שתף קטע נבחר

פתאום היה מטאוריט: גם בית כנסת נפגע. צפו

950 בני אדם נפצעו מפיצוץ המטאוריט בצ'ליאבינסק שברוסיה. קיר במפעל קרס וחלונות רבים נופצו, ביניהם בבית כנסת ובבית חב"ד: "זכוכיות נפלו על מתפלל, בנס לא היו נפגעים". תיאוריות קונספירציה כבר יש: "מטאוריט? זה ניסוי אמריקני"

מאות נפצעו, בתים ניזוקו, חלונות נופצו, קירות נפלו וגם בית כנסת נפגע. כדור האש שנוצר בעקבות התפוצצות המטאוריט מעל הרי אורל ברוסיה נראה למרחק של מאות קילומטרים, וגרם להרס רב בצ'ליאבינסק. 950 בני אדם נפצעו בעיר הרוסית ובסביבותיה, והסרטונים מראים את הבהלה הגדולה ב-9:23 בבוקר שעון מקומי - אז ראו התושבים את כדור האש ושמעו שניות לאחר מכן פיצוצים עזים.

 

חלונות בית הכנסת נופצו (באדיבות: אתר חב"ד COL) (באדיבות: אתר חב
חלונות בית הכנסת נופצו(באדיבות: אתר חב"ד COL)
 

"לא הבנתי מה קורה", אמרה גלינה זגלומיינובה, תושבת צ'ליאבינסק, עיר בדרום הרי אורל שמאכלת מיליון איש. "היה פיצוץ גדול ואז סדרה של פיצוצים קטנים. הדבר הראשון שחשבנו הוא שהתרסק מטוס". בתי הספר והאוניברסיטאות בעיר נסגרו, נזק רב נגרם למפעל אבץ - חלונותיו נשברו והקירות קרסו. החדשת הטובות הן שהופרך החשש מקרינה רדיואקטיבית הופרך. בנוסף, הרוב המכריע של הפצועים נפגע משברי זכוכיות, ועד כה לא דווח על הרוגים.

 

אחד ממוקדי הפגיעה היה בית הכנסת המקומי צ'ילאבינסק. הרב יחיאל לויטין מבית חב"ד המקומי סיפר כי היה בבית, "ופתאום ראיתי הבזק חזק של אור בחוץ ואז פיצוץ אדיר שכמוהו לא שמעתי בחיי. חשבתי שאולי התפוצץ איזה בלון גז או מכונית. רצתי לחלון וראיתי כדור ענק של אש באוויר, כשהטמפרטורה בחוץ מינוס 8 מעלות. התקשרתי מיד לבית כנסת, כי ידעתי שבאותה שעה התפללו שם שחרית, וסיפרו לי שהחלונות התנפצו. זכוכיות נפלו על אדם אחד שישב במקומו, אבל ברוך השם לא היו נפגעים".

 

בנס לא היו נפגעים בבית הכנסת (באדיבות: אתר חב"ד COL) (באדיבות: אתר חב
בנס לא היו נפגעים בבית הכנסת(באדיבות: אתר חב"ד COL)

 (באדיבות: אתר חב"ד COL) (באדיבות: אתר חב
(באדיבות: אתר חב"ד COL)
 

הרב לויטין, שהתראיין גם אתר חב"ד COL, סיפר כי חלונות התנפצו בכל האזור. "בבית שלי התקרה נסדקה, וגם המשרד שלנו בבית חב"ד ניזוק, ובנס הרב לא היה שם באותה שעה והמזכירה בדיוק יצאה. בשעות האחרונות יש זיהום אוויר חזק בעיר כי אחד המפעלים נפגע. אף אחד לא הכין אותנו לאסון הטבע הזה. זה היה ממש כמו נפילה של טיל. הבת שלי הייתה בגן באותה שעה. כשחזרה היא סיפרה שהיה בום גדול ודברים נפלו מהשמים".

 

נפילת המטאוריט, בזמן שברוסיה ובעולם כולו מחכים דווקא לאסטרואיד, שיחלוף הערב סמוך מאוד לכדור הארץ, הובילה לגל שמועות נרחב. סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפרס ציטטה את ולדימיר ז'ירינובסקי, ראש המפלגה הלאומנית הקיצונית ברוסיה, שטען כי לא היה זה מטר מטאוריטים, אלא "ניסוי אמריקני בכלי נשק חדשים". באתר רוסי נכתב כי קיימת אפשרות שמערכת נגד מטוסים יירטה את המטאוריט ולכן הוא התפוצץ בגובה של 20 ק"מ. באופן רשמי לא התקבל אישור לכל פעולה צבאית הקשורה למטאוריט.

 

"אני מקווה שההשלכות לא יהיו רציניות", אמר ראש הממשלה הרוסי דמיטרי מדבדב. "זו הוכחה שלא רק הכלכלה פגיעה, אלא כדור הארץ כולו". סגנו דמיטרי רוגוזין קרא לקהילה הבינלאומית ליצור "מערכת שתזהיר מפני נפילת פריטים שהגיעו מהחלל החיצון". הוא אמר כי לא לארצות הברית ולא לרוסיה יש את היכולת ליירט מטאוריטים ודומים להם.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כדור האש מעל צ'ליאבינסק
צילום: AFP
החלונות נופצו
צילום: רויטרס
ההרס בבית הכנסת
באדיבות: אתר חב"ד COL
מומלצים