שתף קטע נבחר

צילום: EPA

"זיגייר עבד ב'חברה' של המוסד שמכרה לאיראן"

העיתונאי ששוחח לראשונה עם בן זיגייר חושף ב"גרדיאן" את השתלשלות הפרשה. לדבריו, הוא קיבל טיפ ממקור ישראלי שסיפר לו כי "המוסד מגייס אוסטרלים לרגל באמצעות חברת קש באירופה". למרבה תדהמתו, התברר שהחברה קיימת

עוד פרטים נחשפים על פרשת "האסיר X ": ה"גרדיאן" הבריטי ראיין את העיתונאי האוסטרלי שדיבר לראשונה עם בן זיגייר/אלון ב-2010, והעלה בפניו את החשדות לגבי עבודתו במוסד. העיתונאי, ג'ייסון קטסוקיס, הודה בפני העיתון כי בתחילה החשדות האלו נשמעו לו "זרים ומוזרים". המשך השתלשלות העניינים הפתיע אותו עוד יותר. 

 

תעלומת "האסיר X":

ישראל מודה: כלאנו בזהות בדויה, תיבדק רשלנות

זוכרים את זיגייר מהקיבוץ: "הוא דיבר יותר מדי"

אביו של זיגייר: עדיין כואב לנו מדי, לא נדבר כעת

דיווח: זיגייר ביקר באיראן, בסוריה ובלבנון

 

קטסוקיס סיפר כי בעת שעבד בישראל ב-2009 יצר איתו קשר מקור "בעל קשרים לעולם המודיעין". המקור נקב בשמם של שלושה בעלי אזרחות כפולה ישראלית-אוסטרלית, שלדבריו עובדים בחברת קש שהמוסד הקים באירופה. החברה מוכרת ציוד אלקטרוני לאיראן ולמקומות אחרים.

 

החלטת ביהמ"ש לפרסם כי ישראל החזיקה עציר בזהות בדויה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
החלטת ביהמ"ש לפרסם כי ישראל החזיקה עציר בזהות בדויה(צילום: רויטרס)

 

"הסיפור היה שהמוסד מגייס אוסטרלים לרגל עבורו באמצעות חברת קש באירופה. זה נראה טוב מכדי להיות אמיתי", סיפר קטסוקיס ל"גרדיאן". קטסוקיס טוען כי הצליח, למרבה תדהמתו, לוודא שהחברה אכן קיימת.

 

"הצלחתי גם לאמת שזיגייר ועוד אחד מהשלושה עבד עבורה. לא הצלחתי לאמת את השם השלישי. נאמר לי גם שהרשויות האוסטרליות סוגרות על זיגייר ושאולי הוא אפילו ייעצר", סיפר קטסוקיס והסביר כי זיגייר עורר את חשדן של הרשויות כששינה את שמו ארבע פעמים. "גיליתי גם שהוא ביקש אשרת עבודה באיטליה", ציין קטסוקיס.

 

האירוע שגרם לקטסוקיס ולעורכיו לפנות ישירות לזיגייר ולחשוף בפניו את חשדותיהם היה ההתנקשות במחמוד אל-מבחוח בדובאי. הרשויות שם מצאו שכמה מהחשודים בהתנקשות השתמשו בדרכונים אוסטרליים. אז התקשר קטסוקיס לזיגייר, שלדבריו היה באותה עת בירושלים, והצליח לעורר את זעמו לאחר ששאל אותו על קשריו למוסד הישראלי.

 

"מי אתה לעזאזל? מה השטויות המוחלטות האלה שאתה אומר לי?", השיב לו זיגייר וזעם על כך שהכתב תחקר אותו על שימוש בדרכונו האוסטרלי כדי לבקר באיראן, לבנון וסוריה כדי לרגל לטובת ישראל. "אבל מה שהיה מעניין הוא שהוא לא ניתק", מציין קטסוקיס, "הוא אמנם נשמע המום באמת, אבל הוא הקשיב למה שהיה לי לומר". קטסוקיס מדגיש כי זיגייר הכחיש את כל החשדות שהעלה ובסופו של דבר דחה אותו כשהתקשר שוב.

 

"המנכ"ל נראה מוזר"

קטסוקיס דיבר גם עם המנכ"ל של אותה חברת קש. "הוא נראה קצת מוזר", העיד העיתונאי על האיש, "הוא הכחיש שהוא יודע משהו על מה שאני מדבר עליו, אבל אז ביקש לדבר איתי שוב ולעשות סידורים לקראת פגישה".אתר החדשות האוסטרלי "The Age" דיווח כי ב-2010 חקרו כלי תקשורת באוסטרליה מעורבות אפשרית של שלושת האזרחים ששינו את שמותיהם, ובהם זיגייר, עם חברת תקשורת אירופית שלה חברת בת בישראל. עם זאת, האתר מציין כי מנכ"ל החברה, ששמה לא מוזכר, הכחיש כי השלושה הועסקו אי פעם בארגונו.

 

העיתונאי בדק מקור נוסף. היה זה גורם ממשלתי בכיר שהוא הכיר. קטסוקיס הופתע שוב – המקור אישר את הדברים. סוכנות הידיעות פיירפקס פרסמה את הסיפור על אודות שלושת האזרחים האוסטרלים שלכאורה ריגלו עבור ישראל, אך נמנעה מלפרסם את הפרטים על אודות חברת הקש.

 

אתמול התבהרו מעט פרטים גם מהזווית הישראלית לאחר שישראל אישרה כי אזרח ישראלי המחזיק גם באזרחות זרה היה כלוא בישראל תחת זהות בדויה והתאבד לפני כשנתיים. מבדיקת ynet עולה כי במרס 2010 הוגש כתב אישום נגד אדם שכונה "פלוני אלמוני" והתיק הוגדר "תיק פשע חמור" - הדרגה הגבוהה ביותר מבחינת חומרת המעשה.

 

במקביל, עו"ד אביגדור פלדמן אמר אתמול ל-ynet כי התבקש להיפגש עם זיגייר ונפגש עמו יום לפני התאבדותו בכלא איילון. "כשראיתי אותו לא היו שום סימנים שהוא עומד להתאבד. הוא נשמע רציונלי ושקל אפשרויות משפטיות", אמר פלדמן.


פורסם לראשונה 13/02/2013 22:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך אתר The Australian
זיגייר. "הדבר המעניין היה שהוא לא ניתק את הטלפון"
צילום: מתוך אתר The Australian
מומלצים