שתף קטע נבחר

תנו כבוד למלך: תערוכת הורדוס נפתחה בירושלים

3 שנים אספו במוזיאון ישראל ממצאים על המלך-בנאי היהודי שבנה את קיסריה, מצדה ושיפץ את בית המקדש ה-2. עתה יוצאת לכבודו תערוכה ארכיאולוגית מהגדולות שנעשו אי פעם בישראל

ככה זה כשאתה מלך יהודה לשעבר - אתה זוכה לתערוכה ארכיאולוגית מהגדולות שנעשו אי פעם בישראל, משחזרים את כל מסע קבורתך, מציגים פריטים ארכיטקטונים מרהיבים מארמונותייך ואפילו מביאים מחו"ל פסלים של הקיסרים שתחת חסותם שלטת. אך ה"סלב" המרכזי זה - אתה!

 

 

היום (ג') נפתחה תערוכת "הורדוס - מסעו האחרון של מלך יהודה" במוזיאון ישראל שבירושלים. זוהי תערוכה ארכיאולוגית המוקדשת בעיקרה לאדם אחד - הורדוס "הגדול".

 

האיש שנחשב לגדול בנאי ירושלים (אולי מלבד טדי קולק...) וכמי שידע לחיות את החיים הטובים, זוכה לעדנה מחודשת. פוליטיקאי מבריק, מאהב שנשא בחייו לא פחות מעשר נשים, מנהיג שלא בחל בשום אמצעי, כולל הוצאות להורג של בני משפחתו, ובעיקר - יזם כלכלי בעל מעוף ותעוזה ובנאי בקנה מידה חסר תקדים - קיסריה, סבסטיה, מצדה, ועוד רבים אחרים.

 

אחד מאוצרי התערוכה מסיר הכיסוי מעל הסרקופגים של הורדוס (צילום: דני הרמן) (צילום: דני הרמן)
אחד מאוצרי התערוכה מסיר הכיסוי מעל הסרקופגים של הורדוס(צילום: דני הרמן)

 

למי שמפנטז להיות מלך, זה המקום להתחיל

על התערוכה שקדו כשלוש שנים דודי מבורך וד"ר סילביה רוזנברג, אוצרי התערוכה. היא החלה ביוזמה משותפת שלהם ושל פרופסור אהוד נצר,

הארכיאולוג שחיפש את הקבר האבוד למעלה מ-40 שנה. טראגי וסימלי משהו, שמטרים ספורים מהמקום שבו לבסוף מצא נצר את הקבר (בהרודיון), הוא מצא גם את מותו שלו, כאשר קורה עליה נשען התמוטטה.

 

מסע קבורתו של הורדוס מתואר לפרטים אצל יוספוס פלאביוס, ומסע זה משוחזר בתשעה חדרים שלמים באגף התערוכות המתחלפות של מוזיאון ישראל המחודש. החדר האחרון, אולי המרגש ביותר, מציג את שיחזור חלקו העליון של קיברו של הורדוס, ובו ארון הקבורה שלו - סרקופג מרהיב עשוי אבן אדמדמה, צבע המלכות.

 

התערוכה תימשך עד חודש אוקטובר 2013, ופרט לקבר בהרודיון היא מכילה ממצאים רבים הקשורים להורדוס שמוצגים פה לראשונה. למי שמתכנן ומפנטז להיות מלך, זה המקום להתחיל...

 

לאתר של רון פלד על ירושלים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דני הרמן
פסל אוגוסטוס, פטרונו של הורדוס, בתערוכה במוזיאון ישראל
צילום: דני הרמן
מומלצים