שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  גן לאומי מצדה: טיול בין גבורה ונחישות
  השחזורים האחרונים הפכו את מצדה לאתר מרתק במיוחד. בין המבנים המדהימים שבנה הורדוס, נמצאו גם חפציהם הדלים של הקנאים, שהתבצרו כאן בקרב נגד הרומאים. הצעה לטיול

  מצדה שוכנת בצוק מבודד במדבר יהודה, שמדרונותיו התלולים והזקופים מתנשאים לגובה של יותר מ- 400 מטרים מעל פני ים המלח.

  השילוב של צוקים ומתלולים באזור מדברי העניק למקום מערך הגנה טבעי מושלם.

   

  הורדוס הקיף את פסגת מצדה כולה בחומת סוגרים חזקה (חומה בנויה משני קירות מקבילים). אין זו משימה של מה בכך - אורכה של הפסגה כ-600 מטרים ורוחבה, במרכז, 300 מטרים.

   

  הורדוס הגדיל לעשות. מצדה לא הייתה רק מבצר, אלא מצודה מלכותית ובה ארמונות גדולים, בית מרחץ משוכלל וארמונות קטנים יותר, שכנראה שימשו את בני משפחתו של הורדוס.

   

  שוכנת בצוק מבודד במדבר יהודה. מצדה (צילום: רשות הטבע והגנים) (צילום: רשות הטבע והגנים)
  שוכנת בצוק מבודד במדבר יהודה. מצדה(צילום: רשות הטבע והגנים)

   

  "שקל ישראל" ו"ירושלים הקדושה"

  הארמון הצפוני הוא המבנה המרשים ביותר במצדה, ואופן הקמתו מעורר השתאות גם בימינו. הארמון צמוד לצוק הסלע הצפוני של מצדה, והוא כאילו תלוי על פי התהום. הצוק בנוי שלוש מדרגות סלע, כדי להגדיל את שטח המדרגות, שלא הספיק לאולמות הארמון, הקימו הבנאים קירות תמך ענקיים להגדלת השטח.

   

  למרות הפאר והעוצמה שמפגינים המבנים שהקים הורדוס, דומה כי הממצאים המרגשים ביותר הם דווקא החפצים הדלים שהותירו אחריהם הקנאים, שכן בעזרתם ניתן לשחזר את סופו של המרד הגדול. במצדה התגלו יותר מ-5,000 מטבעות, שרובם הוטבעו בתקופת המרד.

   

  במיוחד מרגשים מטבעות הכסף הנושאים כתובות עבריות: "שקל ישראל" ו"ירושלים הקדושה". לידם כתוב "שא", "שב", "שג", "שד", "שה". האות ש' מציינת את המילה שנה, והאות שלידה את מניין השנים למרד. מלבד המטבעות התגלו במצדה קטעי מגילות ויותר מ-700 אוסטרקונים (חרסים נושאי כתובות).

   

  על עוצמת הקרב שנערך בין הקנאים לרומאים במצדה מעידים מאות אבני בליסטראות, שאותן ירו הרומאים לעבר מצדה, אבני דרדור גדולות שנותרו על ההר ושלדי אדם, כנראה שלדי הלוחמים שהתאבדו, אשר התגלו במקומות שונים בהר.

   

  המבנה המרשים ביותר במצדה. הארמון הצפוני (צילום: באדיבות רשות הטבע והגנים ) (צילום: באדיבות רשות הטבע והגנים )
  המבנה המרשים ביותר במצדה. הארמון הצפוני(צילום: באדיבות רשות הטבע והגנים )

   

  ברכבל אל ראש ההר

  באתר מוזיאון חדש ומרשים, המתאר באופן חוויתי את קורותיה של מצדה, וכן חיזיון אורקולי ואם כבר מגיעים חובה להתנסות בעליה המרהיבה ברכבל אל ראש ההר.

   

  מיקום: 1. ממזרח - כביש ים המלח (מס' 90), 18 ק"מ מדרום לעין גדי. גישה לרכבל; 2. ממערב - כביש ערד-מצדה (מס' 3199). הכביש מגיע למרגלות הסוללה הרומית. גישה לחיזיון אורקולי ולחניון מצדה.

   

  במקום שבו הפגין הורדוס את כישורי הבניה המפוארים שלו, תתאפשר הצצה ייחודית מרתקת ומשעשעת לחייו של המלך הבנאי. בואו לראות לשמוע ולצחוק- ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה

   

  לפגוש את הורדוס על פסגת המצדה

  בעקבות הורדוס במבצר מצדה - סיור לא שגרתי שיתמקד בשכבה ההרודיאנית של מצדה .על האיש ובעיקר על הממצא העשיר שנותר על ההר: ארמונות ,פסיפסים , פריסקאות ומפעל מים אדיר

  היכן: גן לאומי מצדה

  מתי: שישי 22.2 , שבת 2.3 בשעות: 10:30 13:30

   

  "הורדוס, חיים וכאלה"

  מסע מעמיק, ססגוני ומצחיק עם שחקני תיאטרון מקום אל נבכי חייה של אחת הדמויות המרתקות והשנויות במחלוקת בהיסטוריה של העם היהודי. דמויות מן העבר יעלו ויבואו ושאלות נוקבות ישאלו בתכנית 'חיים וכאלה' למלך הורדוס

  היכן: גן לאומי מצדה בארמון המערבי

  מתי: 23.2 שבת בשעות: 10:30, 13:30.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ש מהורדוס. מבט על מצדה
  צילום: יהונתן צור
  מומלצים