שתף קטע נבחר

ניו-יורק: תלו "שלטי צניעות" – ומואשמים באפליה

בעלי חנויות בניו-יורק מואשמים באפליה, לאחר שתלו "שלטי צניעות" המבקשים שלא להיכנס לחנויות בחולצות חסרות שרוול או מחשוף עמוק. העירייה: אין לכפות אמונות דתיות על אחרים. בעלי החנויות: "אזהרת הצניעות אינה מבדילה בין גבר לאשה"

מה שהישראלים כבר מכירים כפשקווילים והוראות צניעות , הפריע לתושבי וויליאמסבורג עד כדי תלונה לעירייה: קבוצה של בעלי חנויות בברוקלין מואשמים על ידי העירייה באפליה, זאת לאחר שתלו שלטים האוסרים כניסה אליהן בלבוש לא צנוע. בעקבות תלונות שהתקבלו בעניין במחלקה לזכויות אדם בעירייה, הם זומנו לשימוע לקראת הגשת כתב אישום שייערך להם בחודש הבא.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו >>

 

 

מדובר בשבע חנויות בשכונת וויליאמסבורג בברוקלין, שבעליהן תלו בהן שלטים בעברית, אנגלית ופורטוגזית, לפיהם הכניסה אסורה למי שלובש מכנסיים קצרים, חולצת בטן, חולצה ללא שרוולים או בגד עם מחשוף, וכן למי שהולך יחף. "כאן נכנסים רק בתלבושת צנועה", נכתב בראש המודעה.

 

וויליאמסבורג - בעברה שכונה חרדית שאכלסה גם מהגרים פורטוריקנים - הפכה בעשור האחרון למוקד משיכה לצעירים, ואף זכתה לכינוי "מולדת ההיפסטרים", כך שההוראות המוכרות היטב בבני ברק ומאה שערים, לא התקבלו בה בטבעיות.

 

"אפליה על בסיס דת ומין"

על פי המחלקה לזכויות אדם בעיריית ניו-יורק, מדיניות בתי עסק אלה מהווה הפרה של החוק האוסר אפליה. התלונות שהביאו לכתב האישום היו של פעילים בארגון זכויות האדם CCHR שביקרו במקום בקיץ שעבר, וטענו כי מדובר באפליה על בסיס דת ומין, שהיא עבירה על החוק העירוני.

 

לצד ברכת הבית - הוראות צניעות. מודעה על אחת החנויות (מתוך VIN - Vos Iz Neias) ()
לצד ברכת הבית - הוראות צניעות. מודעה על אחת החנויות (מתוך VIN - Vos Iz Neias)

 

בראיון לאתר החדשות VIN - Vos Iz Neias (וביידיש: מה חדש), הסביר היועץ המשפטי של הארגון:

"אין שום דבר פסול בקוד לבוש כשלעצמו, אבל אסור שאדם יכפה את האמונות הדתיות שלו על אנשים אחרים". דבורה אלון, המייצגת את בעלי החנויות, אמרה בתגובה כי אין בסיס חוקי לטענה, ולראיה – מעולם לא הואשם אדם על מעשים כאלה. לדבריה, לוּ אזהרת הצניעות הייתה מתייחסת רק לנשים או נאכפת עליהן בלבד, הייתה זו אפליה, אך היא אינה מבדילה בין גבר לאישה.

 

אלון, המייצגת את בעלי החנויות בהתנדבות, הביעה תקווה כי בשימוע שייערך להם ב-12 במארס יגיעו הצדדים להבנות שיבטלו את כתב האישום, אך הדגישה כי בכל מקרה, לא תהיה להם בעיה להוכיח את חפותם במשפט ולעמוד על זכויותיהם הדתיות.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מודעות הצניעות שעוררו את חמת זעמם של הניו-יורקים (מתוך VIN)
לא רגילים לשיח
צילום: יואב פרידמן
מומלצים