שתף קטע נבחר

מורשת ומוסר: כהונתו המוכתמת של הכס הקדוש

שמונה שנותיו של בנדיקטוס ה-16 בראש העולם הנוצרי לוו בשערוריות מין, סכסוכים דתיים וביקורת עקבית על אחריותו ותפקודו. ההתנצלויות הוגדרו כטיוח והפשעים כחטאים, ופליטות הפה הולידו מבוכות אינספור. ותיקן בין פדופיליה לשחיתות

הודעת הפרישה של האפיפיור בנדיקטוס ה-16 היכתה בתדהמה את העולם הנוצרי והתפרסמה בעיצומו של תהליך שניסה לטהר את שמו ומורשתו של הוותיקן כולו. שערוריות ומחלוקות העיבו בשנים האחרונות על מסרי הרוח שנישאו מלב רומא. דיווחים על פשעי פדופיליה התערבבו במיסות דתיות ופרסומים על פרשיות מין ושחיתות הכתימו את הרצון הנוצרי הקולקטיבי באמונה.

 

האפיפיור ונאמניו בוותיקן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
האפיפיור ונאמניו בוותיקן(צילום: רויטרס)

 

בנדיקטוס ה-16, בן 85, נבחר לתפקיד בשנת 2005. בתחילת דרכו לא עורר אהדה רבה כמו קודמו, יוחנן פאולוס השני, אך

בחלוף השנים צבר כבוד והערכה בעולם הנוצרי שאפשרו לו להתמודד באופן עיקש עם מה שמוגדר על ידי רבים כמשבר הגדול ביותר של הכנסייה המודרנית - צבר אדיר של חשיפות אירועי תקיפה מינית על ידי אנשי כמורה, שהושתק על ידי הדרגים הגבוהים ביותר בנצרות.

 

ביוני 2010 גינה האפיפיור הפורש בחריפות את "החטאים", כפי שהוגדרו על ידו, הורה על מדיניות אפס סובלנות בנושא וביקש את מחילת הקורבנות, אך לטענת רבים, לא היה מדובר אלא בניסיון טיוח מתוחכם בקנה מידה גלובלי.

 

בתקופת כהונתו, הספיק הכס הקדוש לעורר ויכוחים תיאולוגיים מול דתות רבות, לרבות היהדות (השבת תפילת מיסה לטינית ישנה של שבוע חג הפסחא, שפוגעת ביהודים) והאיסלאם, עמד מאחורי גיבוש מסמך רשמי שפסל הומואים מלשמש ככמרים ועורר מבוכה רבה בפליטות פה תכופות. בשנה האחרונה עסק רבות גם בעיצוב מורשתו ובניסיון להגן על האפיפיור פיוס ה-12, שהתנהלותו אל מול פשעי המשטר הנאצי זכתה לביקורת נוקבת.

 

ב-2012 עמד בנדיקטוס ה-16 בפני שערורייה חדשה, שבמרכזה עמדה הדלפה רחבת היקף של מסמכים חסויים מהוותיקן, שנגנבו על ידי משרתו האישי. פרשת "ותיליקס" חשפה מאבקי כוח, תככים וחשד לשחיתות וקשרים מיניים הומוסקסואליים בדרגים הגבוהים ביותר של הכנסייה הקתולית. פרסום המסמכים המודלפים זעזע את הכנסייה, ועצם החשיפה נתפס בעיני רבים כבגידה באפיפיור.

 

 (צילום: AFP, shutterstock) (צילום: AFP, shutterstock)
(צילום: AFP, shutterstock)

 

בהודעת הפרישה של האפיפיור נמסר כי אין לו עוד את הכוחות המתאימים כדי להמשיך בתפקידו מפאת גילו המתקדם. בנדיקטוס ה-16 מסר כי הוא מודע לגמרי למשמעות החלטתו. "מסיבה זאת, תוך מודעות למשמעות המעשה ובחופש מלא אני מכריז כי אני מוותר על משרת הבישופ של רומא (מילה נרדפת לאפיפיור) ויורשו של פטרוס הקדוש", הדגיש.

 

תוך סירוב לעריכת שינויים במדיניות הוותיקן בנוגע להפלות, המתות חסד, ענייני משפחה או הומוסקסואליות, שימר בנדיקטוס ה-16 עקרונות מוסר שנבנו במשך 200 שנות נצרות. ההימנעות משבירת המסורת, עם זאת, לא צלחה כשהודיע על הפרישה, והפך לאפיפיור הראשון שפורש מאז גרגורי ה-12, ב-1415.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים