. שרנסקי
צילום: יותם פרום
"המצב אינו יכול להימשך עוד"
צילום: רויטרס
מומלצים