שתף קטע נבחר

צילום: MCT

"אפיפיור לא עוזב פשוט את התפקיד באמצע!"

האיטלקים קיבלו בתדהמה את הידיעה על פרישת האפיפיור בנדיקטוס ה-16, אך גם הודו שרבים ודאי לא יתאכזבו יותר מדי. "לא מאמין שזה ישפיע ממש על חיינו", העריך ג'ובאני, תושב רומא, וצעירה אחרת גילתה ל-ynet: "היה אצלו ניכור מסוים"

האפיפיור בנדיקטוס ה-16 הטיל היום (יום ב') פצצה והודיע על פרישתו מתפקידו עוד החודש. את האיטלקים הבשורה על פרישתו המפתיעה של האפיפיור תפסה כמובן בתדהמה גמורה. סילביה, מדריכת תיירים בת 33, ראתה על צג הטלפון חמש שיחות שלא נענו מאביה, ואז הבינה שדבר מה קרה. "התקשרתי אליו והוא שאל, 'שמעת מה קרה?'. אני עדיין המומה. היה רק מקרה אחד בהיסטוריה שבו האפיפיור פרש מרצון".

 

מורשת ומוסר: כהונתו המוכתמת של הכס הקדוש

 

עוד חדשות בעולם :

ילד-חייל: "ראיתי את אויביי ככלבים ויריתי בהם"

"סקוטלנד עצמאית תסולק מהאיחוד האירופי"

ארה"ב: 3 נהרגו בהתרסקות מסוק בצילום ריאליטי

 

יום שני הוא יום העבודה הראשון של השבוע ורוב האיטלקים קיבלו את הידיעה על פרישתו של האפיפיור במשרדים ובתחנות הרכבת, לפחות ברומא, הבירה האיטלקית שבתוכה נמצא הוותיקן. בכיכר פטרוס הקדוש שבוותיקן היו גם מי שכלל לא הבינו כי הם פוקדים את המדינה הקטנה בעולם ביום היסטורי. "האפיפיור מה?!", שאלו שלוש צעירות נוצריות מברזיל שהגיעו לוותיקן לראשונה בחייהם, "אנחנו בהלם".

 

בנדיקטוס ה-16 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בנדיקטוס ה-16(צילום: AFP)

 

ג'ובאני, תושב רומא בן 40, סיפר ל-ynet כי שמע על פרישת האפיפיור רק כמה דקות קודם לכן כשפתח במשרד את אתר האינטרנט של העיתון הגדול באיטליה "לה רפובליקה". זה שינה את מתכונתו ועבר לכותרת גדולה במיוחד עם תמונת ענק של בנדיקטוס ה-16. "אני לא מאמין שזה ישפיע יותר מדי על החיים שלנו - הפרישה וזהות האפיפיור הבא. אבל ברור שכרגע זו החדשה של היום".

 

"הוא נטה לאיסורים: לא להפלות, לא לקונדומים"

בכיכר סן פייטרו הסתובבו אחר הצהריים מאות תיירים, כמדי יום. הבוקר חזר החורף לביקור ברומא אחרי יומיים שמשיים, אבל בצהריים התמעט הגשם ואפשר לתיירים להגיע לכס הקדוש - ועמם גם לניידות שידור שהתאספו מרחבי העולם. בבליל שפות הם ניסו להעביר לבני ארצם את ההתרגשות, בשעה שבה קשה מאוד להביא מידע חדש.

 

"אצלנו זה סיפור ענק", סיפרה עיתונאית צרפתייה – בזמן שוולנטינה, תושבת רומא בת 32, העריכה שרוב האיטלקים הצעירים דווקא לא יתאכזבו במיוחד לשמוע על הפרישה. "בניגוד לאפיפיור הקודם, יוחנן פאולוס השני, בנדיקטוס ה-16 נחשב לשמרן מאוד", היא הסבירה. "אם האפיפיור המנוח ידע לתקשר היטב עם ההמונים, אצל בנדיקטוס ה-16 היה ניכור מסוים".

 

כיכר פטרוס הקדוש, אתמול. "אצל בנדיקטוס ה-16 היה ניכור מסוים" (צילום: אייל להמן) (צילום: אייל להמן)
כיכר פטרוס הקדוש, אתמול. "אצל בנדיקטוס ה-16 היה ניכור מסוים"(צילום: אייל להמן)

 

אלדו, תושב רומא בן 34, ציין גם הוא כי לבנדיקטוס ה-16 לא עזרה שמרנותו הרבה, אולם היו סיבות נוספות לניכור של רבים כלפיו: "בנדיקטוס ה-16 נטה הרבה יותר לדבר על איסורים: לא להפלות, לא לקונדומים, לא ליחסים חד-מיניים". ריקרדו, בן 31, הוסיף: "בניגוד לאפיפיורים האחרונים שלפניו, בנדיקטוס ה-16 החליט לחזור לקיים את המיסה גם בלטינית ולא רק באיטלקית. גם הצעד הזה נתפש כשמרני מאוד".

 

אלברטו, גבר איטלקי בגיל העמידה, ניצב בכיכר סן פייטרו לצד אדם זקן. השניים סיפרו שאינם מתרגשים יותר מדי מפרישת האפיפיור, אבל אלברטו הוסיף: "צריך לדעת להעריך את העובדה שהאפיפיור מודה בחולשתו ואומר 'איני יכול להמשיך'. גם מנהיג הכנסייה הקתולית לא צריך להידבק לכיסא בכוח".

 

למרות הליברליזציה, איטליה עדיין מדינה שמרנית

לואיזה, תושבת רומא בת 48, הזכירה שבהיסטוריה המודרנית לא זכור מקרה שאפיפיור פרש מבחירתו מהתפקיד הרם.

הפעם האחרונה לפרישת אפיפיור הייתה לפני 600 שנה והאפיפיור גרגורי ה-12 עשה זאת ב-1415. קודם לכן היא אמרה "לא יכול להיות, אפיפיור לא עוזב פשוט את התפקיד באמצע!". כשהבינה שמדובר בהודעה רשמית של הוותיקן, נדהמה עוד יותר.

 

איטליה, למרות הפיכתה לליברלית יותר בשנים האחרונות, היא עדיין מדינה שבה הנצרות תופסת משקל רב. לוותיקן קשרים ענפים לא רק בפוליטיקה האיטלקית, אלא גם במוסדות הפיננסיים של המדינה והתקשורת. בין שירצו ובין שלאו, מבחינת האיטלקים פרישת האפיפיור היא אירוע מאוד משמעותי.

 

בשנים האחרונות ניכרת התרחקות של צעירים רבים באיטליה מהכנסייה ובקרב צעירים רבים שנחשפו עוד יותר לרעיונות ליברליים שהציפו את אירופה - יש זעם רב על הכנסייה ועל ההתערבות שלה בחייהם. העובדה שהאפיפיור היוצא היה שמרן במיוחד מעוררת באופן טבעי סקרנות רבה לגבי יורשו והאופן שבו יתייחס לסוגיות יומיומיות.

 

"רוב האיטלקים ימשיכו בסדר יומם, אבל לכולם ברור שצריך לחכות לראות מי האפיפיור הבא", אמרה ל-ynet לנה בת ה-39.

 

שקל את הפרישה במשך חודשים

התפטרות האפיפיור תיכנס לתוקפה ב-28 בפברואר ומחליפו ייבחר לכל המאוחר עד סוף חודש מרס. דובר הוותיקן פדריקו לומברדי אמר במסיבת עיתונאים כי האפיפיור בנדיקטוס ה-16 שהודיע על פרישתו בסוף החודש הקרוב לא ישתתף בבחירת מחליפו במועצת הקרדינלים. לומברדי הוסיף כי לאחר פרישתו יעבור בנדיקטוס למעונו הפרטי בקריית הוותיקן. הדובר הוסיף כי האפיפיור אינו חושש מפילוג בכנסייה לאחר התפטרותו.

 

אחיו של האפיפיור יורג רצינגר אמר לסוכנות הידיעות הגרמנית כי אחיו שקל את פרישתו מהוותיקן במשך חודשים לאחר שרופאו המליץ לו לא לטוס יותר ברחבי העולם בשל מצבו הבריאותי. רצינגר הוסיף כי אחיו התקשה ללכת בתקופה האחרונה וכי גילו המבוגר השפיע עליו.

  

 (צילום: AFP, shutterstock) (צילום: AFP, shutterstock)
(צילום: AFP, shutterstock)

 

בוותיקן כבר עושים כסף מהפרישה של האפיפיור (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בוותיקן כבר עושים כסף מהפרישה של האפיפיור(צילום: AFP)

 

בהודעת הפרישה של האפיפיור נמסר כי אין לו עוד את הכוחות המתאימים כדי להמשיך בתפקידו מפאת גילו המתקדם. בנדיקטוס ה-16 מסר כי הוא מודע לגמרי למשמעות החלטתו. "מסיבה זאת, תוך מודעות למשמעות המעשה ובחופש מלא אני מכריז כי אני מוותר על משרת הבישופ של רומא (מילה נרדפת לאפיפיור) ויורשו של פטרוס הקדוש", נמסר בהודעת האפיפיור.

 

גורם בוותיקן מסר כי הוא מצפה שמשך הזמן שיעבור מהתפטרות האפיפיור ועד למינוי מחליפו יהיה "קצר ככל האפשר".

 

נשיא צרפת פרנסואה הולנד אמר לעיתונאים כי הוא מכבד את החלטתו של האפיפיור בנדיקטוס ה-16 לפרוש מכס הוותיקן ב-28 בפברואר. דוברה של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מסר דברים דומים וציין כי מרקל תמסור הודעה מאוחר יותר.

 

הרב הראשי לישראל יונה מצגר התייחס להודעת פרישתו של האפיפיור ואמר ש"במהלך כהונתו היו היחסים בין הרבנות לכנסייה טובים מאי פעם ואנו מקווים שכך זה יימשך. מגיע לו כבוד רב על קידום היחסים בין כל הדתות", אמר מצגר שאיחל לו אריכות ימים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
לא חושש מפילוג בכנסייה. בנדיקטוס ה-16
צילום: AFP
מכבד את החלטת האפיפיור. נשיא צרפת הולנד
צילום: AFP
מומלצים