שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  איראן לארה"ב: לא למו"מ ישיר בזמן הסנקציות
  מנהיגה העליון של איראן הגיב לדברים שאמר סגן נשיא ארה"ב ולפיהם וושינגטון מוכנה להיפגש עם המנהיגות האיראנית בתנאים מסוימים. "אתם רוצים לנהל מו"מ בזמן שאתם מכוונים אלינו אקדח"

  המנהיג העליון של איראן, אייתוללה עלי חמינאי, דחה היום (יום ה') את האפשרות שנשמעה לאחרונה מצד ארצות הברית, שלפיה שתי המדינות ינהלו משא ומתן ישיר על תוכנית הגרעין האיראנית. בהצהרה באתר האינטרנט הרשמי שלו נכתב כי לא יהיה דיאלוג ישיר כל עוד וושינגטון מטילה סנקציות כלכליות על איראן.

   

  מחיר הסנקציות:

  החלומות המנופצים של הסטודנטים האיראנים

  החולים באיראן נאנקים תחת הסנקציות  

  בשל הסנקציות: הכנסות איראן מנפט פחתו ב-45%

   

  "אתם (האמריקנים) רוצים לנהל מו"מ בזמן שאתם מכוונים אקדח לאיראן. האומה האיראנית לא תהיה מאוימת על ידי מעשים כגון זה", צוטט חמינאי מתוך נאום בפני אנשי צבא. "אנשים תמימים אוהבים את הרעיון של שיחות עם אמריקה, אך הן לא יפתרו את הבעיות. אם יש אנשים שמעוניינים להקים שוב את שלטונה של ארה"ב באיראן, האומה תתמודד איתם".

   

  ההצהרה השוללת שיחות ישירות תחת סנקציות עולה בקנה אחד עם הגישה הרשמית של טהרן עד כה, אולם בימים האחרונים נשמעו מכיוון טהרן דיווחים שהתייחסו בחיוב לרעיון האמריקני.

   

  בשבת האחרונה אמר סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן כי בהינתן התנאים הנכונים, וושינגטון מוכנה לקיים דיאלוג ישיר עם טהרן.

  ארה"ב "תהיה מוכנה להיפגש באופן ישיר עם המנהיגות האיראנית", אמר ביידן בנאום בכנס בינלאומי לענייני ביטחון במינכן. עם זאת הוא הדגיש: "צריך להיות סדר יום שהם מוכנים לדבר עליו. אנחנו לא מוכנים לעשות את זה סתם לשם התרגול".

   

  נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד אמר אתמול במסיבת עיתונאים במצרים כי איראן רואה את האמירה האמריקנית "בחיוב" אך הוסיף כי אם ארה"ב תשנה את התנהגותה, איראן תשקול את הצעתה.

   

  השיחות העקיפות עם איראן, באמצעות שש המעצמות, הסתיימו עד כה במבוי סתום ולאחרונה מוסמסו. הצדדים מנסים בשבועות האחרונים לקבוע מקום ומועד לסבב השיחות הבא, אך ללא הצלחה.

   

  המו"מ בלב המינויים

  כישלון השיחות העקיפות הביא ללחץ על ממשל הנשיא אובמה לשקול את גישתו בנושא. זהו גם סלע מחלוקת במינוי מועמד הנשיא לתפקיד מזכיר ההגנה, צ'אק הייגל. בעבר הוא קרא לשיחות ישירות עם איראן, וזכה בשל כך לקיתונות של ביקורת מצד סנאטורים רפובליקנים בזמן השימוע שלו.

   

  מזכיר המדינה הנכנס, ג'ון קרי, אמר בזמן השימוע שלו בסנאט כי הסנקציות הנוכחיות נגד איראן פועלות, וכי יש תקווה להתקדמות במישור הדיפלומטי.

   

  ארה"ב ובעלות בריתה באירופה ובעולם הטילו סנקציות על איראן שמטרתן המוצהרת היא לגרום לה להפסיק את העשרת האורניום ולגדוע את תוכניתה הגרעינית, שהמערב חושש שנועדה למטרות צבאיות. טהרן טוענת מנגד כי היא זקוקה לגרעין לצרכים אזרחיים בלבד.

   

  בחודש שעבר הידקה ארה"ב עוד את הסנקציות על הרפובליקה האיסלאמית. הצעדים החדשים צפויים לפגוע קשות במגזר הספנות האיראני, בנמלים ובתקשורת הנשלטת על ידי המדינה. עד כה עשו האיראנים כל מאמץ למצוא פרצות במשטר העיצומים האמריקני והאירופי.

  הגל החדש של הענישה נועד להקשות עוד יותר על טהרן לחמוק מעונש באמצעות חברות קש.

   

  הסנקציות החדשות אוסרות מכירה, אספקה והעברה של אלומיניום, פלדת אל-חלד, פחם ומתכות המשמשות לתעשיית רכב. החקיקה נועדה למנוע מאיראן לקיים מסחר בשיטת סחר חליפין (בארטר) כדי להתגבר על בעיית המחזור במטבע זר. כמו כן, יש בהן איסור להעניק ביטוח או ביטוח משני לחברות המצויות בסנקציות על פי החוק האמריקני. החוק החדש מעניש כל אדם העושה עסקים עם ישות הבאה בקשר עסקי עם גופים הקשורים למשרד האוצר האיראני.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חמינאי. "האומה האיראנית לא תהיה מאוימת"
  צילום: רויטרס
  מומלצים