שתף קטע נבחר

"אבנה ביתי, בבאר שבע שלי". המנון וספר ילדים

בבירת הנגב החליטו להיאבק על התדמית וכתבו המנון וספר ילדים שיופץ בגנים ויסביר מדוע חשוב להישאר בעיר ולהתגאות בה. האם זה יוביל לשינוי? בעיר בטוחים שהוא כבר מתחולל

"באר שבע עירי היפה, בנגב גדלה וצמחה. עתיקה וגם חדשה, בימי אברהם היא נוסדה, בירת הנגב. אוהבים בה כל רגע. כשאגדל אבנה את ביתי, בבאר שבע שלי". הכירו את מילות ההמנון החדש של העיר באר שבע, שנועד לפעול לחיזוק תדמיתה בקרב תושביה ולתת להם תחושת שייכות למקום. בעירייה לא הסתפקו בכך והכניסו לתוכניות הלימודים סיפורים המשבחים את העיר.

 

הספר שיחולק בגנים. מחנכים מגיל צעיר (עטיפת הספר) (עטיפת הספר)
הספר שיחולק בגנים. מחנכים מגיל צעיר(עטיפת הספר)

 

עוד כתבות בערוץ החדשות

הגזירות: קיצוץ בקצבאות ילדים, ייקור פירות וירקות

ארה"ב מחכה לסופה 'היסטורית': אלפי טיסות בוטלו

לוחמי כיפת ברזל מתלוננים: ישנים ליד שלולית

יש פוטנציאל בעברית. ומה הרבים של אחו?

 

בבירת הנגב מכירים היטב את התופעה, שבה צעירים בני העיר מבקשים לצאת מגבולותיה לטובת עתיד טוב יותר במרכז הארץ. בעירייה סבורים כי חלק מהסיבות לכך נעוץ בחוסר הגאווה במקום. "רבים מבוגרי מערכת החינוך בעיר הולכים לחפש במחוזות אחרים, בעיר הגדולה ואפילו בארצות אחרות", אומרת מוניקה ידלין, מנהלת המחלקה לחינוך קדם יסודי בעירייה. "אני רוצה שירגישו ושיידעו שפה לא חסר להם כלום, שיש להם הכול ויש להם הרבה במה להתגאות".

 

במסגרת הרצון לעודד הזדהות עם העיר נכתב ספר ילדים חדש בו מככב אשל - סמלה של באר שבע - והוא יחולק בגנים בשבועות הקרובים. בנוסף, נכתב, כאמור, המנון לעיר. "יש גנים שבכל יום שרים את ההמנון", הסבירה ידלין, יוזמת התוכנית שזכתה לשם פלא"י באר שבע. "בשנה שעברה הלחינו את ההמנון והוא מנוגן לצד 'התקווה' בקונצרטים לילדים שאנחנו עורכים. במסגרת התוכנית הילדים מכירים גם את דגל העיר והסמלים שלה והתבקש שיהיה גם סיפור לילדים, שיכיר להם את אתרי העיר".

 

גם גלידה באר שבע בעניינים ()
גם גלידה באר שבע בעניינים

יעל ומיכל אוחיון. יודעות גם את השיר של הכדורגל (צילום: סיגל אוחיון) (צילום: סיגל אוחיון)
יעל ומיכל אוחיון. יודעות גם את השיר של הכדורגל(צילום: סיגל אוחיון)

 

סיפור הילדים שבו מככב האשל מתאר את סיוריו ברחב העיר, טיול בין סמליה, נופיה ואתריה. "'מעניין היכן נטייל היום, חשב לעצמו אשל. אולי ניסע לאחד החופים בתל אביב? או אולי נטייל בהר הכרמל?", התלבט - ובחר כמובן לסייר בבירת הנגב. "היה לי מאוד חשוב שהילדים שלנו יגדלו עם תחושת גאווה שהם נולדו כאן, שהם גדלים כאן וביתם כאן", מסבירה ידלין. "אמרתי לעצמי שצריך להתחיל ולחנך אותם מהגיל הרך, להכיר להם את העיר ולספר להם עליה. הרגשתי שחסר. אני כבר מרגישה את השינוי, שיש תחושה של גאווה להיות באר שבעי".

 

ברחוב הבאר שבעי מעידים שהתוכנית עובדת. כך למשל, סיגל אוחיון, אם לשתי ילדות - יעל בת השש וחצי ומיכל בת הארבע וחצי - מצהירה שבנותיה מכירות את המנון העיר ואפילו את המנון קבוצת הכדורגל הפועל באר שבע. "בעלי ואני מאוד אוהבים את באר שבע. דרך התוכנית בגן הילדות נחשפות לעיר, מכירות אותה וגאות בה", אומרת אוחיון. "אני גם יוצאת נגד אלה שטוענים שהעיר מזכירה להם עיירת פיתוח. יש הרבה מאוד אנשים לא מודעים לכל מה שקיים פה". 

 

ואלו שני בתים מהמנון באר שבע

באר שבע עירי היפה, 

בנגב גדלה וצמחה.

עתיקה וגם חדשה,

בימי אברהם היא נוסדה.

בירת הנגב,

אוהבים בה כל רגע,

באר שבע עירי היפה.

 

כשאגדל אבנה את ביתי,

בבאר שבע שלי.

בה שפע אפשרויות,

זו עיר ההזדמנויות,

כי זוהי באר שבע.

עיר של שיר וצבע,

נגדל ונגשים בה חלום,

באר שבע עירי היפה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים