שתף קטע נבחר

ניסוי גרעיני צפון קוריאני יוביל להתפרצות געשית?

המדינה הקומוניסטית צפויה לקיים בקרוב ניסוי גרעיני שלישי במספר, וגיאולוג בשכנה מדרום חושש כי הדבר יוביל להתפרצות הר געש שבו לכאורה נולד קים ג'ונג איל, אביו של השליט הנוכחי

הניסוי הגרעיני הצפוי של צפון קוריאה עשוי להוביל להתפרצות הר הגש פייקטו, המקום "הקדוש" לכאורה שבו נולד קים ג'ונג איל. כך לפחות סבור יון סונג-הו, גאולוג באוניברסיטת פוסאן בדרום קוריאה. כבר מוקדם יותר הזהיר המדען כי העלייה שנצפתה בכמות הגופרית הדו-חמצנית שהוצאה מההר מהווה אינדקציה לניסוי קרוב. 

 

עוד כתבות בערוץ החדשות

הגזירות: קיצוץ בקצבאות ילדים, ייקור פירות וירקות

ארה"ב מחכה לסופה 'היסטורית': אלפי טיסות בוטלו

לוחמי כיפת ברזל מתלוננים: ישנים ליד שלולית

יש פוטנציאל בעברית. ומה הרבים של אחו?

 

"ניסוי גרעיני עלול להוביל באופן ישיר או עקיף לשינוי בפעילות הוולקנית בהר והדבר הזה מדאיג", אמר המדען לסוכנות הידיעות הדרום קוריאנית "יונהאפ". ההערכות הן שהמשטר במדינה הקומוניסטית מתכנן ניסוי גרעיני, בין היתר כתגובה על הסנקציות שהטיל עליו האו"ם בעקבות ירי הטיל בדצמבר האחרון. 

 

פועלים ליד הגבול הסיני. ניסוי גרעיני בקרוב? (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פועלים ליד הגבול הסיני. ניסוי גרעיני בקרוב?(צילום: AFP)

 

בעיתון הבריטי "טלגרף" נכתב כי דיווחים מודיעיניים בדרום קוריאה הראו ששני פירים נחפרו כהכנה לניסוי אפשרי, והדבר עשוי להראות כי פיונגיאנג ומנהיגה הנוכחי קים ג'ונג און מתכוונים לבצע שני ניסויים גרעיניים, בעת ובעונה אחת.

 

ניסוי כפול יגדיל את הלחצים התת-קרקעיים על הר הגעש, שנמצא לא הרחק מגבול סין - במרחק כ-100 ק"מ מאתר הניסוי. הניסוי הגרעיני הראשון שערכה צפון קוריאה, ב-2006, הוביל לרעידה שמקבילה לרעש אדמה בעוצמה 3.6. בניסוי השני הרעידה כבר הייתה בעוצמה 4.4.

  

הר פייקטו מתפרץ בממוצע פעמיים או שלוש פעמים בכל מאה, אבל ההתפרצות האחרונה הייתה לפני כמעט 100 שנה, ב-1925. ההר הפך למקום המזוהה עם שושלת קים בצפון קוריאה. על פי ספרי ההיסטוריה במדינה המבודדת, מייסד השושלת קים איל סונג ארגן את המורדים בכיבוש היפני באותו הר, ובנו קים ג'ונג איל נולד בצריף שנותר על כנו עד עצם היום הזה. לעומת זאת, מסמכים קצת יותר מהימנים מראים כי אביו של השליט הנוכחי נולד דווקא במחנה פליטים בברית המועצות לשעבר.

  

16 בפברואר הוא יום הולדתו של קים ג'ונג איל, ועל פי אחת ההערכות ביום זה צפוי הניסוי הגרעיני. לעומת זאת, חוזה העתידות יון סונג הו בדק ומצא שהניסוי ייערך בכלל במרס. "כולל צפון קוריאה, לכל מדינה יש ארבעה יסודות. אני בודק את ארבעת היסודות ועל פי הסיטואציה הנוכחית וארבעת היסודות של צפון קוריאה ושל מנהיגה, אני מניח שניסוי גרעיני ייערך במרס", הוא קובע. לא בטוח שכדאי להאמין לו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פועלים בגבול צפון קוריאה-סין
צילום: AFP
ניסוי הטיל, בדצמבר האחרון
צילום: AP
מומלצים