שתף קטע נבחר

לבני בסיעה: "מחייכים אך הכול עוד לפנינו"

בישיבת סיעה שכינסה התנועה הבוקר ניכר המתח בין חבריה. לדברי לבני, בעבר ביקש נתניהו לצרפה לממשלתו "כדי שנהיה עלה תאנה למדיניות שהוא הכתיב, ואילו היום התמונה שונה לגמרי. זו הבחירה של ראש הממשלה להתחיל איתנו"

לאחר שהייתה הראשונה לחתום על הסכם קואליציוני שיכניס אותה לממשלת נתניהו, התכנסה הבוקר (יום ד') התנועה לישיבת סיעה בראשותה של היו"ר ציפי לבני. "היום אנחנו מחייכים אבל הכול עוד לפנינו", אמרה לבני בפתח הישיבה.  

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

לא סיבה לגאווה. רודן בלרוס סוגר ארון להומואים

יולי אדלשטיין הכריז: "אתמודד מול ריבלין"

  

לפני פתיחת הישיבה ניגש עמיר פרץ ל עמרם מצנע וביקש ללחוץ את ידו ולברכו לרגל יום הולדתו. מצנע הגיב בקרירות ולא נענה ללחיצת היד, והשיב, "כן, גם זה קורה". לבני עצמה לא ציינה מי יהיה השר הנוסף ואמרה שלא החליטה עדיין. היא הודיעה גם שלא ברור עדיין איזו ועדה תקבל המפלגה. יחד עם זאת, ולמרות שלבני לא הרחיבה בנושא הרגיש, העריכו חברי הסיעה כי ההחלטה כבר נפלה. במהלך היום תקיים פגישות אישיות עם חברי מפלגתה. חלק מחברי התנועה סבורים שמצנע צריך לקבל את התיק מעצם היותו שני ברשימה ויש מי שאמרו שיילחמו בשביל מצנע. מנגד, אמרו אחרים כי פרץ שילם מחיר יקר עם העזיבה של מפלגת העבודה וראוי שימונה. 

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

ישיבת סיעה של התנועה  (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
ישיבת סיעה של התנועה (צילום: גיל יוחנן )

 

לבני סיפרה על הניסיונות של נתניהו לצרפה לקואליציה הקודמת שלו, בעת שהייתה יו"ר קדימה עם 28 מנדטים, אך לדבריה הוא ביקש לעשות זאת "כדי שנהיה עלה תאנה למדיניות שהוא הכתיב, ואילו היום התמונה שונה לגמרי. זו הבחירה של ראש הממשלה להתחיל איתנו, מכאן השאלה איך תיראה הממשלה עדיין פתוחה".

 

את הישיבה פתח ח"כ מאיר שטרית, והסביר כי קבלת תיק המשפטים תאפשר לחזק את "היכולת שלנו לקדם חוקים. יש לנו הזדמנות לקדם נושאים חקיקתיים בכל הנושאים שעליהם דיברנו, כמו שוויון בנטל", הסביר. לבני אמרה שח"כ אלעזר שטרן ייפגש עם יוג'ין קנדל ראש המועצה הלאומית לכלכלה בלשכת ראש הממשלה כדי לעבוד על מתווה השוויון בנטל.  

 

אמש פורסם ההסכם הקואליציוני שעליו חתמה לבני, ולפיו תכהן כשרת המשפטים ואף תעמוד בראש צוות המשא ומתן המדיני עם הפלסטינים. חבר נוסף בסיעה, ככל הנראה עמיר פרץ ובסבירות נמוכה יותר עמרם מצנע, ישמש השר להגנת הסביבה.

 

צוות שרים לענייני שלום

במסגרת ההסכם, שאת פרטיו סיכמה יו"ר התנועה מבלי להיוועץ בחברי המפלגה, הוחלט עוד כי לבני תהיה חברה בקבינט המדיני-ביטחוני המצומצם. היא תנהל את המו"מ המדיני בכפוף לראש הממשלה, ונוסחי ההסכמים עם הפלסטינים יובאו לאישור הממשלה. 

 

לעיון בהסכם הקואליציוני עם התנועה - לחץ כאן

 

על-פי ההסכם, לאחר כינון הממשלה יוקם צוות שרים לעניין תהליך השלום בראשות נתניהו ובהשתתפות שר הביטחון, שר החוץ ושרת המשפטים, שתוסמך כנושאת והנותנת עם הפלסטינים. "שרת המשפטים תתאם עם ראש הממשלה כאחראי-על וכמתווה המדיניות את המהלכים המוצעים על-ידה ותדווח לו באופן שוטף וקבוע על כל ההתפתחויות", נכתב במסמך.

 

במסיבת עיתונאים משותפת שקיימו נתניהו ולבני היא אמרה: "המחויבות למשא ומתן הובילה לשותפות". ראש הממשלה אמר שבעת הזו זקוקה ישראל לממשלת אחדות לאומית: "מדינת ישראל עומדת בפני אתגרים עצומים וחלקם חסרי תקדים. אני מבקש להבהיר שהאיומים מאיראן, סוריה וחיזבאללה אינם נעצרים לרגע וכדי לתת מענה לאיומים הללו צריכים להרכיב ממשלה רחבה ויציבה שמאחדת את העם. בנוסף למחויבות שלנו לביטחון עלינו לעשות כל מאמץ לקדם תהליך שלום עם הפלסטינים". 

 

בנוגע ליריבות עם יו"ר התנועה, אמר נתניהו כי יש לשים בצד את המחלוקות להתגבר על יריבויות ישנות כדי ולשלב כוחות למען המדינה". בהמשך הבהיר כי לבני תהיה "שותפה בכירה במאמץ לקיום מו"מ עם הפלסטינים שמטרתו להשיג שלום בין שתי מדינות לאום. נעשה זאת לפי המתווה נאום בר אילן. יוקם צוות שרים בראשותי לתהליך השלום ועל פי העקרונות שהתוותי אסמיך את לבני לשאת ולתת עם הפלסטינים". הוא סיים את דבריו כשאמר: "ציפי, אני מודה לך שהחלטת לפעול באופן אחראי והחלטת להצטרף אליי".

 

הסכם נתניהו-לבני נחתם בזמן שראש הממשלה מנסה לפרק את הברית בין יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, לבין יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד. לאחר שמפלגתה קיבלה רק 6 מנדטים בבחירות האחרונות, שינתה לבני כיוון והצהירה שאינה שוללת כניסה לממשלה גם בלי מפלגות נוספות מגוש השמאל-מרכז. "אני לא מוכנה לשלול מראש ישיבה בקואליציה מסוימת בראשות בנימין נתניהו, ובתנאי שאנחנו נוביל את התהליך המדיני, כפי שהתחייבנו במהלך קמפיין הבחירות", אמרה לפני שבועיים.

 

Read this article in English 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
לבני בישיבה
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
יום הולדת שמח? מצנע
צילום: גיל יוחנן
צילום: אלי מנדלבאום
פרץ הושיט יד ונותר ללא מענה
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים