שתף קטע נבחר

הרב אבינר באיראן: כך שירתתי במוסד הישראלי

בשנות השבעים הוא גוייס למוסד, ו-12 שנים אחר כך גם שירת כסוכן באיראן. הרב אבינר, מי שהתפרסם לאחרונה בעיקר בזכות פסקי הלכה שמרניים - חושף את הצד הפחות שמרני: "ביום לא פחדתי, כי לא היה לי זמן, אך בלילה לא יכולתי לישון"

בשלהי שנות השבעים נקרא הרב שלמה אבינר לשירות במוסד. 12 שנים לאחר מכן גויס ונשלח לאיראן של האייאטולות. היום, כשהוא כבר בן 70, מספר הרב - מבכירי רבני הציונות הדתית - על ימיו כסוכן בשירות החשאי; צד בלתי מוכר באופיו של מי שהתפרסם לאחרונה בעיקר בזכות פסקי הלכה שמרניים הנוגעים למעמד האישה.

 

 << כל מה שמעניין בעולם היהודי - בפייסבוק שלנו. כנסו >>

 

 

"אחרי מלחמת ששת הימים השתחררתי ועברתי ללמוד בישיבה, ואז זומנתי למוסד", הוא מספר ל-ynet ו"אורות - טלוויזיה יהודית". "שני אנשים בחדר גדול, ישובים ליד שולחן, ידעו עלי הכל - חוץ מדבר אחד: האם בשבוע האחרון התארסתי". הרב שלמה אבינר, אז עדיין שלמה בלבד, קיבל הצעה לתפקיד מדעי-ביטחוני במדינה זרה, כמי שהחזיק כבר בתואר מהנדס אלקטרוניקה, עם ניסיון במחקר הגרעין.

 

הם אמרו לי שכמובן לא אוכל לשמור שבת ולאכול כשר", הרב מספר, "וככל חייל שעושה את חובתו הסכמתי, אבל הסברתי להם שאני כרגע בישיבה".

 

בחלוף 12 שנים שוב קיבל הרב פנייה מהמוסד. "באותן שנים שררו יחסים מצוינים בין צרפת לאיראן, ולי היה דרכון צרפתי אמיתי", הוא ממשיך. "לא יכלו להסתכן עם סוכן שיש לו דרכון מזויף, כי אם היו תופסים אותו, היו הורגים אותו. ובאמת, כשהגעתי לטהרן מיד - על פי ההוראות - הלכתי לקונסוליה הצרפתית ונרשמתי, כדי שעל כל צרה שלא תבוא, יחלצו אותי מן המיצר".

 

מבצע "דודה"

שלושה ימים עבר הרב הכנה "לכל תרחיש אפשרי", כדבריו, ואז נשלח למשימה בשתי פעמים: ערב פסח וערב יום העצמאות.

"לפני פסח היה לי כיסוי של רב צרפתי שבא לבדוק אם יש מצות לקהילה היהודית. הכנתי לי כרטיסי ביקור כשליח מיוחד של הרבנות. הלכתי לבית הכנסת הגדול להתפלל. ביום לא פחדתי, כי לא היה לי זמן, אך בלילה לא יכולתי לישון".

 

שירותו של הרב אבינר, שדווח לראשונה באתר "כיפה", הניב גם אשת קשר למוסד - הדודה שלו שחיה בפריז, וייצרה נברשות קריסטל ששווקו ברחבי העולם הערבי. כשסיימתי את השליחויות במוסד, שאלו אותה אם היא מוכנה להמשיך ולהיות אשת קשר עבורם. היא אמרה שבשמחה רבה, כי היתה ציונית גדולה מאוד. הקוד שלה היה 'הדודה', כי כך קראתי לה".

 

לא כך דמיינתם סוכן מוסד? הרב אבינר צוחק: "החבר'ה של המוסד לא נראים ג'יימס בונד עם מבט אלכנסוני ומשקפיים שחורות", הוא אומר. "אלה אנשים מסורים שעובדים יומם ולילה, ויש להם מעלה עצומה שכולנו צריכים למוד מהם - שמירת הלשון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורות
הרב שלמה אבינר בצעירותו
צילום: אורות
צילום: אורות
הכירו את הרב הצרפתי שהגיע לחלק מצות
צילום: אורות
מומלצים