שתף קטע נבחר

שוטרי מג"ב הורשעו: התעללו בפלסטיני חסר ישע

ארבעה שוטרי מג"ב תיעדו עצמם מתעללים בפלסטיני. התיעוד סייע להרשיעם, אך את הקורבן איתרו אנשי "בצלם". "ניסיתי לברוח מהכלב אבל החייל צעק עליי 'אוסקוט', הם נתנו לי מכות באלות ובאגרופים", העיד בתצהיר שהגיע לידי ynet

תקיפה בנסיבות מחמירות והתעללות בחסר ישע - אלו הם סעיפי האישום שבהם הרשיע היום (ה') בית המשפט המחוזי בירושלים ארבעה שוטרי מג"ב אשר התעללו בפלסטיני. על-פי תחקיר "בצלם", שהגיע לידי ynet, מדובר בהתעללות שהייתה במחסום ליד גבעת זאב בשנת 2009. על פי ההרשעה, הם עצרו פלסטיני בן 27 הסובל מפיגור שכלי, על-פי התחקיר, ולתוך הג'יפ שבו הושיבו אותו - הכניסו כלב שהתנפל עליו, היכו אותו, שפכו עליו מים וקיללו אותו.  

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

חשד לזובור במג"ב: שוטרים אזקו "צעירים" והיכו

כוח מג"ב הותקף בג'נין - ועזב בלי המבוקש

 

השוטרים לשעבר, אסף קונה, מבורך בנימין, בוזיאר פרחאן ודור יעקובי, דרשו לדעת מהו מספר הזהות של הפלסטיני, ומשטען כי אין ברשותו תעודה מזהה - הכניסו אותו לג'יפ המשטרתי והתעללו בו. ארבעתם הורשעו בהתעללות, אך את יעקובי הרשיע בית המשפט גם בתקיפה. שלושת הנאשמים האחרים הורשעו גם באיומים.

 

השופט רפי כרמל ציין כי אמנם היה מדובר באירוע קצר והאלימות שהופעלה בו הייתה במדרג נמוך, אך מכלול המעשים וההתנהגות מגיע לכדי עבירת התעללות: "מדובר בהתנהגות קשה ואכזרית, בלתי אנושית" קבע. הוא ציין כי השוטרים עשו בפלסטיני כרצונם וכי הכלב הוכנס על מנת להטיל עליו מורא ופחד. "הצטברות המעשים אינה מאפשרת להתייחס אליהם כאל תקיפה בלבד", פסק. הוא ציין כי הפלסטיני היה חסר ישע כשנותר מול ארבעה שוטרים, אשר "צרו עליו, שלטו בו ולא היה באפשרותו להתנגד. המעשים נועדו להשפיל ולפגוע בו, מה שגיבש את עבירת ההתעללות". 

 

הקורבן אותר בעזרת הסרטון

כתב האישום הוגש נגד הארבעה, לאחר שסרטון וידאו שבו תיעדו את מעשיהם הגיע לידי מח"ש. אולם בעת הגשת כתב האישום לא הייתה ידועה למח"ש זהותו של הקורבן. באמצעות הסרטון הצליחו תחקירנים של ארגון "בצלם" לאתר את הפלסטיני.

  

הפלסטיני אותר בכלא ניצן, שם נכלא לאחר שנתפס בעת שעבד באתר בנייה במודיעין ללא אישור כניסה לישראל. עו"ד תגריד שביטה ביקרה אותו בכלא וגבתה ממנו עדות בשם "בצלם". היא התרשמה כי ניתן להבחין מייד במוגבלותו השכלית, אך ציינה כי הוא זוכר היטב את פרטי האירוע. לדבריו, באותו יום עמד על כביש סמוך לביתו, קרוב למחסום אלג'יב והמתין לאחיו. "פתאום הגיע ג'יפ וירדו ממנו שניים או שלושה אנשי משמר הגבול. אחד מהם הכניס אותי לרכב. בתוך הג'יפ היה כלב זאב", אמר. הוא העיד כי שוטרי מג"ב שאלו אותו מה הוא עושה שם והוא ענה להם כי הוא ממתין לאחיו. הם אמרו לו שאסור לו להימצא במקום, ואז החלו להתעלל בו: "נתנו לי מכות בגב ובצדדים. קיבלתי גם מכה חזקה ביד ימין. קיבלתי מכות בכתפיים, ובמיוחד בכתף שמאל. הם נתנו לי מכות באלות ובאגרופים". 

 

בשלב זה על פי תיאורו של הפלסטיני, החלו השוטרים להשתמש בכלב נגדו. "הכלב טיפס עליי ושם את הראש שלו על החזה שלי. הרגשתי שהוא יכול לנשוך אותי. מאוד פחדתי, זה היה כלב זאב גדול ומפחיד. רעדתי, זה היה פחד נוראי". הפלסטיני העיד כי קצין מנע מהשוטרים לאפשר לכלב לנשוך אותו. הוא הצליח להבין שהקצין הסכים רק שהכלב יעלה עליו וירחרח אותו, אך לדבריו "פחדתי מהכלב יותר מאשר מהחיילים... ניסיתי להתגונן ולרדת, לברוח מהכלב החוצה אבל החייל צעק עליי 'אוסקוט!' (שתוק!) ודחף אותי לכיוון הכלב. הם נתנו לי מכות עם הנעליים שלהם על רגליי. הם התחלקו במכות". 

 

הוא סיפר כי פרץ בבכי."כל הזמן בכיתי ואמרתי שאין לי עניין בכלום. לא עשיתי כלום. אמרתי לו 'תרחם עליי, לא עשיתי כלום' והוא לא שמע לי". לדבריו, במשך כל הזמן החיילים צעקו עליו להמשיך לשבת ולשתוק. "הוא שפך עליי מים מהמימייה שלו. אני זוכר שהוא שפך את המים שלוש פעמים לפחות. האחד עודד את השני לשפוך את המים". הוא המשיך וסיפר כי הבין שמצלמים אותו בטלפונים הניידים שלהם. "הם צילמו אותי וצחקו ולעגו לי. הם קיללו אותי ואת ההורים שלי. הם אמרו לי 'אתה מנוול ושפל'. הקללות היו בערבית ובעברית".

 

בהמשך הם שאלו אותו איפה תעודת הזהות שלו. "זה לא היה עניין של תעודת זהות. זה היה סתם תירוץ כדי להשפיל אותי ולקלל אותי. ראו שאני חלש ועשו לי את זה". לאחר מכן העיד הפלסטיני כי

השוטרים שחררו אותו, לא לפני שאיימו עליו. "הורידו אותי מהג'יפ ואמרו לי 'רוץ בלי הפסקה ואל תעצור עד שתגיע הביתה, אחרת נירה בך'. פחדתי ורצתי בכל כוחי. הם רדפו אחריי עם הג'יפ כדי להיות בטוחים שאני לא מפסיק לרוץ. הג'יפ נסע אחריי ואני לפניו, רץ. פחדתי שאם אעצור לרגע הם באמת יירו בי".

 

עו"ד משה אורן, שייצג את דור יעקבי אמר לאחר הכרעת הדין: "אנחנו נלמד את הכרעת הדין, ולאחר מכן נחליט מה לעשות הלאה. הנאשם שייצגתי הואשם בתקיפה, אחרי שהוא לקח אחריות והודה בהזדמנות הראשונה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ג'יפ מג"ב (ארכיון)
צילום: אתר פאנט
עו"ד משה אורן
מומלצים