שתף קטע נבחר

שוורצוולד: טיול ליער השחור

בדר'-מע גרמניה נמצא יער עצים מחטניים צפופים, שאור השמש כמעט ולא חודר אליו. אך התיירים דווקא כן חודרים לתוכו ולעיניהם נגלים מפלים, פסטיבלים וכפרים קטנים. כנסו ליער

היער השחור נמצא במדינת באדן וירטמברג שבדרום-מערב גרמניה. השם היער השחור בגרמנית - Schwarzwald, הוא בעקבות השם הרומי Silva Nigra. הוא נובע מהעובדה שכבר הרומאים התייחסו להרים שבהם יערות מחט צפופים כאל מקומות כה עבותים, עד כי נמנעת חדירה של קרני אור אל תוככי היער.

 

אך התיירים חודרים אל תוככי היער, ולעיניהם נגלים אתרים מדהימים ביופיים, משכרי חושים. כאלה הם גם מפלי טְרִיבֶּרְג ושני הכפרים הסמוכים: נוסבך (Nussbach) וגמלסבך (Gremmelsbach).

 

עוד טיולים באירופה בערוץ התיירות:

 

כאן הוא נמצא. מפת היער השחור (צילום: ד"ר מוטי רוזן, טבע הדברים) (צילום: ד
כאן הוא נמצא. מפת היער השחור

 

המפלים קרויים על שם עיירה הבנויה לארח בטוב טעם לא רק בשל המים החיים המפכים וזורמים בה ברוב עצמה, אלא גם בזכות מסעדותיה והפנסיונים הפזורים בה.

 

למי ששעתו בידו, מומלץ לבקר במוזאון היער השחור בטריברג. מוזאון זה נוסד ב-1873, והוא מציג אספקטים שונים בחיי התרבות והכלכלה של תושבי היער השחור בעבר ובהווה.

 

שבילי עץ נוחים למטיילים במפלי טריברג (צילום: ד"ר מוטי רוזן, טבע הדברים) (צילום: ד
שבילי עץ נוחים למטיילים במפלי טריברג(צילום: ד"ר מוטי רוזן, טבע הדברים)

 

המפלים הגבוהים ביותר בגרמניה

מפלי טריברג הם הגבוהים ביותר בגרמניה. מימי מפלי גוטאך (Gutach) נופלים מגובה 160 מ' בשבעה מפלסים אל העמק שלמרגלותיהם. ניתן לבקר במפלים בכל עונות השנה, אך הם מרשימים בעיקר בחורף.

 

באמצע הדרך יש בקתת עץ פתוחה לנוחות התיירים ולמחסה מפני הגשם. לצדי השבילים העולים מעלה יש שלטי הסבר על צמחיית היער, על החי שבו ואף על מבקרים מפורסמים שביקרו במפלים. סלעי גרניט, ששינו ומשנים את צורותיהם, מוסיפים חן רב למקום. אזור המפלים הוא מקום משכנם של סנאים רבים, שנהנים להסתובב ולהשתובב בשמורת הטבע הנפלאה.

 

המפלים מוארים עם רדת החשכה. לאורחים המגיעים בין 25 ל-30 בדצמבר ממתינה חוויה מרהיבה: מעל 750,000 אורות המופנים לעבר המפלים בלוויית מוסיקה ייחודית.

 

גשרוני אבן טיפוסיים במפלי טריברג (צילום: ד"ר מוטי רוזן, טבע הדברים) (צילום: ד
גשרוני אבן טיפוסיים במפלי טריברג(צילום: ד"ר מוטי רוזן, טבע הדברים)

 

גאים בלוח השנה

מומלץ מאוד למבקרי היער השחור לא לפסוח על העיירה גנגנבאך (Gengenbach) שבמחוז Orenau בגרמניה, במדינת באדן וירטמברג. העיירה שוכנת בקצה המערבי של היער השחור, ובה כ-11,000 תושבים. גנגנבאך התפרסמה בחגיגה הקרויה פאשנאכט (Fasnacht).

 

זהו בעצם קרנבל מסורתי המאופיין בבגדים מיוחדים, ובמהלכו מכים באמצעות מקלות עץ מגולפים על צעצוע עץ מסורתי המשמיע צלילים מוסיקליים. בגנגנבאך יש מרכז מסורתי ימי ביניימי שנקרא אלסטד (Altstad).

 

העיר המסורתית של גנגנבאך גאה בלוח השנה האַדְבֶנְטִי הגדול ביותר בעולם. 24 החלונות של בניין העירייה מייצגים 24 חלונות של לוח השנה האדבנטי (ארבעת ימי הראשון שלפני חג המולד הנוצרי).

 

בעיר יש סניף של לימודי מדעים מטעם אוניברסיטת Offenburg. גגנבאך היא "בסיס יציאה" נוח לערים סמוכות: פרייבורג, בּאדן-בּאדן, שטרסבורג. גנגנבאך היא עיר תאומה של אוברנה (שבחבל אלזס, צרפת).

 

חנויות למזכרת בטריברג, בעיקר שעוני קוקיה (צילום: ד"ר מוטי רוזן, טבע הדברים) (צילום: ד
חנויות למזכרת בטריברג, בעיקר שעוני קוקיה(צילום: ד"ר מוטי רוזן, טבע הדברים)

 

שְטַיין-אַם-רַיין - אבן חן של ממש

גנגנבאך הוקמה במאה ה-13 ונעשתה לעיר קיסרית חופשית ב-1360. המבנה הבולט בגנגבאך הוא הכנסייה שלה, שהייתה בעבר בית נזירים בנדיקטיני. הכנסייה הוקמה על ידי פירמן הקדוש שחי במאה השמינית. היו לכנסייה קשרים טובים עם השושלת הקרולינגית, ועד מהרה הפכה לכנסייה הקיסרית שנהנתה מעצמאות יתרה.

 

בשנת 1007 העניק אותה הקיסר הנרי השני לנסיך במברג. במאה ה-12 שופצה הכנסייה והוענקו לה סגנונות בּארוקיים ונאו-רומנסקיים.

 

נראה שהיפה בעיירות היער השחור היא שְטַיין-אַם-רַיין. זוהי עיירה ציורית באמצע הדרך שבין מפלי הריין לאגם קונסטנץ. העיירה הקסומה שבה כ-3,000 תושבים שוכנת משני צדי הריין.

 

סמטה ציורית בעיירה שטיין-אם-ריין מהמאה ה-11 (צילום: ד"ר מוטי רוזן, טבע הדברים) (צילום: ד
סמטה ציורית בעיירה שטיין-אם-ריין מהמאה ה-11(צילום: ד"ר מוטי רוזן, טבע הדברים)

 

משמעות שמה "אבן על הריין", ואכן היא אבן חן של ממש ליד הריין. העיירה מושכת תיירים רבים בכל עונות השנה, בעיקר בשל העיר הציורית העתיקה מימי הביניים, השוכנת במרכזה.

 

יש בה כמה מבנים ציוריים הנמנים עם אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו, שישה מהם ממוקמים בעיר העתיקה. כמו כן יש בעיירה שלוש כנסיות, שאף הן אתרי מורשת עולם. המפורסמת שבהן היא הכנסייה הבנדיקטינית. בתים רבים בעיירה מעוטרים בפרסקאות, ציורי קיר מרהיבי עין. העיר העתיקה מוקפת חומה בעלת שערים.

 

בתי אבן מצופים קורות עץ בעיירה  שטיין-אם-ריין (צילום: ד"ר מוטי רוזן, טבע הדברים) (צילום: ד
בתי אבן מצופים קורות עץ בעיירה שטיין-אם-ריין(צילום: ד"ר מוטי רוזן, טבע הדברים)

 

דוגמה בולטת לארכיטקטורה הגותית

ב-1007 העביר הקיסר הנרי השני את כנסיית סנט ג'ורג' מהמיקום הקודם שלה ב-Hohenweiel לשטיין-אם-ריין, שהייתה אז כפר דייגים קטן על הריין. מעשהו זה נועד לחזק נוכחות במקום אסטרטגי, שבו עברה דרך ראשית של הצטלבות מסלולי נהר הריין.

 

הקיסר הנרי השני העניק לנזירי הכנסייה זכויות מועדפות גם בתחום הסחר, כדי לפתח את היישוב החדש למקום פורח מבחינה כלכלית. עד מהרה הפכה שטיין-אם-ריין לעיר פורחת ומשגשגת, שהגיעה לשיאה במאה ה-15, כשזכתה למעמד של עיר חופשית (Reichsfree).

 

הכנסייה הקיסרית שודרגה אף היא במאה ה-15, והפכה לדוגמה בולטת של הארכיטקטורה הגותית המאוחרת באזור זה.

 

בשטיין-אם-ריין נולד ג'ון היינלין (1496-1425) שהכניס את מכבש הדפוס הראשון לצרפת. תחת הרפורמציה עברה הכנסייה של שטיין-אם-ריין תהליך של חילון, ונכסיה עברו לפיקוח של ציריך.

 

כ-30 אחוז משטחה של שטיין-אם-ריין משמשים לחקלאות, 42.5 אחוז הם שטחי יער. כ-90 אחוז מתושבי שטיין-אם-ריין הם דוברי גרמנית.

 

הכתבה פורסמה בגיליון פברואר 2013 של הירחון "טבע הדברים "

מתנה לגולשי ynet: גיליון היכרות ב-10 שקלים בלבד

 


פורסם לראשונה 28/02/2013 08:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ד"ר מוטי רוזן, טבע הדברים
מפלי טריברג ביער השחור
צילום: ד"ר מוטי רוזן, טבע הדברים
צילום: ד"ר מוטי רוזן, טבע הדברים
ב-1738 הומצא שעון הקוקיה ומאז הוא נפוץ ברחבי היער השחור
צילום: ד"ר מוטי רוזן, טבע הדברים
צילום: ד"ר מוטי רוזן, טבע הדברים
פסל סנאי ענק בכניסה למפלי טריברג
צילום: ד"ר מוטי רוזן, טבע הדברים
מומלצים