שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: EPA
  הצנזורית על פרשת בן זיגייר: מזדהה עם גלאון
  בימין דרשו להעמיד לדין את הח"כים ששאלו את שר המשפטים על פרשת האסיר X, בזמן שהייתה עדיין תחת צו איסור פרסום - אבל הצנזורית וראש המוסד מפתיעים ותומכים בהם. ב"ידיעות אחרונות" פורסם שפרדו אמר למקורביו כי "אסור לפגוע בח"כים שמילאו את תפקידם". הצנזורית וקנין לגל"צ: "בעולם החדש לא ניתן להסתיר את רוב הדברים"

  חברי הכנסת שחשפו במליאה את פרשת "האסיר X" ספגו ביקורת חריפה מצד אנשי ימין, אבל ראש המוסד דווקא מעניק להם תמיכה מפתיעה, וגם הצנזורית הראשית לא יוצאת נגדם. "אני מזדהה עם זהבה גלאון, היא אמרה 'אני מנצלת את זכותי המהותית להעלות שאלות קשות'. בשביל זה יש דמוקרטיה", אמרה הצנזורית סימה וקנין בשיחה עם אילנה דיין בנכון להבוקר בגל"צ. 

   

  "הסכרים נפרצו וגם אני יכולה לעלות ולהסביר מה אירע", אמרה הצנזורית וקנין, ביום שאחרי האישור הישראלי כי אסיר אכן הוחזק בתנאי בידוד והתאבד בתאו - בלי להזכיר את השם בן זיגייר ולומר כי הוא מחזיק גם באזרחות אוסטרלית. היא אמרה כי לא הועברה בקשה להטיל חיסיון על השאילתות של חברי הכנסת גלאון, אחמד טיבי ודב חנין לשר המשפטים יעקב נאמן: "הח"כים בישראל הם דרג נבחר ואין בכוונתי להתערב בדברים הנאמרים. שאלו אותי אם בגלל שיש צו איסור פרסום צריך להוריד את דבריהם מדברי הכנסת, ואמרתי 'לא יעלה על הדעת כזה דבר'".

   

  האסיר x החדשות האחרונות ב-ynet:

   

  וקנין חשפה כי גם שופטי בית המשפט העליון בחנו את המקרה של זיגייר: "האירוע הזה הוא גדול יחסית. לא הצנזור הראשי קיבלה החלטה כזו או אחרת. האירוע הזה נבחן על ידי שופטים מבית המשפט המחוזי ועד העליון, ועל כאלה שאי אפשר להגיד עליהם שהם מקלים לא בחופש הביטוי ולא בביטחון המדינה, וראה זה פלא כולם השתכנעו שבאירוע הזה נכון שיהיה צו איסור פרסום. היה פה צו איסור פרסום חריג, זה לא צו איסור פרסום רגיל שבו מי כמוני יודעת שזה שטות לנסות ולעצור משהו שפורסם בחו"ל, וראו סוגיית ענת קם".

   

  התחקיר האוסטרלי: מיום ליום נחשפים עוד פרטים

  התחקיר האוסטרלי: מיום ליום נחשפים עוד פרטים

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  שר החוץ האוסטרלי מודה: ידענו על מעצרו של זיגייר    (צילום: רויטרס)

  שר החוץ האוסטרלי מודה: ידענו על מעצרו של זיגייר    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  לדבריה, היוזמה לכנס את ועדת העורכים הגיעה ממקום שבו מי שמכיר את פרטי האירוע רצה להבהיר לעורכים עד כמה מדובר בפרשה שמן הראוי שהם יכירו את פרטיה. "אותו גוף ממשלתי שקיים את הפגישה לא נדרש לעשות את זה. הוא לכאורה היה מוגן באמצעות צו איסור פרסום והכול נעשה מתוך כבוד לעורכים. אנחנו לא בשנות ה-40 או ה-50, זה כמעט דומה לשיחת רקע שעושה כל ראש ארגון עם כתבים. נכון שהרקע לכינוס היה הפרסום באוסטרליה".

   

  "לכל מי ששואל אותי אני אומרת כי בעולם החדש לא ניתן ברוב המקרים להסתיר דברים. בעידן שאנחנו חיים בו, במדינה הדמוקרטית שאנו חיים בה, לא נכון להסתיר הרבה דברים, נכון להסתיר אך ורק את הליבה, וככה פועלת הצנזורה ופועלים כל הארגונים שאני עובדת איתם ואני אומרת לך ידם לא קלה על ההדק", סיכמה וקנין.

   

   

  הבוקר פורסם ב"ידיעות אחרונות" כי ראש המוסד פרדו אמר אתמול בשיחות סגורות דברים חד-משמעיים: "לא יעלה על הדעת שמישהו יעז לנסות ולהגביל את זכותם של חברי הכנסת לפעול או את החסינות שלהם. אם מישהו טוען שיש לעשות זאת זה קשקוש מוחלט".

   

  "אם היו שואלים אותי, הייתי אומר שלא יעזו לפגוע בעצמאותם ובתפקידם", הוסיף פרדו, שאמר את הדברים לגורמי מקצוע שונים. לדברי הגורמים, ראש המוסד הוסיף כי "אנחנו חיים במדינה דמוקרטית, ולכל אחד יש את תפקידו. לנו יש את התפקיד שלנו, לבתי המשפט יש את תפקידם וגם לחברי הפרלמנט יש את תפקידם שלהם - ושכל אחד ימלא את תפקידו באמונה".

   

  בכנסת עצמה נשמעו אתמול קולות שהתנגדו למהלך שביצעו הח"כים במליאה. ח"כ מירי רגב, לשעבר הצנזורית הראשית ודוברת צה"ל, תקפה את גלאון, טיבי וחנין, ודרשה להעמידם לדין.

   

  Read this article in English

   

  בהכנת הכתבה השתתף צביקה ברוט, כתב ynet ו"ידיעות אחרונות"
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "הצנזורית על פרשת בן זיגייר: מזדהה עם גלאון"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קוראים באוסטרליה על מעצר זיגייר
  צילום: AFP
  צילום: ניב קלדרון
  הצנזורית סימה וקנין
  צילום: ניב קלדרון
  ראש המוסד תמיר פרדו
  צילום: רויטרס
  מומלצים