שתף קטע נבחר

70 שנים אחרי: נחשפו מגילות אסתר מגטו ורשה

הנאצים שרפו את המבנים בגטו, והאש כמעט שהתיכה את גליל המתכת, אך עשרות שנים אחרי קרסה עליית הגג, ותחתיה התגלה בית כנסת חבוי ובו שלוש מגילות אסתר שהצליחו לשרוד. מכון "שם עולם" הצליח להוציא אותן מידי המשטרה הפולנית

שלוש מגילות אסתר שהשתמרו בעליית גג של בית בגטו ורשה בתקופת מלחמת העולם השנייה - שבו לידיים יהודיות. לקראת חג הפורים, חושף מכון "שם עולם" להנצחת השואה את הפריטים הנדירים שהיו במשך עשרות שנים בידיי הפולנים, ובשנה האחרונה אותרו והובאו לישראל.

 

<< כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו >>

 

 

מדובר בשלוש מגילות אסתר בנות 77 שנים (לכל הפחות), המהוות חלק מאוסף של ספרי קודש, הגדות פסח וסידורים שונים, שנשמרו לאורך השנים בעליית הגג של בניין בגטו. המבנה שבו נמצאו המגילות היה אחד היחידים ששרדו את המלחמה, ובמהלך השנים שלאחריה עבר שיפוץ. ואולם החלק העליון של הבניין נשאר כפי שהיה, ככל הנראה מאחר שלא היה ידוע כי יש בו חלל נסתר.

 

מתחת להריסות נמצא בית כנסת קטן וחבוי, ובו המגילות (צילום: באדיבות מכון שם עולם) (צילום: באדיבות מכון שם עולם)
מתחת להריסות נמצא בית כנסת קטן וחבוי, ובו המגילות(צילום: באדיבות מכון שם עולם)

 

לפני כמה שנים קרסה עליית הגג, ותחת ההריסות נמצאו ספרי הקודש. כך התברר כי היה בו בית כנסת קטן וחבוי שנשמרו בו תשמישי קדושה רבים. תחילה הם הועברו לידי המשטרה הפולנית, אך אנשי "שם עולם" הפועלים במדינה הצליחו להוציא אותם מידיה. רוב הספרים נמצאו כשהם שרופים – אך שלוש המגילות שרדו.

 

"ככל הנראה, במהלך החיסול של גטו ורשה עברו הגרמנים בין הבתים עם להביורים והבעירו את המבנים", מעריך מנהל המכון,

הרב אברהם קריגר. "גם הבניין הזה עלה באש וכך גם חלק מעליית הגג". לדבריו, "אחת מן המגילות הייתה נתונה בתוך גליל מתכת, וייתכן שאף עמדה במרכז האש וכמעט הותכה לגליל, ומגילה נוספת נמצאה כמעט שלמה לחלוטין".

 

קבוצה נוספת של מגילות אסתר שהגיעה לידי "שם עולם" עם מגוון של תשמישי קדושה, נמצאה בגטו לודג', במבנה ששימש במהלך המלחמה כאולם התכנסויות. רצפת האולם שהייתה עשויה מעץ, נשברה לפני כשנה, ותחתיה התגלה מסתור. בין הממצאים שעלו ממנו: מגילת אסתר ייחודית שנכתבה כך ששם ה' (שאינו מופיע במגילה) מוזכר בה ברמז, בראשי תיבות.

 

מכון "שם עולם" הוקם בשנת 1996 במטרה לחשוף ולנתח סוגיות רוח, אמונה והתמודדות של היחיד והקהילה בשואה, נוכח המבחנים וההתנסויות הגורליות שבהם עמדו - ה"מאבק" בין שמירת צלם האנוש למאמצי ההישרדות. ב-16 שנות קיומו אגר כ-800 אלף מוצגים ומסמכים, והוגדר על ידי ועידת הארכיונים בניו-יורק כמכון הגדול בעולם בנושא זה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות מכון שם עולם
האש כמעט והתיכה כליל את המתכת, אך המגילה השתמרה
צילום: באדיבות מכון שם עולם
מומלצים