שתף קטע נבחר

השמאי: הדירות התייקרו ב-2012 ב-5%

סקירת השמאי הממשלתי מקיפה כ-5,500 עסקאות ב-16 ערים גדולות, של דירות בנות 4 חדרים. בהשוואה לרבעון השלישי של 2012 נרשמה ברבעון הרביעי עליית מחירים של כ-1.6%. מחיר דירת 4 חדרים ממוצעת בתל אביב: 2.5 מיליון שקל, בירושלים - 1.74 מיליון ובראשל"צ - 1.4 מיליון

ברבעון הרביעי של שנת 2012 חלה עלייה ממוצעת של כ-5% במחירי הדירות בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד - כך עולה מסקירת השמאי הממשלתי במשרד המשפטים שפורסמה הבוקר (ג'). סקירת השמאי הממשלתי, טל אלדורטי, מקיפה כ-5,500 עסקאות ב-16 ערים גדולות, של דירות בנות 4 חדרים.

 

לכתבות נוספות בערוץ הנדל"ן

 

בהשוואה לרבעון השלישי של 2012 נרשמה עליית מחירים של כ-1.6%. בתקופה זו ירד מדד המחירים הכללי (ללא דיור) בשיעור של כ-0.4%.

 

בתל אביב נרשמה ברבעון ירידה של 1% ברבעון הרביעי, לעומת הרבעון שלפניו, ועלייה של 9% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. מחירה הממוצע של דירת 4 חדרים בתל אביב עמד על כ-2.5 מיליון שקל.

 

בראשון לציון נרשמה ברבעון עלייה של 4% לעומת הרבעון הקודם, ושל 5% לעומת הרבעון המקביל. מחירה הממוצע של דירת 4 חדרים בעיר עמד על 1.4 מיליון שקל.

 

בירושלים נרשמה ברבעון עליה של 1% לעומת הרבעון הקודם ושל 3% לעומת הרבעון המקביל. מחיר דירה בירושלים עמד על 1.74 מיליון שקל.

 

 

בדברי ההסבר לסקירה נכתב, כי היא "מתייחסת לתקופה בה התפרסמו והוטלו המגבלות האחרונות של בנק ישראל בעניין הקשחת תנאי ההלוואות לדיור, בעיקר למשקיעים. ההשפעה, ככל שהיתה לצעדים אלה, טרם באה לידי ביטוי במחירי הדירות ברבעון זה, לא אובחן צמצום בהיקף העסקאות או ירידה במחירי הדירות שנסקרו ברבעון החולף.

 

"עקב ירידה בקצב התחלות הבנייה ועליה ברמת הביקושים הגבוהה, מלאי הדירות המוצעות למכירה הצטמצם במחצית שנת 2012, אולם ברבעון זה מסתמן כי אין שינוי במלאי של דירות חדשות בלתי מכורות, שעומד - נכון לסוף אוקטובר 2012 - על כ- 20,215 יחידות דיור.

 

"במקביל מדווח מהבנקים על היקף גבוה של נטילת משכנתאות, שהגיע בחודש דצמבר 2012 לכ-4.6 מיליארד שקל. הדי המחאה החברתית שקמה בקיץ 2011 שכחו וגוועו, והשפעתה על מחירי הדיור לא באה לידי ביטוי ברבעון הנסקר.

 

"עם זאת, חוסר וודאות ואי יציבות בכלכלה העולמית ובעיקר באירופה, בד בבד עם ההצהרות וההוראות שננקטו על ידי בנק ישראל, וכן חוסר הוודאות לגבי מגמות, יעדים וצעדים כלכליים שינקטו ע"י הממשלה שתקום, מלווים את ענף הנדל"ן בכלל והדיור למגורים בפרט, ומשפיעים על התנהלתו לאורך הרבעון הנסקר, כמו גם במשך השנה האחרונה".

 

לשכת השמאים: היעד - 80 משכורות לדירה

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין אוהד דנוס מסר בתגובה: "נתוני הסקירה של השמאי הממשלתי הראשי מתיישבים היטב עם נתוני לשכת השמאים על כך שמחירי הדירות ממשיכים, לצערנו, להפגין עוצמה ויציבות.

 

"זאת, מאחר שהממשלה אינה יכולה לנהל מערכה נגד שוק הנדל"ן רק באמצעי התקשורת, מבלי להתחייב באופן אמיתי לייצוב השוק באמצעות כלים תכנוניים עדכניים והתערבות ממשלתית הולכת וגוברת בשוק הדיור להשכרה בדרך של בנייה להשכרה לטובת הזוגות הצעירים והאזרחים שידם אינה משגת לרכוש דירה בבעלות.

 

"אנו תקווה שהממשלה החדשה תשכיל לטפל במשבר בדרך עוצמתית וממוקדת יותר מזו שהחליפה. אנו מזמינים את ראש הממשלה ושר האוצר לשמוע את תוכנית לשכת השמאים להורדת מחירי הדיור ולהצבתם ביעד הראוי של 80 משכורות לדירה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הדי המחאה שכחו"
צילום: ירון ברנר
מומלצים