שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  משחק כדורגל עם נעלי פקקים? הפציעה בדרך

  נעלי הפקקים המשרתות את אלה המשחקים כדורגל נועדו לשמור על יציבות רגליהם של השחקנים ולמנוע נזקים. היום מתחלפים הפקקים בלהבים. מה עדיף לבריאות הרגל? ערן רשף עונה

  כשאנחנו עוסקים בפעילות גופנית המאמצת בעיקר את הרגליים, אנחנו עלולים להפעיל לחץ כבד על הקרסוליים וכפות הרגליים וליצור נזקים לשרירים ולעצמות.

   

  עוד על כדורגל:

   

  משחקי כדורגל הם קרקע פורייה לפציעות, בין היתר גם בשל שימוש בציוד לא מתאים שיכול לפגוע ברגליים. נעלי הפקקים המוכרים ממגרשי הכדורגל הם חלק בלתי נפרד ממדי השחקנים. לאחרונה התפתחה מגמה שנועדה להחליף את נעלי הפקקים בעלי עגולי השיניים בפקקים בעלי צורת להב. הטענה היא שפקקים בצורת להבים מספקים יציבות טובה יותר, אחיזה טובה יותר בדשא ולפיכך מאפשרים שינויי כיוון מהירים יותר במהלך משחק. שחקנים רבים בליגת האלופות מעידים על כך בעצמם (למרות שחשוב לזכור שחלקם פרזנטורים של חברות הנעליים).

   

  הכדור הוא עגול ומה לגבי הפקקים? (צילום: shuutestock) (צילום: shuutestock)
  הכדור הוא עגול ומה לגבי הפקקים?(צילום: shuutestock)

   

  בבדיקה מעמיקה של הנתונים היבשים ניתן לראות שהם אכן צודקים - נעלי הפקקים בצורת הלהבים אכן מספקות אחיזה טובה יותר בקרקע. הבעיה היא שהם מספקים אחיזה טובה מדי בקרקע. מחקרים מראים שהכח הצידי המופעל על הקרסול וכף הרגל (שגורם בין היתר לנקעים בקרסול) בעת ריצה, בשילוב פניה מהירה של 60 מעלות, היה גדול יותר בשימוש בפקקי הלהב מאשר מהפקקים הרגילים שהפעילו רמת כוח סבירה יותר על הגפה התחתונה. נתון זה יכול לרמוז על כך שפקקי הלהב מגדילים את הסיכון לנקעים בקרסול ופגיעות בכף הרגל.

   

  מחקרים אחרים שחקרו את ההשפעה על פגיעות ברכיים, טענו שלא נמצאו הבדלים משמעותיים בין סוג זה או אחר של פקקים. למרות זאת, מקריאת נתוני המחקר, ניכר שהלחץ הקדמי-אחורי והלחץ האנכי היו גבוהים יותר בשימוש בפקקי להב, וכן היתה הפעלה גבוהה יותר של שרירי הארבע ראשי בשימוש בפקקים רגילים.

   

  קשה לקבוע מסקנה חד-משמעית לגבי אילו פקקים מומלצים יותר, במיוחד בהתחשב שאין מספיק מחקרים שבדקו גם את השפעת סוג הדשא (מלאכותי או טבעי) בהתאם לסוגי הפקקים.

   

  יוצרות אחיזה טובה יותר - נעלי פקקים (צילום: shuutestock) (צילום: shuutestock)
  יוצרות אחיזה טובה יותר - נעלי פקקים(צילום: shuutestock)

   

  למרות זאת, מהמחקרים הקיימים כעת ניתן לראות שכוחות הגזירה והלחץ המופעלים על הגפה התחתונה גדולים יותר בשימוש נעליים עם פקקי להב, בגלל הגבלת התנועה שנגרמת מהאחיזה הטובה יותר בקרקע - מה שמחזק את הטענה של יצרניות הנעליים שאכן הם מספקים אחיזה טובה יותר בקרקע. השאלה היא האם האיכות עלולה להעלות את הסיכון לפציעות בקרסול ובכף הרגל.

   

  • הכותב הוא פיזיותרפיסט מוסמך B.Pt, מנהל מכון ProPhysio לשיקום פציעות ספורט, ת"א. לשעבר פיזיותרפיסט נבחרת הקאדטים של ישראל בכדורסל


  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shuutestock
  להבים או פקקים?
  צילום: shuutestock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים