שתף קטע נבחר

סטודנטים באוקספורד יצביעו: להחרים את ישראל?

הסערה שעורר המחוקק שנטש דיון עם ישראלי באוניברסיטה הבריטית היוקרתית טרם שככה, והרוחות בקמפוס מתלהטות עוד לקראת הצבעה שתקיים אגודת הסטודנטים השבוע בשאלה אם להחרים מוצרים ועסקים ישראליים. התומכים קיבלו מיילים מאיימים

הסטודנטים באוניברסיטת אוקספורד היוקרתית בבריטניה יכריעו בשבוע הקרוב אם להצטרף לחרם כולל על ישראל, מוסדותיה והחברות שבה. זאת, לאחר שבוע סוער שבמהלכו תומכי המהלך ומתנגדיו השמיצו אלה את אלה בתכתובות אימייל, והמחוקק הבריטי האנטי ישראלי, ג'ורג' גאלוויי, נטש דיון שבו השתתף ישראלי.

 

חרם על ישראל? הכתבות האחרונות ב-ynet:

תחקיר גרמני: כך יוחרמו מוצרי התנחלויות

דברי אובמה מבשרים על חרם כלכלי נגד ישראל?

אמנים וחתני נובל: להטיל חרם צבאי על ישראל

 

ה"גרדיאן" הבריטי דיווח אמש (שבת) כי בפגישת אגודת הסטודנטים של המוסד היוקרתי שתתקיים ביום רביעי יוחלט אם לאמץ את היוזמה של תנועת BDS, שכוללת בין היתר החרמת כל המוצרים מתוצרת ישראל, לרבות פירות וירקות ומוצרים מים המלח, וכן ניתוק הקשרים העסקיים עם חברות ישראליות. הסטודנטים באוקספורד יתבקשו להצביע אם לדרוש מאגודת הסטודנטים הארצית של בריטניה להצטרף ליוזמה, ואם יחליטו שכן - ההצעה תעלה לדיון ברמה הארצית באפריל הקרוב.

 

צפו במחוקק הבריטי שנטש דיון עם ישראלי

 

בעיתון הבריטי ציינו כי לקראת ההצבעה, כמה מיוזמי ההצבעה קיבלו הודעות מאיימות בדואר האלקטרוני ואחד מהם אף ביטל את תמיכתו ביוזמה. גם הנרי ווטסון, סטודנט במגדלן קולג', הצמוד לאוקספורד, סיפר כי האווירה בקמפוס טעונה ביותר על רקע הנושא. "אנשים סבורים שזו שאלה של תמיכה בישראל, או בפלסטינים, או בשלום", הסביר.

 

במגדלן קולג', יש לציין, כבר דחו הצעה דומה שעלתה לדיון בהתאחדות הסטודנטים שלהם. "החרם הזה מנוגד לכל דבר שהאוניברסיטה מסמלת", הוסיף ווטסון. "הרעיון שאנחנו לא נקרא ספרים או מאמרים, או שלא נקשיב לטיעונים של אדם בשל הלאום שלו הוא מגוחך". 

 

מטרת החרם: מדינה פלסטינית עצמאית

תנועת BDS (ראשי התיבות של Boycott, Divestment, & Sanction; בתרגום חופשי: חרם, משיכת השקעות וסנקציות)פועלת ברחבי העולם, בדגש על אוניברסיטאות, ומקדמת חרם כולל על ישראל ובנות בריתה, במטרה לגרום לממשלה בירושלים לפעול להקמה מיידית של מדינה פלסטינית עצמאית. הפעילים גם לחץ רב על גופי תרבות ומוסדות אקדמיים שלא ישתפו פעולה עם ישראל ובמקרים רבים הפריעו להופעות של גופי תרבות ישראליים בעולם, לרבות התזמורת הפילהרמונית הישראלית בלונדון ולהקת המחול בת שבע.

 

ביום רביעי האחרון נטש המחוקק הבריטי ג'ורג' גאלוויי, שידוע בעמדותיו האנטי ישראליות, דיון באוניברסיטת אוקספורד שאליו הוזמן, כשהתברר לו שהמתדיין לצדו הוא ישראלי. "הוליכו אותי שולל",

קרא גאלוויי לאחר שהסטודנט שהיה מולו, אילון אסלן-לוי, הזדהה כישראלי. הוא קם במפתיע, לבש את מעילו ועזב את המקום. בדרכו החוצה הוא שב והדגיש: "מצטער, אני לא מכיר בישראל ואני לא מתדיין עם ישראלים".

 

הנוכחים הגיבו בתדהמה לעזיבתו של גאלוויי, וכמה מהיושבים בקהל קראו לעברו "גזענות". מאוחר יותר, גאלוויי הסביר את התנהגותו בעמוד הפייסבוק שלו וכתב: "הערב באוניברסיטת אוקספורד סירבתי לעימות מול ישראלי, תומך של מדינת האפרטהייד ישראל. הסיבה לכך פשוטה: לא להכרה ולא לנורמליזציה. רק חרם, מניעת השקעות וסנקציות, עד שמדינת האפרטהייד תנוצח".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אוניברסיטת אוקספורד. ארכיון
צילום: GettyImages image bank
מומלצים