שתף קטע נבחר

כדור אש ברוסיה: 400 פצועים ממטר מטאורים. צפו

עב"ם זה לא היה, אבל הפאניקה בהחלט הייתה מוצדקת: מטאוריט פגע במחוז צ'לייבינסק וגרם לפיצוץ בגובה 10 ק"מ מעל הרי אורל. רוב הפצועים נפגעו משברי זכוכיות. גם במרחק 200 ק"מ ראו את כדור האש. הערב: אסטרואיד ליד כדור הארץ

כולם חיכו לאסטרואיד , אבל אף אחד לא ציפה לפצועים ולנזק רב ממטר מטאוריטים : בשעות הבוקר המוקדמות היום (ו') התעוררו תושבים באזור הרי אורל ברוסיה לקול פיצוץ עז, וראו כדור אש. המראה היה אמנם מרהיב, אבל הבהלה הייתה גדולה.

 

במהרה התברר כי פיצוץ מטאוריט באטמוספירה הוביל להרס. בתחילה דווח כי איש לא נפגע, אמנם לאחר מכן התברר כי לפחות 400 בני אדם נפצעו, רובם משברי זכוכיות. תושבים באזורים בצ'לייבינסק ובסוורדלובסק סיפרו כי ראו "חפצים בוערים בשמיים". תושב צ'לייבינסק דיווח כי שמע פיצוץ אדיר והרגיש גלי הדף בבניין בן 19 הקומות שבו הוא גר במרכז העיר. עדי ראייה סיפרו כי חלונות נשברו, הטלפונים הסלולריים פסקו מלעבוד וצוותי הצלה נהרו למקום. 
 

"זה בטוח לא היה מטוס", אמר גורם בכוחות ההצלה לסוכנות הידיעות רויטרס. "אינדיקציות מוקדמות מראות כי זהו מטר מטאוריטים, ויש לנו מידע כי אירע פיצוץ בגובה 10 ק"מ", מסר מקור אחר לסוכנות הידיעות הרוסית נובוסטי. הפיצוץ היה כה חזק, עד שגם ביקטרינבורג שבסיביר, שנמצאת במרחק 200 ק"מ דרומית מזרחית לצ'לייבינסק, ראו את כדור האש. אפילו במדינה הסמוכה קזחסטן נראה מטר המטאוריטים.

 

"מטאוריט התפרק מעל הרי אורל ונשרף בחלק התחתון של האטמוספירה. חלקים ממנו פגעו בכדור הארץ ונפלו באזורים מאוכלסים", נמסר מהרשות המקומית המסונפת למשרד הפדרלי למצב חירום. "בשעות האחרונות קיבלנו קריאות רבות לטיפול בפצועים מחתכים ומשברים", סיפר ל"אינטרפקס" גורם ברשות המקומית. בנוסף דיווח עובד במפעל בצ'לייבינסק כי קיר המפעל קרס, ולפחות ארבעה בני אדם נפצעו קל. במשרד הפדרלי למצב חירום אמרו כי יחלו בבדיקת האזור שנפגע. 

 

 

התמונות מדהימות, התאריך במצלמה לא מעודכן
 
מרבית הפצועים - משברי חלונות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מרבית הפצועים - משברי חלונות(צילום: רויטרס)

 

צופים בהלם בתופעה השמיימית (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
צופים בהלם בתופעה השמיימית(צילום: רויטרס)

 
ד"ר יגאל פת-אל, יו"ר האגודה לאסטרונומיה בישראל, מסביר כי מדובר במטר של "בולידים" - מטאוריטים שפוגעים באטמוספירה תוך כדי השמעת בומים. לפחות מטאוריט אחד התפוצץ בגובה נמוך יחסית ויצר גל הדף, אם כי אין עדויות לפגיעה בקרקע. ייתכן שמדובר בסלע גדול שהתפרק בכניסה לאטמוספירה לרסיסים רבים, או בנחיל סלעים גדול. 
 
פת-אל הוסיף כי ככל הנראה לפיצוץ המטאוריט ברוסיה אין כל קשר לאסטרואיד שיחלוף היום סמוך מאוד לכדור הארץ. האסטרואיד, בגודל בניין משרדים, יחלוף ליד כדור הארץ במהירות הגבוהה מזו של כדור רובה ויהיה קרוב יותר לכדור אפילו מכמה לווייני תקשורת שמשייטים בחלל.

 

בשבוע שעבר אמרו מדעני נאס"א כי מעולם לא נצפה אסטרואיד כה קרוב לכדור הארץ. האסטרואיד, שמכונה 2012 DA14 ונע במהירות 8 ק"מ לשנייה, יחלוף במרחק 27,600 מכדור הארץ. ניתן יהיה לראות אותו בטלסקופ, בסביבות השעה 21:24 שעון ישראל.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטאוריט בשמי רוסיה
צילום: רויטרס
חלונות נופצו
צילום: רויטרס
מומלצים