שתף קטע נבחר

מספר שיא של מוות בעריסה: למה זה קורה?

15 תינוקות מתו בחודש האחרון ממוות בעריסה, מספר שיא שכמותו לא זוכרים במד"א, והחשש בקרב הורים לתינוקות רכים גובר. כיצד קובעים שמדובר במוות בעריסה, למה מוניטורים לא עוזרים והאם יש דרך למנוע את הטרגדיה? כל התשובות

זהו החשש הכבד של כל הורה: בלי שום סימני אזהרה התינוק הקטן נמצא בבוקר שרוע במיטתו ללא רוח חיים. כ-40 תינוקות מתים מדי שנה בישראל ממוות בעריסה, אולם בשלושת השבועות האחרונים נרשם מספר שיא של 15 מקרים בזה אחר זה בכל רחבי הארץ.

 

האם ניתן למנוע?

 

הסיבה למוות בעריסה נותרה עלומה, אולם ההנחיות שניתנות להורים בשנים האחרונות הצליחו להפחית את מקרי התמותה במדינות בהם תודרכו ההורים והקפידו עליהם. לפניכם כל התשובות לשאלות על הטרגדיה שאף אחד לא רוצה שתגיע למפתן ביתו.

 

מהי ההגדרה של מוות בעריסה?

תסמונת המוות בעריסה, המכונה גם SIDS (קיצור של Sudden Infant Death Syndrome)

מוגדרת כמצב בו נמצא תינוק שגילו מתחת לשנה על מיטתו, ללא סימני חיים וללא סימנים שסבל ממותו. בנוסף קובעת ההגדרה כי סיבת המוות לא ידועה, לא נמצאה מחלת רקע של הילד או משפחתו וכי גם בנתיחה שלאחר המוות, אם זו בוצעה, נותרה סיבת התמותה לא ידועה.

 

אבחנה של מוות בעריסה דורשת גם חקירה של זירת המוות ונסיבות המוות, וכי לא היה כל גורם בסביבתו של התינוק שהביא למותו.

 

האם ייתכן שהמספר הגבוה קשור גם למקרי מוות אחרים, שרק מקוטלגים כמוות בעריסה?

הסבירות לכך נמוכה מאוד. מוות בעריסה, כאמור, נקבע על ידי קריטריון אחיד בעולם, שקובע כי לא נמצאה סיבה ישירה למותו של התינוק וכי הוא לא סבל ממחלות רקע ידועות, חום גבוה, או סימני התעללות. עם זאת, ייתכן שנתיחות לאחר המוות בתינוקות שמתו בעריסתם היו מראות את קיומה של מחלת רקע כלשהי.

 

אולם חשוב לזכור כי במדינות רבות בעולם קיימת חובת נתיחה שלאחר המוות בכל מקרה של מוות בעריסה, וממאות אלפי הנתיחות שבוצעו בשנים האחרונות במקרים אלה לא נתגלתה כל סיבה ישירה למותו של התינוק. לפיכך, הסבירות לכך שבארץ נתיחה הייתה מגלה סיבה למוות בעריסה היא נמוכה.

 

למה זה קורה?

כאמור, מוות בעריסה נקבע על סמך העובדה שלא נמצאה לכך סיבה ברורה. יש השערות לפיהן קיימת אי בשלות של גזע המוח שבו ממוקם מרכז הנשימה. השערות נוספות קשרו רפיון של החיך הרך או הצטברות של פחמן דו חמצני בסביבת פיו של הילד, הגורם לעלייה בריכוזו בדם. כך או כך, מוות בעריסה נותר בגדר תעלומה רפואית.

 

איך אפשר למנוע את התסמונת?

הסיבות לתסתמונת אמנם לא ידועות, אך עדויות שנאספו בשנים האחרונות גילו כי נקיטה של מספר פעולות הפחיתה באופן דרמטי את מספר מקרי המוות בעריסה בכל העולם. ועדיין, מדובר בסיבת המוות העיקרית בארצות הברית בתינוקות עד גיל שנה.

 

מה קובעות ההנחיות?

עד כה המליצו ארגון הבריאות העולמי, כמו גם משרד הבריאות הישראלי, להשכיב את התינוק לישון על גבו (בעוד שבזמן עירות, ותחת השגחת ההורים, יש להשכיב אותו על הבטן במטרה לחזק את שרירי הגב). בנוסף הוזהרו ההורים מפני שינה משותפת עם הילדים, לאחר מקרים טראגיים שבהם הורים מחצו או חנקו למוות את תינוקם בזמן השינה מבלי ששמו לב לכך.

 

הנחיות החדשות שפורסמו לאחרונה קבעו המומחים כי על סמך דיווחים על מקרי מוות

בעריסה ברחבי ארצות הברית בשנים האחרונות, עולה משמעותית הסיכון לתמותה אצל תינוקות הישנים בסביבת עצמים, ובכלל זה בובות, דובי, כרית או שמיכה. ההנחיות החדשות קובעות כי על התינוק לשכב במיטתו כשהיא ריקה מעצמים שעלולים לחנוק אותו, או לחסום את נתיב הנשימה שלו.

  

משרד הבריאות הישראלי גם ממליץ להורים לתת לתינוקות מוצץ במהלך השינה עד גיל שנה כאמצעי למניעת מוות בעריסה. ההנחיה תפורסם בקרוב באתר המשרד, וההמלצות יופצו באמצעות האגף לבריאות הציבור לטיפות החלב בארץ ולציבור ההורים.

 

ההחלטה על שימוש במוצץ התקבלה על ידי המועצה לבריאות הילד, הממליצה למשרד הבריאות בנושאים שונים. יש להתחיל את השימוש במוצץ רק אחרי שההנקה קיימת ומוצלחת משום שהשימוש בו מבלבל את הילד בהנקה.

 

ההמלצה הישראלית מתאימה להמלצת האקדמיה האמריקנית לרפואת ילדים בנושא. בנובמבר 2005 המליצו המומחים האמריקנים להשכיב תינוקות עד גיל שנה לישון עם מוצץ בפה בלילה וביום. המומחים קבעו כי על סמך מחקר אמריקני רחב היקף, תינוקות שמוצצים מוצץ בשנתם מצויים בסיכון מופחת למוות בעריסה.

 

בנוסף, מחקר שנערך באוניברסיטת וירג'יניה ופורסם לפני כשנתיים בדק 500 תינוקות במשך שנתיים וחצי ומצא שמוצץ יכול להגן מפני מוות בעריסה. הסיכון של תינוקות שלא מצצו מוצץ למוות היה גבוה פי שלוש מאלה שהשתמשו בו. ההסבר לתוצאות קשור כנראה לעובדה שבזכות המציצה פני התינוק נשארים כלפי מעלה, וכך דרכי האוויר שלו פתוחות.

 

על פי טענות קודמות, שימוש במוצצים עשוי לפגוע בהנקה או לגרום לבעיות שיניים מאוחר יותר במהלך החיים, אולם החוקרים קבעו כי אין כל הוכחות לכך. עם זאת, ההמלצה הישראלית, הצפויה להיות דומה להמלצה האמריקנית, היא לדחות את השימוש במוצץ אצל תינוקות הניזונים מחלב אם עד גיל חודש, כדי להבטיח שהתינוק מסגל לעצמו טכניקת יניקה יעילה.

 

באשר לקשר בין שימוש במוצץ לבין שיעור גבוה של דלקות אוזניים, החוקרים ציינו כי הסיכון לכך הוא נמוך בשנת החיים הראשונה, וכי התועלת שבשימוש במוצץ עולה על סיכון זה. כך או כך, אם התינוק מסרב להשתמש במוצץ, אין להכריח אותו לעשות זאת.

 

מה עוד מומלץ לעשות כדי להפחית הסיכון? 

ישנן כה המלצות נוספת שמפחיתות הסיכון למוות בעריסה:

 

הנקה: מחקרים הראו כי תינוקות שינקו חלב אם היו בסיכון מופחת למוות בעריסה. ההמלצה היא להמשיך בהנקה למשך שש החודשים הראשונים לחיי התינוק לפחות.

 

מזרן מתאים: על המזרן להיות קשיח במידה מתונה, השומרת את מנח השכיבה של התינוק על גבו.

 

אל תעשנו: העישון במהלך ההריון ולאחר הלידה מגביר משמעותית את שכיחות מקרי המוות בעריסה. בתוך כך חשוב לזכור כי בקרב הורים מעשנים גדל הסיכון למוות בעריסה אצל התינוק. גם

אם אינם מעשנים בקרבתו, רעלני הסיגריה נספגים בשיערכם, בבגדים ובחלל הפה ועוברים אל התינוק. לפיכך עשו כל מאמץ להפסיק לעשן.

 

אין טעם במכשירי אזהרה: לא קיימת הוכחה כי אמצעי התראה שונים הנמכרים בשוק מצליחים להפחית את שכיחות מקרי המוות בעריסה.

 

ידעו גם את האחרים: ודאו כי שאר המטפלים בתינוק יודעים היטב את רשימת ההמלצות למניעת מוות בעריסה.

 

מה עושים אם התינוק נרדם רק על הבטן?

הקניית הרגלים חדשים לתינוק אינה פשוטה, אולם בסופו של דבר הא מצליחה, עם הרבה סבלנות של ההורים. יש להשכיב את התינוק לישון על הגב. אם הוא מתהפך על הבטן, הפכו אותו בעדינות בחזרה על הגב שוב ושוב. גם אם ימרר בבכי, לבסוף יתעייף ויאות להירדם על גבו. לבסוף הרגל השינה על הגב יוטמע בו, והוא ישכב על גבו מכורח ההרגל.

 

האם מותר להשכיב את התינוק לישון על הצד?

לא. מחקרים הראו כי התינוקות באופן זה מתהפכים לכיוון הבטן, מאחר שווקטור כוחות הגוף נוטה לכיוון זה מהצד. לפיכך, יש להשכיב לשינה את התינוק אך ורק על גבו.

 

התינוק נרדם רק איתנו במיטה. זה לא בטוח יותר?

לא. על התינוק לישון במיטה נפרדת. בשנים האחרונות ארעו מקרים טראגיים בהם ההורים מחצו למוות את תינוקם בשינה, או כיסו על פיהם בכרית שגרמה לחנק שלהם. על התינוק לישון במיטה נפרדת, על פי ההנחיות.

 

האם יש דרך לבדוק בבדיקת דם נטיה למוות בעריסה?

לא.

 

אנחנו מעשנים רק במרפסת או בחוץ. האם התינוק בסכנה?

בהחלט. עישון גם לא ליד התינוק, מגביר את הסכנה שלו למוות בעריסה ולתחלואות נוספות כמו קוצר נשימה, זאת משום שרעלני הסיגריה נספגים בבגדים, בחלל הפה ובשיער המעשן, ועוברים אל הילד.

 

האם מומלץ לרכוש מוניטור מתריע?

כל המחקרים שבוצעו עד כה לא הראו באופן חד משמעי כי מזרני הרתעה (מוניטורים) אכן מפחיתים את שיעור המוות בעריסה. מנגד, הם גורמים להתראות שווא רבות, מה שגורם להורה המבוהל להביא את הילד לחדר המיון לבדיקות מיותרות.

 

אין אף מכשיר שיכול לסייע ולהתריע?

אין לכך המלצה משום ארגון בריאות, אולם בבתי החולים במקרה חשד לארוע מסכן חיים מחובר התינוק למכשיר הקרוי "מוניטור אפניאה": באמצעות מדבקה המוצמדת לבטנו של התינוק סופר המכשיר את נשימותיו, ומודד את ריכוז רוויון החמצן באמצעות מדבקה נוספת המוצמדת לבוהן הרגל. בכל מקרה של חריגה הקטנה ביותר, מתריע המכשיר על כך בצפצוף עז המעיר את ההורה משנתו. מחירו של המכשיר מגיע לאלפי שקלים ואין המלצה לרכוש אותו לשימוש ביתי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מוות בעריסה. לא ידוע מה הסיבה
צילום: shutterstock
מומלצים