שתף קטע נבחר

איי מרשל לאו"ם: שינויי האקלים - כמו איום ביטחוני

נציג מדינת האיים שבאוקיינוס השקט הסביר כי שינויי האקלים מאיימים על עצם קיום המדינה. הוא הסביר כי זהו עניין ביטחוני וביקש מהאו"ם לעזור למדינתו לשרוד

לא רק מלחמות ומאבקים אלימים מאיימים על העולם: רפובליקת איי מרשל שבאוקיינוס השקט פנתה הלילה (שבת) למועצת הביטחון של האו"ם בבקשה שתכיר בשינויי האקלים בעולם כאיום ביטחוני בינלאומי, שמאיים על עצם קיומה של מדינת האיים הקטנה.

 

עוד חדשות מהעולם:

לראשונה זה חודשיים: תמונות של הוגו צ'אבס

ארגנטינה: נישאה לאיש שירה למוות באחותה

ברלין: קנוט הדוב הסלב פוחלץ ומוצג לראווה

 

רוב שטחה היבשתי של איי מרשל אינו עולה על גובה 6 מטרים מעל פני הים, ועל כן נמצאת המדינה ואיים נוספים באזור בסכנת הצפה בשל עליית גובה פני הים כתוצאה מההתחממות הגלובלית.

 

מפת איי מרשל ()
מפת איי מרשל

 

נציג האיים, טוני ד'ברום, אמר כי הוא צופה שהחברות הקבועות של מועצת הביטחון, ובראשן סין ורוסיה, יתנגדו לבקשה. כמו כן הוא צופה שיותר מ-130 מדינות החברות באו"ם, רובן מדינות מתפתחות, יתנגדו לבקשה, בשל הסכנה הנשקפת לכלכלותיהן בשל החלטה בעניין במועצת הביטחון.

 

ד'ברום, המשמש גם שר בממשלת איי מרשל ועוזר לנשיא, אמר כי הוא מקווה שחברות מועצת הביטחון של האו"ם יבינו "שזהו עניין ביטחוני ולא רק עניין כלכלי-פוליטי-חברתי".  נציג האיים אמר כי על מועצת הביטחון לפעול בנושא זה, כדי לעזור למדינות האיים לשרוד, בין היתר על-ידי עידוד למעבר לטכנולוגיות חדשות ולאנרגיה חלופית. הוא הוסיף כי כ-35 שנה לאחר שאיי מרשל פנתה למועצת הביטחון של האו"ם בבקשה שיכיר בעצמאותם של האיים, נציגי המדינה הקטנה חוזרים "כדי לבקש לסייע למדינה לשרוד".

 

הוא הוסיף כי תושבי איי מרשל כבר מושפעים משינויי מזג האוויר. הוא אמר כי בארות

 התמלאו במים מלוחים, ולכן תושבים אינם יכולים לשתות את המים. לדבריו, אחד האיים הקטנים כבר כוסה במים. הוא הוסיף כי בשל הסכנה תושבים רבים היגרו כבר לאוסטרליה וגם לארצות-הברית.

 

איי מרשל נמצאת מצפון-מזרח למיקרונזיה. המדינה התפרסמה בזכות אטול ביקיני, שעל שמו נקרא בגד הים הידוע. ביקיני היה אחד מאתרי הניסוי הידועים לשמצה בנשק גרעיני על ידי ארצות הברית אחרי מלחמת העולם השנייה, וגם כיום עודנו מזוהם מכדי לאפשר התיישבות קבע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המים מאיימים על האיים. ארכיון
מומלצים